Slovenským kultúrnym inštitúciám by mohol pomôcť s dopadmi koronakrízy aj európsky finančný balík

Slovenským kultúrnym inštitúciám by mohol pomôcť s dopadmi koronakrízy aj európsky finančný balík

22.6.2021 (Webnoviny.sk) – Kultúrnym inštitúciám by mohli pomôcť so zmiernením dopadov koronakrízy a prípravou na podobné situácie aj financie z balíka Recovery assistance for cohesion and the territories of Europe (REACT-EU). Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva kultúry SR (MK SR) Zuzana Viciaňov á.
Rezort vypracoval tiež návrh opatrení
Dodala, že rezort tiež vypracoval návrh opatrení na zmiernenie dopadov pandémie v sektore kultúry. Sú v zaslanom návrhu zmeny revízie Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), ktorá je v súčasnosti v schvaľovacom procese na Európskej komisii. Hovorkyňa zhrnula, že pomoc by tak mohla prúdiť nielen cez iniciatívu REACT-EU, ale aj prostredníctvom IROP.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
Viciaňová vysvetlila, že časť dotácií z balíka REACT-EU je určená aj pre slovenský kultúrny sektor. „Cieľom týchto dotácií je zabezpečiť modernizáciu, inovatívnosť a zvýšenie hygienických štandardov kultúrnych inštitúcií, aby mohli v budúcnosti lepšie a flexibilnejšie reflektovať na prípadné situácie podobné pandémii COVID-19,“ uviedla.
Peniaze pomôžu prispôsobiť sa zmenám
Zároveň by im mali financie pomôcť s prispôsobením sa zmenám, ktoré nastali v sektore kultúrneho a kreatívneho priemyslu v dôsledku pandémie. Z daných dôvodov sa bude investovať skôr do materiálno-technického a technologického vybavenia kultúrnych inštitúcií, ako aj stavebných úprav súvisiacich so zvyšovaním ich technologických a funkčných štandardov. Podpora je zameraná nielen na samosprávne kraje, ale aj obce a mestá.
V súvislosti s IROP sa čaká na schválenie zo strany Európskej komisie. Následne po jej odsúhlasení pripraví MK SR vyhlásenie výzvy. Predpokladá, že by tak mohol urobiť v júli 2021. Bližšie podrobnosti týkajúce sa výzvy ministerstvo zverejní na svojej webstránke.
Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu , finančná pomoc , Integrovaný regionálny operačný program (IROP) Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenským kultúrnym inštitúciám by mohol pomôcť s dopadmi koronakrízy aj európsky finančný balík © SITA Všetky práva vyhradené.Share

Tweet


Whatsapp
Print

0 Shares

Príspevok Slovenským kultúrnym inštitúciám by mohol pomôcť s dopadmi koronakrízy aj európsky finančný balík je zobrazený ako prvý na Slovensko Aktuálne .Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET


Dnes nejprohlíženější