Rast slovenského HDP dobehne predkrízovú úroveň v druhej polovici roka, prognózujú analytici

Rast slovenského HDP dobehne predkrízovú úroveň v druhej polovici roka, prognózujú analytici

21.6.2021 (Webnoviny.sk) – Ekonomika ustála druhú vlnu pandémie len s miernymi škodami a zotaví sa už v tomto roku. Vyplýva to z aktuálnej makroekonomickej prognózy Inštitútu finančnej politiky (IFP) na roky 2021 – 2024.
Rast hrubého domáceho produktu (HDP) podľa nej dosiahne 4,6 % a dobehne v druhej polovici roku svoju predkrízovú úroveň.
Pretrváva vyššia miera neistoty
V roku 2022 by mal rast pokračovať na úrovni 5 % podporený plánom obnovy aj pokrízovým oživením súkromných investícií.
Podľa inštitútu naďalej pretrváva vyššia miera neistoty ohľadom budúceho vývoja pandémie. Naopak, pozitívnejší vývoj oproti prognóze by mohlo priniesť rýchlejšie rozpúšťanie úspor z úvodu roka do zvýšenej spotreby domácností.
Druhá vlna pandémie sa podpísala hlavne pod prepad spotreby slovenských domácností v úvodných mesiacoch tohto roka. V druhom štvrťroku sa ale začal domáci dopyt výrazne zotavovať.
„Vládne opatrenia stabilizovali disponibilné príjmy domácností počas pandémie, mzdy boli odolnejšie ako v prvej vlne a sú v blízkosti predkrízového trendu,“ uvádza inštitút vo svojej prognóze. Rástlo tak aj množstvo úspor a vkladov v bankách.
Prognóza má aj svoje riziká
Uvoľnenie opatrení však motivuje ľudí k nákupom a tržby obchodu stúpajú. Tvorba úspor domácností sa tak po výraznom raste začne počas roka znižovať a vracať do normálu.
Riziká prognózy sú na pozitívnej aj negatívnej strane. Tým negatívnym je podľa IFP vyššia miera neistoty ohľadom budúceho vývoja pandémie.
Inštitút ale predpokladá, že vďaka očkovaniu by bol vplyv prípadnej tretej vlny len polovičný a ekonomiku by dočasne spomalil v roku 2021 o 0,5 percentuálneho bodu.
Naopak, pozitívnejší vývoj oproti prognóze by mohlo priniesť rýchlejšie míňanie úspor spotrebiteľov z úvodu tohto roka. To by znamenalo vyššiu súkromnú spotrebu a rast HDP cez 5 % ešte v tomto roku.
Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu Zdroj: Webnoviny.sk – Rast slovenského HDP dobehne predkrízovú úroveň v druhej polovici roka, prognózujú analytici © SITA Všetky práva vyhradené.Share

Tweet


Whatsapp
Print

0 Shares

Príspevok Rast slovenského HDP dobehne predkrízovú úroveň v druhej polovici roka, prognózujú analytici je zobrazený ako prvý na Slovensko Aktuálne .Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET


Dnes nejprohlíženější