Svět ruskýma očima 708
RSS

Svět ruskýma očima 708

Dvojí hra Polska na Ukrajině. Varšava ukázala Kyjevu ostré zuby
Michail Rostovskij
23. dubna 2023
Polsko navrhlo EU zavést doplňující hospodářské sankce proti Ukrajině – novinka, která vypadá jako falešná, ale není to tak. Sdělení agentury RIA Novosti s odvoláním na uznávanou radiostanici z Krakova RMF FM: „Polská vláda navrhla, aby byl zakázán export z Ukrajiny nejen obilí, ale i dalších produktů…. Polsko chce do seznamu zařadit i měkké ovoce, vejce, drůbež, cukr a med.“ To je „solidarita“ ve společném boji s tím, co i ve Varšavě i v Kyjevě nazývají „odražení ruské agrese.“
Varšava má na mysli zájmy vlastních zemědělců, kterým se nelíbí jejich ukrajinští konkurenti. Zvláště před polskými parlamentními volbami.
Pro Ukrajinu je to urážlivé a silně ponižující, ale spolkne to. Za prvé proto, že jinou volbu nemá: Svůj zemědělský vývoz musí směřovat do Ruska. Za druhé kvůli tomu, jakou hierarchii zavedlo Polsko: Jsme si s Kyjevem rovni, ale já, Varšava, jsem si rovnější. Odpovídá to historickým tradicím a mentalitě kyjevské politické elity.
Byla přijata téze, že hlavní příčinou současného ukrajinského konfliktu je snaha oficiálního Kyjeva o svoji úplnou nezávislost a samostatnost.
Že je to hloupé, se dá ukázat na situaci v Bělorusku. Moskva a Minsk dnes existují ve velmi těsném propojení. Ale Lukašenko je stále samostatným hráčem, ač to vypadá, že mu v rukou nezůstaly žádné trumfy. Není pod Kremlem, ale vedle něj. Nedokáže se nikomu podřídit a vytratit se. Nepotřebuje mít někoho nad sebou. Je sám sobě velitelem – „předsedou sovchozu“ ve velikosti země.
Ale kyjevská politická elita musí mít nad sebou velitelem „hodného pána“. To také způsobilo nejtragičtější situaci v současné historii země. Do srpna 1991 hrála úlohu „hodného (nebo ne vždy hodného) pána“ Moskva. Ale v průběhu bouřlivých politických událostí v tomto měsíci se tento pán sám zlikvidovat, zřekl se všech nároků na „panské jednání“, ponechal své poddané (nejen ukrajinské) na libovůli osudu.
Ten, který se najednou ocitne jako svobodný a samostatný, začne zvláštně manévrovat a vytvoří třeba složitou, ale stabilní rovnováhu zájmů. Jedním z příkladů manévrů je situace v Jižní Koreji. Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol řekl ohledně možností dodávek zbraní Kyjevu agentuře Reuters: „Pokud vznikne situace, s níž se nebude moci mezinárodní společenství smířit, třeba dojde k rozsáhlým útokům na civilisty, nebo bude vážně porušováno válečné právo, byl by problém trvat jen na humanitární nebo finanční pomoci.“ Výsledkem by byl rachot, chaos a hlučný, ošklivý skandál. Plně to odpovídá cílům jihokorejského prezidenta.
Jihokorejský prezident pojede 24. až 29. dubna na státní návštěvu USA. Od svých amerických partnerů toho chce hodně.
USA se soustřeďují na ochranu svého trhu před zahraničními konkurenty. Následkem takové ochrany mohou dnes být zasažena některá důležitá odvětví jihokorejského hospodářství, třeba automobilový průmysl, který je již postižen ztrátou ruského trhu. Oficiální Soul nyní manévruje. V interview prezident velmi hlasitě vyhlašuje své plány poslat Ukrajině zbraně. Přitom Moskva dostává všemi kanály informace, že tyto plány mají hypotetický charakter.
Byli Američané podvedeni jako hlupáci? Ani ne. Říci, kdo je zde naiva a kdo ne, je ve skutečnosti dost těžké. Korea nedodává zbraně Ukrajině, ale dodává je svému strategickému spojenci USA. Co se s nimi může dít dále. Mohou se stát „čistě americkými“ a potom stejně skončí na Ukrajině. Nebo tam skončí jako „čistě americké“, kdežto „čistě korejské“ zůstanou v arzenálu USA. Taková je mezinárodní politika.
Další příklad mohou poskytnout bývalé sovětské republiky Střední Asie. Jejich představitelé vykládají o svých přátelských citech k Rusku, když se setkají s Vladimirem Putinem. Přitom stejně horlivě vyjadřují nadšení při inspekčních misích v jejich zemích, které mají za úkol zakrýt sankční mezery v dodávkách z těchto republik do Ruska. Co z toho je upřímnější?
Americký režisér Kubrick kdysi prohlásil: „Velké státy vždy jednají jako gangsteři a malé jako dámy lehkých mravů.“ S tím nemohu souhlasit! Ale on vyřkl ještě jeden hluboký názor: „Nejstrašnější skutečností ve vesmíru není to, že je nepřátelský, ale to, že je netečný.“ Jinak řečeno – chceš-li žít, musíš se umět obracet. Vesmír, nebo někdo ve vesmíru to za tebe dělat nebude.
Současná Ukrajina by se mohla dále obracet a podle vzoru Jižní Koreje a zemí Střední Asie si nebrat roli ve velmocenských sporech. Kyjev však namísto udržování rovnováhy ji ničí a dělá ze sebe přívěsek NATO. Výsledkem je, že Kreml nemá jiné řešení, než aktivně jednat. „Dobrý polský pán“ se ve skutečnosti tak dobrým neukázal. Nazpět nic neotočíš.
Převzato z K-politika.ru
***
Maršál Šapošnikov: Na Západě označili nejnebezpečnější fregatu na světě
23. dubna 2023
Fregata „Maršál Šapošnikov“, osazená nadzvukovými řízenými střelami Zirkon je nejnebezpečnějším plavidlem ruského vojenského námořnictva. Píše o tom americké vydání Military Watch.
RIA novosti cituje: Fregata projektu 1155M Maršál Šapošnikov byla modernizována podle jednoho z nejambicióznějších programů.
Velká protiponorková fregata, spuštěná na vodu v roce 1984, byla modernizována v roce 2021 a uvedena do provozu. Podstatně byl modernizován i vnitřek, včetně výzbroje. Vybavení plavidla hypersonickou řízenou střelou Zirkon je považováno za vybavení nejnebezpečnější třídou protilodních řízených střel ve světě.
V publikaci se píše: „Nehledě na to, že zmíněná fregata 1155M byla původně vyvíjena pro protilodní využití, je zásluhou samotného Zirkonu schopna zneškodnit celou útočnou hladinovou skupinu bez nutnosti zapojit i další zbraně.“
Ještě před tím prohlásil ruský prezident Vladimir Putin, že rakety Zirkon jsou schopny spolehlivě chránit zemi. Šéf ministerstva obrany Sergej Šojgu oznámil, že Zirkony překonají jakoukoliv protivzdušnou i protiraketovou obranu.
Převzato z Eadaily.com
***
Situace ve Střední Asii vyvolává znepokojení
28. dubna 2023
Radikální skupiny z mezinárodních teroristických organizací jsou zkoncentrované na severu Afghánistánu. V poslední době aktivovaly svoji činnost zaměřenou na republiky Střední Asie. Na setkání vedoucích ministerstev obrany zemí ŠOS v Dillí o tom promluvil ministr obrany RF Sergej Šojgu.
Řekl: „Situace v regionu Střední Asie se může ještě zhoršit. Hlavním nebezpečím je mnoho radikálních extrémistických skupin, které se zabydlují na území Afghánistánu a zvýšily aktivitu v sousedních republikách, aby tam prosazovaly své ideje.“
Podle slov ministra se zvyšuje pravděpodobnost pronikání různých band mnoha mezinárodních teroristických organizací, jako je Islámský stát, al-Kájda a další podobné, v Rusku zakázané. Dodal, že to od nás vyžaduje zvýšit úsilí v potlačování terorismu, separatismu a extrémismu a vypracování plánu pro stabilizaci situace v regionu. Tvrdí, že toto důležité téma se musí udržet na programu ŠOS.
Nakonec prohlásil: „Bez komplexní mezinárodní i regionální podpory této země bude složité vypořádat se s problémy samostatně.“
Již dříve proběhla informace o tom, že dva členové mezinárodních teroristických organizací ráno 26. dubna tohoto roku nezákonně překročili hranici z Afghánistánu do Tadžikistánu, aby proti němu spáchali teroristický čin. V protiteroristické operaci republikových orgánů zajišťujících ochranu práv byli neutralizováni. Na místě zásahu byly nalezeny a zabaveny 2 kalašnikovy, 2 pistole zahraniční výroby, 8 ručních granátů, 12 zásobníků s náboji, 19 balíčků s výbušninami, 2 speciální prostředky komunikace a 2 mobily teroristů.
Převzato z Eadaily.com
***
„Dron je maličký cíl“: Proč nechali v Sevastopolu zaútočit bezpilotník
29. dubna 2023
Ukrajinský dron zaútočil na nádrž s ropou v Kozácké zátoce v Sevastopolu v oblasti rybího přístavu. Požár na ploše tisíc metrů čtverečních hasí přes dvacet hasičských sborů a požární vlak. Hasiči chrání ostatní nádrže před rozšířením požáru.
Správa města neplánuje evakuaci obyvatel. Ropná základna je daleko a škodlivé částice v ovzduší nemají nadlimitní hodnotu.
Bezpilotník prý přeletěl nad Kozáckou zátokou z jihovýchodu od mysu Fiolent.
Na Krymu je celkem klid. Ukrajinci se snaží pomocí chatů rozpoutat paniku, ale bez efektu. Rovněž straší řečmi Zelenského „o obsazení Krymu v průběhu protiútoku“. Jenomže Krym je obklopen hromadou obranných linií.
Hoří jedna nádrž. Místo je daleko od obydleného prostoru a lidem se nic nestalo. Předběžně – bezpilotník přiletěl od moře a nad městem nebyl slyšet. Zásobování palivem, jak Sevastopolu, tak Krymu není ohroženo, paliva je dost.
Jak mohli v Sevastopolu nechat proniknout dron?
Odborníci tvrdí a své informace uzavírají: „Ani chválená izraelská „Železná kupole“ nesestřelí vše. Drobný bezpilotník není nijaká velká zbraň, jako třeba raketa, nebo něco jako letadlo a podobně. I pro ešalonovou PRO je to složitý cíl. Aby se pokrylo všechno, jsou potřeba Panciry, případně jiná opatření, ale potom se celkově položí všechna komunikace. Avšak na Krymu hledí konat tak, jak je popsáno shora. Lidé jsou zde chápaví, nestraší je jejich systémy PVO u měst, naopak je uklidňují.“
Aby se vyloučily takové útoky, musí se buď posunout hranice bývalé Ukrajiny k Polsku, nebo by měla Ukrajina úplně přestat existovat.
„Na Ukrajině vyskakují a vyhánějí vítězství do nebe. To hlavní je již nyní známo. Nikdo z lidí nebyl postižen na zdraví. Neúspěchy na frontě ženou nepřítele zabíjet civilisty a násobit teroristické útoky. Čím více porážek, tím více je potřeba mediálního vítězství: výbuchů, zabíjení, žhářství. Západní speciální služby právě s pomocí teroristů chtějí donutit Kreml, aby o míru jednal na podmínkách Kyjeva,“ píše blogerka Světlana Kučumová. A připomíná: Jejich cíl – tvoje panika.
Převzato z Pravda.ru


Nejčtenější za týden