Policajti v Hongkongu zatkli editorov Apple Daily, kritický denník zvýšil po razii svoj náklad päťnásobne

Policajti v Hongkongu zatkli editorov Apple Daily, kritický denník zvýšil po razii svoj náklad päťnásobne

18.6.2021 (Webnoviny.sk) – Hongkonský prodemokratický denník Apple Daily v piatok zvýšil svoj náklad o viac ako päťnásobok na 500-tisíc kópií, aby ukázal svoje odhodlanie pokračovať aj po zatknutí piatich editorov a manažérov a uspokojil dopyt verejnosti.
Ľudia v meste stáli v radoch, aby si kúpili výtlačok a podporili tak slobodu tlače, informuje agentúra AP. Denný priemerný náklad je zhruba 86-tisíc kópií.
Kľúčová rola v spiknutí
Na titulnej strane piatkového vydania Apple Daily sú fotografie pätice v putách a výrok výkonného riaditeľa vydavateľstva Next Digital Cheung Kim-hunga „vydržte“.
Piatich editorov a manažérov novín zatkli vo štvrtok pre obvinenia zo spolupráce so zahraničnými silami. Polícia uviedla, že má dôkazy, že viac ako 30 článkov publikovaných Apple Daily hralo „kľúčovú rolu“ v spiknutí sa so zahraničnými krajinami s cieľom uvaliť sankcie na Čínu a Hongkong v reakcii na zásah proti občianskym právam v poloautonómnom meste.
Policajti zhabali pevné disky
Stovky policajtov a bezpečnostných agentov vykonali razie a prehľadali kancelárie Apple Daily. Bolo to po prvý raz, čo hongkonská polícia využila zákon o národnej bezpečnosti proti prodemokratickým novinám.
Policajti zhabali 44 pevných diskov so spravodajský materiálom. Pri štvrtkovej akcii tiež polícia zmrazila majetok v hodnote 18 miliónov hongkonských dolárov patriaci trom spoločnostiam napojeným na Apple Daily.
Národný bezpečnostný úrad v piatok obvinil dvoch mužov zo spiknutia so zahraničnou krajinou s cieľom ohroziť národnú bezpečnosť, informovala vláda vo vyhlásení. Dvojica, ktorú nemenovala, sa v sobotu postaví pred súd.
Tvrdý zákrok odsúdili
Podľa novín South China Morning Post, ktoré sa odvolávajú na nemenovaný zdroj, by to mali byť šéfredaktor Apple Daily Ryan Law a spomenutý Cheung Kim-hung. Ďalších troch držia vo vyšetrovacej väzbe.
Štvrtkový zásah ostro odsúdili v zahraničí. Spojené štáty, Spojené kráľovstvo i Európska únia vyjadrili obavy z využívania zmieneného zákona proti slobode tlače.
Hovorca čínskeho rezortu zahraničia reagoval odmietnutím zahraničnej kritiky a bránil kroky vlády s tým, že národná bezpečnosť sa zameriava len na „malú skupinu protičínskych elementov, ktorí rozorvávajú Hongkong a ohrozujú národnú bezpečnosť krajiny“ .
Mnohí ušli do zahraničia
Zákon o národnej bezpečnosti, ktorý v Hongkongu zaviedol Peking, zakazuje snahy o odtrhnutie, podvratnú činnosť, terorizmus a spolčovanie sa so zahraničnými silami.
Od jeho zavedenia vlani v júni už na základe neho zadržali viac ako stovku prodemokratických aktivistov a takpovediac umlčali opozičné hlasy v meste, pričom mnohí ďalší aktivisti ušli do zahraničia. Zakladateľ Apple Daily Jimmy Lai si napríklad v súčasnosti odpykáva 20-mesačné väzenie za rolu v nepovolených zhromaždeniach z roku 2019.
Viac k témam: Apple Daily , čínska polícia , novinári , zatknutie Zdroj: Webnoviny.sk – Policajti v Hongkongu zatkli editorov Apple Daily, kritický denník zvýšil po razii svoj náklad päťnásobne © SITA Všetky práva vyhradené.Share

Tweet


Whatsapp
Print

0 Shares

Príspevok Policajti v Hongkongu zatkli editorov Apple Daily, kritický denník zvýšil po razii svoj náklad päťnásobne je zobrazený ako prvý na Slovensko Aktuálne .Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET


Dnes nejprohlíženější