Slovensko: krajina bez migrácie? Migrácia sa týka každého z nás

Slovensko: krajina bez migrácie? Migrácia sa týka každého z nás

„Žijeme v krajine, ktorej sa migrácia nedotýka,” myslia si mnohí z nás. Predsa len, utečencov k nám veľa neprišlo, a nám sa tak môže zdať, že sme nedobytnou pevnosťou homogenity. Migrácia sa deje niekde inde, tak prečo by nás to malo zaujímať? Obraz Slovenska a migračné skúsenosti Slovákov a Sloveniek sú však úplne odlišné od týchto predstáv.  Slovensko je krajina, v ktorej sa migrácia dotýka takmer každého z nás.  Nie však tak, ako si možno na prvý pohľad myslíme.
Koľko ľudí prichádza k nám?
V roku 2020  na Slovensku žilo  150 012 cudzincov a cudziniek  s povolením na pobyt, ktorí by spolu dokázali vytvoriť po Košiciach počtom tretie najväčšie mesto. Z tohto čísla  takmer polovica ľudí (48,4%) pochádza z našich susedných krajín . Ďalších 20% je z Rumunska, Srbska, Bulharska a Ruska. K tomu 7,4% pochádza z Južnej Kórei, Vietnamu, Číny a Thajska.
V slovenskej ekonomike pracuje  60 012 migrantov z 130 krajín sveta , pričom väčšina je mužského pohlavia (73%). Čo sa týka žiadateľov o azylovú ochranu, tak od vzniku Slovenskej republiky  požiadalo o ochranu 29 325 ľudí , pričom azyl dostalo iba 874 z nich, čo predstavuje  1,47% .  Štátne občianstvo  sme udelili počas tohto obdobia  288 ľudom. 
Slovensko je teda ako migračná krajina relevantná skôr z pohľadu  odchodu Slovákov a Sloveniek .
Čo nám hovoria čísla?

Za  posledných sto rokov  z nášho územia odišlo  milión ľudí.
Najväčšia migračná vlna  bola na prelome  19. a 20. storočia . Odišlo počas nej  583 686  Slovákov a Sloveniek, ktorí migrovali prevažne do USA.
Počas 1. Československej republiky  to bolo ďalších  204 993 ľudí .
Počas socializmu  medzi rokmi 1948 – 1989 odišlo ďalších  136 000 Slovákov a Sloveniek .
Po páde režimu sa za novými pracovnými možnosťami vydalo približne  300 000 ľudí.

Teraz si skúste  za každým týmto číslom predstaviť konkrétneho človeka . A nemusia to byť len svetoznáme mená, ktoré opustili svoju krajinu ako Andy Warhol, bratia Šťastní, alebo Audrey Hepburn. Skúste si predstaviť ľudí ako je vaša sestrenica, ktorá pracuje v hoteli vo Švajčiarsku, spolužiačka, ktorá robí au-pair v Anglicku či teta, ktorá opatruje seniorov v Rakúsku. Zároveň si skúste predstaviť rodiny, od ktorých  muži odišli do zahraničia , zatiaľ čo ich  ženy a deti zostali  na Slovensku.
Migrácia sa týka každého z nás
Každý z nás má v rodine niekoho, kto odišiel za prácou, vzdelaním, láskou, alebo lepšími podmienkami do iného mesta, či krajiny.  Každý z nás na stretávke zo školy stretne spolužiakov a spolužiačky, ktoré nežijú na Slovensku. Každý z nás má v rodine deti, ktoré sa rozhodujú či pôjdu študovať a pracovať do zahraničia.  Každý z nás má skúsenosť s migráciou, či si to uvedomujeme, alebo nie.  
Migrácia funguje ako  zrkadlo pre spoločnosť . V prípade zdravej spoločnosti, ktorá poskytuje podmienky na rozvoj ľudí s výhľadom dôstojného života, ľudia nemajú dôvody zvažovať odchod. Ten je veľmi náročný, nepríjemný a v zásade vždy veľkým riskom. Len málokto chce opustiť svoju rodinu, vzťahy a začať od začiatku v úplne novom, neznámom a často nebezpečnom prostredí.
Z dobrej spoločnosti sa jednoducho masovo neemigruje. Preto ste nezachytili správy o hromadnej emigrácii zo Švédska, Dánska, Fínska alebo Nemecka. Porozumieť migrácii je dôležité nielen z dôvodu, že sa nás dotýka, ale taktiež preto, lebo  migrácia nám vie veľa prezradiť o mieste, kde žijeme.  
Viac info na clovekvohrozeni.skShare

Tweet


Whatsapp
Print

0 Shares

Príspevok Slovensko: krajina bez migrácie? Migrácia sa týka každého z nás je zobrazený ako prvý na Slovensko Aktuálne .Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET


Dnes nejprohlíženější