Koniáš naší doby
RSS

Koniáš naší doby

Dnes vyšel zde na Echu  rozhovor  s člověkem, kterého lze s klidným svědomím označit jako  Koniáše nové doby, ředitelem CZ.NIC Ondřejem Filipem . Oceňuji velice, že redakce Echa je pravděpodobně jediná, kdo „donutil“ pana Filipa k nějakému vyjádření k bezprecedentnímu  cenzurnímu zásahu , který nemá v historii českého internetu obdoby, a který provedl on a jeho lidé. Pro ostatní redakce to zjevně není téma. Nejhorší v tom rozhovoru jsou ale ty věci, které vlastně vůbec nezazněly. Takže si níže dovoluji rozhovor doplnit o to, co už pan ředitel neříká. Rozhovor je krácen.

Ondřej Filip:  … Byly to weby, které šířily ruskou propagandu a jejichž cílem bylo oslabit jednotu reakce na válku, kterou iniciovala Ruská federace proti Ukrajině.
Komentář:  Jinými slovy:  Kdo nejde s námi, jde proti nám . A vypneme ho.
Ondřej Filip:  Uvažovali jsme o té věci a hledali jsme cestu, jak to provést…
Komentář:  Proč? Má CZ.NIC v popisu práce vypínat weby, které šíří ruskou nebo jinou propagandu?
Ondřej Filip:  Čím déle je ten web vypnutý, tím méně je zajímavý, to znamená, že v určité chvíli asi vyhodnotíme, že už ta návštěvnost stejně nebude podstatná, takže ať už si tam zveřejňuje kdo chce, co chce, tak nebude mít technologický smysl ho blokovat.
Komentář:  Až se někde objeví další web, který oslabí naší jednotu, tak ho prostě zabijeme znovu? Jen tak, protože můžeme?
Ondřej Filip:  A může se samozřejmě také stát, že se zásadně změní podmínky: například ukončení války na Ukrajině, což bychom si všichni přáli.
Komentář:  To jistě. Takže pak CZ.NIC zase povolí ruskou propagandu?
Ondřej Filip:  Na základě rozhodnutí soudu, policie a jiných orgánů se blokují domény poměrně dlouho. Tentokrát jsme využili článek 17 našich pravidel, který říká, že můžeme domény znefunkčnit v případě, že je ohrožena počítačová bezpečnost země.
Komentář:  Aha, jenže rozhodnutí soudu nemáme, že? Můžete mi vysvětlit, pane Filipe, jak konkrétně ty weby ohrožovaly počítačovou bezpečnost země? Tím, že někdo provozuje webové stránky, ohrožuje  počítačovou  bezpečnost země? Tak to jsme s prominutím v háji.
Ondřej Filip:  My jsme byli vždycky proti blokování … toto rozhodnutí vnímáme jako mimořádné a neplánujeme ho opakovat.
Komentář:  Rubikon se překračuje jenom jednou, pane Filipe. Byli jste proti blokování, už nejste, teď jste proti opakování, …
Ondřej Filip:  Takže ta věc by se měla řešit především mediální výchovou, vysvětlováním nebo nějakým komplexnějším opatřením.
Komentář:  To je asi jediné prohlášení pana Filipa, s kterým lze souhlasit. Jediná ochrana proti blbosti lidí (nejen čtenářů webů) je vzdělání.
V té souvislosti odbočím k jiné aktuální kauze,  propuštění učitelky , která na základní škole zřejmě vykládala dětem nesmysly o situaci v Kyjevě. Nebylo by lepší, v rámci vzdělání těch dětí, tu učitelku krátkodobě suspendovat, pozvat do té školy odborníka na novodobé dějiny Ukrajiny, postavit ho v tělocvičně proti paní učitelce do moderované diskuze, to vše před zraky celého druhého stupně a dalších pedagogů v publiku? A nechat ty děti, ať si udělají názor? Možná, že by byla paní učitelka před zraky studentů tak znemožněna, že by ráda dala výpověď sama. A video z diskuze by se mohlo nasdílet ostatním školám, co vy na to, pane Gazdíku, coby ministr vzdělávání?
Ondřej Filip:  Třeba Russia Today a Sputnik byl blokován celoevropsky.
Komentář:  No aby ne. To by bylo, abychom se nedokázali opřít o evropskou berličku. Zájemce odkazuji na svůj starší  článek  na toto téma.
Ondřej Filip:  Zpravodajské weby plní spoustu náležitostí vůči státu, to podnikání je určitým způsobem regulováno. Některé z těchto webů mají poměrně velký dosah a nesplňují vůbec nic. Provozovatelé jsou anonymní a nedohledatelní a vůbec nepracují s informacemi tak, jak mají. Nedostane se vám u nich například práva na odpověď.
Komentář:  Pane Filipe, probuďte se! Internet nejsou noviny, jak jsme je znali kdysi. Internet je pavlač nebo v lepším případě hospoda. Právo na odpověď na pavlači? Můžete být rád, když nedostanete mokrým hadrem přes ústa. Až náš dokonalý stát skutečně zařídí právo na odpověď na každý nesmysl, který někdo napíše na nějaký web, tak se svobodomyslní lidé budou stěhovat do Číny!

 

RICHARD NÁDVORNÍK
The post Koniáš naší doby first appeared on .


Nejčtenější za týden