Civilná ochrana by mala byť podľa primátorov a starostov v rukách štátu

Civilná ochrana by mala byť podľa primátorov a starostov v rukách štátu

25.7.2021 (Webnoviny.sk) – Civilná ochrana by mala byť v rukách štátu. V prieskume, ktorý vykonalo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) , sa za túto možnosť vyjadrilo 54,4 percenta starostov a primátorov.
Konštatovali, že štátu by mali pri civilnej ochrane pomáhať mestá a obce. V tlačovej správe o tom informoval ústredný riaditeľ kancelárie ZMOS-u Michal Kaliňák .
Opačný postoj, teda že zabezpečenie civilnej ochrany by malo byť v pôsobnosti miest a obcí, ktorým by mal pomáhať štát, deklarovalo 23,9 percenta starostov a primátorov.
Obdobie odkrylo viacero problémov
„Podľa 15,7 percenta respondentov by mala táto agenda zostať výhradne v pôsobnosti štátu, pričom výhradne v pôsobnosti miest a obcí by mala byť civilná ochrana podľa 3,5 percenta štatutárnych predstaviteľov miest a obcí. K otázke sa nevedelo vyjadriť 2,5 percenta opýtaných,“ uvádza Kaliňák.
Civilná ochrana predstavuje systém, ktorého úlohou je chrániť zdravie a eliminovať poškodenie majetku. Musí sa pri ňom koordinovať a komunikovať úzka spolupráca medzi miestnou územnou samosprávou a štátnou správou.
„Aktuálne obdobie odkrylo viacero problémov, ďalšie môžeme vidieť pri živelných pohromách a tiež nepredvídaných situáciách,“ uviedol Kaliňák.
Pýtali sa aj na jasné definovanie úloh samospráv
V prieskume preto ZMOS zisťoval, či je úloha samospráv v legislatíve definovaná dostatočne jasne. Podľa 43,8 percenta opýtaných je definovaná jasne a týmto požiadavkám zodpovedajú aj alokované zdroje.
Podľa 15 percent opýtaných „nie je úloha samospráv definovaná jasne a alokované zdroje nie sú dostatočné“ . Tretina, 33 percent opýtaných, sa k otázke nevedelo vyjadriť, 0,6 percenta uviedlo inú odpoveď.
Prieskum ZMOS-u uskutočnili v období od 17. mája do 2. júla na vzorke 529 samospráv.
Viac k témam: civilná ochrana , samosprávy Zdroj: Webnoviny.sk – Civilná ochrana by mala byť podľa primátorov a starostov v rukách štátu © SITA Všetky práva vyhradené.Share

Tweet


Whatsapp
Print

0 Shares

Príspevok Civilná ochrana by mala byť podľa primátorov a starostov v rukách štátu je zobrazený ako prvý na Slovensko Aktuálne .Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!


Dnes nejprohlíženější