Poslanci schválili výhody pre zaočkovaných, nezaočkovaní budú mať testy zadarmo

Poslanci schválili výhody pre zaočkovaných, nezaočkovaní budú mať testy zadarmo

25.7.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 25. júla 09:17
Parlament schválil novelu zákona zvýhodňujúcu očkovaných. Poslanci v nedeľu v skrátenom legislatívnom konaní odsúhlasili novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Novela zákona umožní využitie tzv. digitálnych očkovacích preukazov (GreenPassov) .

Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR dá možnosť zohľadniť GreenPassy, resp. zaočkovanie, prekonanie ochorenia COVID-19 alebo absolvovanie negatívneho testovania pri tvorbe protipandemických opatrení. Za novelu zákona hlasovalo 77 poslancov, proti bolo 55 zákonodarcov, žiadny poslanec sa hlasovania nezdržal.
Výhody pre zaočkovaných i s negatívnym výsledkom
Zohľadnenie očkovania pri povolení využívania istých služieb aj počas pandémie musí byť podľa Ministerstva zdravotníctva SR upravené primárne zákonom, a to aspoň vo všeobecnej rovine.
Viac o téme: Koronavírus
Bez zákonného splnomocnenia pri súčasnej zákonnej úprave totiž ÚVZ SR nesmie vydať takúto vyhlášku zohľadňujúcu očkovanie ako „priepustku“ k službám.
Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku
Po novom budú môcť zaočkovaní ľudia, tí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 a negatívne otestovaní ľudia po preukázaní sa GreenPassom využívať „naplno“ služby prevádzkovateľov, ktoré budú inak v rámci protipandemických opatrení všeobecne obmedzené.
O ktoré služby pôjde?
Pôjde o služby, ktoré sú rizikové, teda kde sa zhromažďujú ľudia a riziko šírenia nákazy ochorením COVID-19 je väčšie. Ide napríklad o hromadné podujatia a prevádzky, kde sa zhromažďujú ľudia a podávajú sa pokrmy a nápoje.
Zákonná možnosť prijať opatrenia „zvýhodňujúce“ očkovaných musí byť podľa ministerstva zdravotníctva postavená na dočasnosti prijímaných zvýhodňujúcich opatrení.
Zobraziť fotogalériu k článku: Protest pred parlamentom, polícia použila aj slzný plyn (fotografie)
„V tomto smere ide o čas, pokým sa z epidemiologického hľadiska spoločnosť nepremorí, kým neustúpi pandémia, kým nebude zaočkovaná kritická skupina,“ uviedlo ministerstvo.
Video: Rokovanie parlamentu
Viac k témam: COVID-19 , kolúzna väzba , Koronavírus , Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku , rokovanie NR SR , Trestný poriadok , zákon o verejnom obstarávaní Zdroj: Webnoviny.sk – Poslanci schválili výhody pre zaočkovaných, nezaočkovaní budú mať testy zadarmo © SITA Všetky práva vyhradené.Share

Tweet


Whatsapp
Print

0 Shares

Príspevok Poslanci schválili výhody pre zaočkovaných, nezaočkovaní budú mať testy zadarmo je zobrazený ako prvý na Slovensko Aktuálne .Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!


Dnes nejprohlíženější