NATO otevře kancelář v Japonsku, první v Asii
RSS

NATO otevře kancelář v Japonsku, první v Asii

NATO plánuje v příštím roce otevřít styčnou kancelář v Japonsku, první v Asii, informoval ve středu deník Nikkei Asia. (Foto: Flickr)NATO v posledních letech obrátilo svůj pohled na asijsko-pacifický region a ve své strategické koncepci z roku 2022 označilo Čínu za „systémovou výzvu“. V rámci své strategie proti Číně aliance prohlubuje spolupráci se zeměmi v regionu.
NATO: Spojenci na Ukrajinu poslali 1 550 bojových vozidel a 230 tanků
Podle listu Nikkei je účelem styčného úřadu v Japonsku „umožnit vojenské alianci vést pravidelné konzultace s Japonskem a klíčovými partnery v regionu, jako je Jižní Korea, Austrálie a Nový Zéland, protože Čína se vedle tradičního zaměření na Rusko stává novou výzvou“.Zpráva uvádí, že NATO a Japonsko podniknou další kroky ke zvýšení spolupráce podpisem dohody známé jako Individuálně přizpůsobený program partnerství před summitem NATO, který se bude konat v červnu v litevském Vilniusu.
Maďarsko kritizuje Zelenského za výroky zpochybňující loajalitu k NATO
Japonsko rovněž plánuje otevřít nezávislou misi při NATO, oddělenou od velvyslanectví v Belgii.V reakci na tuto zprávu Čína varovala před plány NATO na rozšíření do Asie. „ Asie je kotvou míru a stability a perspektivní zemí pro spolupráci a rozvoj, nikoliv bojištěm pro geopolitické soupeření,“ uvedla mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning.
Jde to rychle. USA jednají o zřízení vojenské základny ve Finsku
„Pokračující výpad NATO na východ do Asie a Tichomoří a zasahování do regionálních záležitostí nevyhnutelně podkopává regionální mír a stabilitu a podněcuje konfrontaci v táboře. To vyžaduje vysokou ostražitost regionálních zemí,“ dodala.Zdroj: antiwar.com
Článek NATO otevře kancelář v Japonsku, první v Asii se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden