Remišová chce zjednodušiť eurofondy, sľubuje menej byrokracie a viac transparentnosti (video)

Remišová chce zjednodušiť eurofondy, sľubuje menej byrokracie a viac transparentnosti (video)

22.6.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 22. júna 2021, 18:15
Vicepremiérka Veronika Remišová predstavila piaty reformný anti-byrokratický balíček v eurofondoch . Zmeny v eurofondoch prinášajú 52 zjednodušení pre žiadateľov, prijímateľov aj pre riadiace orgány, ktoré manažujú celý proces. Okrem iného sa pri nadlimitných zákazkách skráti proces kontroly minimálne o mesiac, prvá kontrola bude pritom dobrovoľná.
Zjednotia sa tiež pravidlá pri zákazkách s nízkou hodnotou. Dokumentácia sa bude po novom prekladať výlučne elektronicky. Zjednoduší sa aj formulár výzvy. Novinkou je taktiež vzorový dokument, k dispozícii bude pre žiadateľov modelovo vyplnená žiadosť.
Počet podmienok sa výrazne zredukuje
Ako ďalej na tlačovej konferencii informovala ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Remišová, zmenami sa výrazne zredukuje počet podmienok poskytnutia príspevku. Zruší sa aj predkladanie monitorovacích správ a mimoriadnych monitorovacích správ, ktoré zahlcovali systém. Okrem iného sa tiež zriadi kontakt na konzultovanie problémov.
„Očakávame od toho rýchlejší proces, jednoduchšie pravidlá, menej byrokracie a viac transparentnosti v celom procese,“ podotkla. Ako dodal riaditeľ odboru verejného obstarávania Branislav Hudec, jedna z najväčších zmien je vydanie jednotnej príručky k procesu a kontrole vereného obstarávania, ktoré je financované z eurofondov.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Konečná podoba zákona je otázna
Ako v reakcii uviedol predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák , úrad robí systémové kroky pre to, aby sa verejné súťaže zrýchlili a aby bola pritom zachovaná transparentnosť v nich.
„Môžeme akokoľvek zjednodušovať prídavné príručky, keby bol komplikovaný zákon. Základom pre systémový posun vpred, aj pri čerpaní eurofondov, teda je zákon o verejnom obstarávaní,“ uviedol Hlivák.
Novela s navrhovanými zmenami je aktuálne v pripomienkovom konaní. Ako predseda ÚVO konštatoval, v tieto dni je kľúčové, ako sa ministerstvá a ďalšie subjekty postavia k úpravám v zákone, ktoré úrad navrhol.
„Až potom bude zrejmé, ako bude vyzerať kompromisný zákon, teda do akej miery sa verejné nákupy budú môcť zrýchliť a za akých podmienok,“ dodal.
Viac k témam: antibyrokratický balíček , eurofondy Zdroj: Webnoviny.sk – Remišová chce zjednodušiť eurofondy, sľubuje menej byrokracie a viac transparentnosti (video) © SITA Všetky práva vyhradené.



Share

Tweet


Whatsapp








Print

0 Shares

Príspevok Remišová chce zjednodušiť eurofondy, sľubuje menej byrokracie a viac transparentnosti (video) je zobrazený ako prvý na Slovensko Aktuálne .



Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET


Dnes nejprohlíženější