Retro: Řecko ztrácí svou duši
RSS

Retro: Řecko ztrácí svou duši

16. 4. 2016Jde o záchranu Bank a Věřitelů. A s lidmi, s těmi se moc nepočítá, „nejsou nic víc než čísla“, možná i něco horšího. Takhle o tom přemýšlejí kožení byrokrati.
Duše Řecka vzlétla, zakroužila kolem Olympu a zmizela.
S tím, jak postupně dusili jeho politickou moc, se vyjednávací pozice Řecka vůči Trojce zhoršovala od desíti k pěti. Řečtí politici se stali poddajnými pěšáky v rukou všemocné evropské Trojky. Jde o záchranu Bank a Věřitelů. A s lidmi, s těmi se moc nepočítá, „nejsou nic víc než čísla“, možná i něco horšího. Takhle o tom přemýšlejí kožení byrokrati.
Zoe Konstantopoulou, řecká právnička a bývalá mluvčí řeckého parlamentu, nedávno (v dubnu) diskutovala o tomto problému na španělských webových stránkách tmex.es. Vysvětlovala v ní totální ztrátu demokracie a vládní moci v zemi, která je nucena ke „strategii zapomění“. V této špinavé záležitosti se jedná o dechberoucí ironii, když si uvědomíme, že Řecko jako první na světě zavedlo „demokracii“, neboli „vládu lidu“ v roce 507 př. n. l. Řecko, kolébka demokracie, je nyní protektorátem, porobeným státem.
Zoe Konstantopoulou tvrdí, že ministerský předseda Alexis Tsipras zradil lid tím, že se zapletl do osidel moci místo toho, aby se staral o blaho svého lidu a neuznal řecký státní dluh, přestože měl důkazy o jeho nezákonnosti a neudržitelnosti. Pokud je to pravda, je to přinejmenším trestuhodné a mělo by to vést k podstatné změně memoranda Trojky ve prospěch lidu, včetně odpuštění dluhu tak, aby nebyli jednostranně zvýhodněni pouze věřitelé a banky.
Zoe Konstantopoulou napsala:


Lidé v Řecku si v posledních šesti letech zažili peklo a bohužel uvěřili, že Tsipras může ukončit období extrémních úspor spojených s totálně nedemokratickým režimem. On místo toho bohužel podepsal třetí memorandum, které je dokonce ještě horší než ta předchozí dvě… Lidé jsou opět v ulicích a protestují za svá práva a důstojnost, protože právě teď se po nich chce, aby platili daně, které dosahují téměř veškeré jejich příjmy. Chce se po nich, aby opustili své domovy… Chce se po nich, aby se vzdali veřejného majetku, který je privatizován za neskutečně nízké ceny. A chce se po nich, aby se vzdali demokracie.
Ekonomický totalitarismus dopadl na Řecko plnou vahou.
Zoe Konstantopoulou napsala:
V létě zde došlo k něčemu, co se rovná vyhlášení války, přímou existenční hrozbu vůči obyvatelům. Banky byly zavřeny a lidem hrozila humanitární katastrofa, pokud budou odmítnuty podmínky, které byly položeny na stůl věřiteli s 48hodinovým ultimátem. Humanitární katastrofa znamená, že lidé si nebudou moci zajistit potraviny nebo léky. To je pro Evropu neakceptovatelná situace… přímé rozhodnutí představitelů evropských institucí. Soudím, že toto je naprosto nezákonné kriminální chování.
Řecký parlament je od nynějška jen razítkovačem evropské Trojky, který hlasuje o stovkách stránek návrhů zákonů za méně než jeden den, a je přinucen hlasovat pro cokoli, co věřitelé předloží pod pohrůžkou bankrotu, hrozivé alternativy k poslaneckému kousání nehtů. V létě roku 2015 dostal řecký parlament pokyn, aby zrušil všechny zákony, které byly přijaty bez výslovného schválení věřiteli. Poté parlament tyto zákony schválil ještě jednou, ovšem jen ty, které byly „navrženy věřiteli“. Pozoruhodné na tom je, že to byly ty samé zákony, které občané Řecka v referendu několik měsíců předtím zamítli 62 procenty hlasů.
Z toho plyne, že by Řekové měli vyhodit a zničit hlasovací kabiny. Už jsou jim k ničemu! Evropské instituce, tedy Evropská komise v Bruselu na dálku, bez legitimního oprávnění k dané zemi  „žádají vlády, aby obětovaly svůj lid v zájmu záchrany trhu a bank“ .
Američané mají s tímto druhem triků přímou zkušenost, například v letech 2008 – 2009. Ve vězeňské a gay hantýrce se tomu říká „ohnout se a roztáhnout nohy“. Časem si to i vy (budete muset) naučit užívat!
Hrozné na tom je, že nejde jen o Řecko. Duši totiž asi ztrácí celá Evropa:  „Pozorujeme reálný vzestup nacistických a fašistických stran po celé Evropě, a také jasný celoevropský vzestup rasismu. Je to přímý důsledek politických rozhodnutí, které přijaly evropské vlády. Jedná se o xenofobní politiku. Jde o politiku odcizení se humanitním principům, které se tu po celé roky budovaly.“
Zoe Konstantopoulou napsala:
Naštěstí se však lidé nevzdávají. Jsou opět v ulicích. Berou se za svá práva a o svou důstojnost.
V ulicích Řecka opakovaně dochází k nepokojům, které se teď mění v hnutí kravaťáků, protože do protestů se zapojují právníci, notáři, pojišťováci a inženýři. (Zdroj:  Skirmishes in Athens as General Strike Sweeps Greece , AFP and Yahoo! News, Feb. 4, 2016).
Pochodů, které jsou spojeny s házením Molotovových koktejlů na policii, se tak zúčastňuje nejen inteligence, existuje také skupina protestujících, která je proti výprodeji státních aktiv, jedna skupina demonstrantů například pochodovala s transparentem v čínštině proti hrozícímu prodeji přístavu v Pireu čínskému loďařskému gigantovi COSCO.
Přístav v Pireu je jeden z největších v Evropě a na světě. Slouží jako přístav pro Athény od starověku. Prodej, při němž se společnosti COSCO prodá 51 % podíl za 280,5 mil. euro v dubnu 2016 a dalších 16 % za 88 mil. euro za pět let, je součástí požadavku řeckých věřitelů na zabezpečení třetiny záchranného balíčku ve výši 86 mld. euro. Tento prodej je v rozporu s předvolebním slibem ministerského předsedy Tsiprase, že nebude privatizována infrastruktura země.  „Toto není koncese, to je odevzdání majetku, který náleží řeckému lidu,“  tvrdí Konstantinos Tsourakis, přístavní dělník (Zdroj:  Greece Sells Largest Port Piraeus to Chinese Company , RT, April 8, 2016).
Řecko „vyváží“ svoji kulturu, historii a ducha soudržnosti. Athény loni v srpnu odsouhlasily prodej 14 regionálních letišť společnosti Fraport AG na 40 let za 1,23 mld. euro.
Tak tohle je neoliberalismus v plném běhu. Maká na privatizaci veřejných aktiv, jednom ze svých základních principů, či jinak řečeno, když jdou akcie dolů a ceny jsou na dně a když lidé padají zoufalstvím, přesunuje státní majetek do soukromých rukou. To je univerzální princip neoliberalismu. Číňané chápou neoliberální hru a přiživují se na ní.
Pokud dostane dostatek času, bude neoliberální strana vlastnit všechno, vše bude v bezpečném soukromí a veřejné bude zapomenuto. Zatím na ulicích Athén  „stávkující zuří nad plány vlády snížit maximální důchod z 2 700 na 2 300 euro měsíčně a zavést novou hranici minimální garantované penze na 384 euro. ‘Je pravda, že penzijní systém vyžaduje reformu, ale tato reforma není k žití,’ řekl právník Thomas Karachristos tiskové agentuře AFP. Karachristos dále říká, že příští rok odvede 88 % svého platu v daních a na důchodové zabezpečení,“ (Tamtéž).
V reakci na tento jasný protest, v zájmu vyjít vstříc požadavkům evropské Trojky, budou občané jako pan Karachristos přinuceni platit státu 88 % svého platu. A proto všichni, bílé i modré límečky, protestují v ulicích. Jsou rozzuření, bojují zběsile, volají do zbraně. Jak jinak!
Robert Hunziker žije v Los Angeles a můžete mu napsat na roberthunziker@icloud.com
Zdroj:  http://www.counterpunch.org/2016/04/12/greece-loses-its-soul/
Překlad: Stan
Psali jsme k tématu:
Řecko předává suverenitu státu mezinárodním bankéřům
Řecký EU-experiment pro vydírání občanů
Co dělá EU naším jménem v Řecku
Řecko, děsivý přízrak neoliberální Evropy
Aristotelés, Řecko a dnešní EU
Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou:  450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte  zde , nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:
Příprava vojenského puče v Řecku
Řecko předává suverenitu státu mezinárodním bankéřům
Politika úsporných opatření selhala
Neuvěřitelné kvóty nezaměstnanosti mladých v Řecku
Svět ruskýma očima 160
Iniciativa soudců v Řecku: peníze patří lidu!
První diktatura bude zřejmě nastolena v Itálii
Milion Evropanů již podepsalo petici proti spekulaci s pitnou vodou
Skandinávie chystá nové, severské EU
Referendum o vystoupení Rakouska z EU: Jak se „dělá“ demokracie
Převzato z e-republika.chNejčtenější za týden