Očkovací otázky

Očkovací otázky

MONIKA ČÍRTKOVÁ
K diskusi pod včerejším příspěvkem … Rozhodně nejsem žádný antivaxer, právě naopak. Očkování si velice cením. Jsem šťastná, že se už nemusíme bát pravých neštovic, záškrtu, dětské obrny nebo tetanu, a v minulosti jsem se nechala naočkovat i dost raritní vakcínou; lékařka na (tehdejším) OHESu nade mnou udiveně vrtěla hlavou a už s jehlou v ruce se ptala, jestli jsem si to opravdu dobře rozmyslela. Očkování se obecně příliš nebojím, rizika hodnotím jako nízká, přínosy jako vysoké. A toto vše se vztahuje na většinu vakcín, kterými se u nás proti různým nemocem očkuje. Ale ne na všechny.

Existují ale otázky, na které bych ráda znala odpověď. A neznám.
Například: virus podle testování v ČR téměř vymizel. Osobně si myslím, že na to má vliv souběh faktorů: významně očkování, které i brání těžším průběhům, dále předvakcinační promoření, počasí. Jenže příroda s námi hraje rozmarnou hru, a tak asi nedokážeme spolehlivě určit, který faktor má na výsledku jaký podíl. Jak si třeba vysvětlit, že virus už nezasahuje nejen očkovanou, ale i neočkovanou populaci? Nenapadá ani ty, kteří dosud očkování nepodstoupili, ačkoliv by mohl.
Mimochodem, Respekt psal minulý týden o kritickém nedostatku vakcín v Africe , kde některé země nemohou očkovat ani rizikové skupiny a zdravotníky. Teď, když u nás situace není tak akutní, neměli bychom se s Afrikou o vakcíny, které tu máme, rozdělit? Oni to teď potřebují více než my, zdá se. Samozřejmě, že nemusíme, není to naše povinnost. Ale mohli bychom. To jen tak na okraj, pro lidumily.

Další zajímavá věc: vypadá to, že zastánci vakcinace někde dostali právo hovořit ostatním do jejich zdravotního stavu a do toho, jestli se očkování podrobí. Není mi zřejmé, kdo jim toto právo udělil? Sama se vůbec necítím povolána strkat nos do toho, jak nakládá můj spoluobčan se svým zdravím, tedy zda nějaký preventivní zákrok podstoupí, nebo ne. Jak bych mohla?
Nehraju si nikdy na žádný „kolektiv“, očkování chápu jako individuální ochranu jednotlivce a přeju ji každému, kdo ji pro sebe pokládá za vhodnou. Opravdu mne těší, že je zde vakcín dostatek a bude pro všechny, kdo chtějí. Ale že bych je někomu vnucovala, to určitě ne.
To souvisí s mým celoživotním tématem: odpovědností. Dobře si všímám, jak kdo ke své odpovědnosti v různých situacích přistupuje.
Proto se divím, jak daleko jsou někteří zastánci vakcín ochotni zajít v přesvědčování ostatních ve prospěch svého názoru. Řekla bych, nedělejte to. Pokud někoho natlačíte do očkování, on z očkování dostane trombózu a ta zapříčiní ještě něco horšího, asi ho pak neutěší, že „neumřel na covid“. Rozhodně bych se nějakého laického prosazování vlastního názoru vyvarovala. Nechme ostatní, ať přemýšlejí sami, do jejich zdraví nám nic není. Kdo by se chtěl následně trápit, že zrovna jím do vakcinačního centra dostrkaný přítel si vytáhl černého petra? Opravdu nepokládám za rozumné komukoliv nadávat, že se nenechal očkovat. Je jedno, že jste skálopevně přesvědčeni, že je to pro něj přínosné. Nemusí to tak být.
Pak je tady problém, jak přistupovat k lidem, kteří nové vakcíny proti viru od počátku zpochybňovali, upozorňovali na jejich rizika, odmítali je. Tolik posměchu a nadávek sklidili. Jenže, co čert nechtěl, týden se s týdnem sešel a my už máme dvě původně propagované vakcíny „nedoporučené“, což v praxi znamená nepoužitelné. Nemilá situace. A co uděláme s lidmi, kteří měli z těchto vakcín obavy? Uznáme, že měli pravdu? Budeme se jim smát? Pořád si myslíme, že jsme měli pravdu my? Vakcína je báječná, jenom se s ní nemůže očkovat, ale to je drobnost?
(Musím poznamenat, že si nejsem jistá, zda to „nedoporučení“ není jen projevem zbytečné hysterie. Já ani nyní ty vakcíny nepokládám za nějak zvlášť rizikové. Na mém názoru ale nezáleží, protože „nedoporučení“ bylo vydáno.)
Existuje mnoho způsobů, jak můžeme o vakcínách přemýšlet.
A mnoho zajímavých otázek, které si můžeme klást.
Škoda, že to neděláme …

Monika Čírtková, fb
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET


Dnes nejprohlíženější