Naď hovoril s Petridesom aj o provokáciách zo strany Turecka a podpísal dohodu o vojenskej spolupráci

Naď hovoril s Petridesom aj o provokáciách zo strany Turecka a podpísal dohodu o vojenskej spolupráci

29.7.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 29. júla 16:49
Slovensko a Cyperská republika uzavreli dohodu o vojenskej spolupráci. Tá umožní ďalšie prehlbovanie spolupráce v oblasti výcviku, spolupráce a modernizácie ozbrojených síl a obranného priemyslu.
Memorandum o porozumení podpísal na zahraničnej ceste na Cypre minister obrany SR  Jaroslav Naď  ( OĽaNO ) a minister obrany Cyperskej republiky Charalambos Petrides.
Naď vyzdvihol, že Slovensko a Cyprus podpísali memorandum prvýkrát po 20 rokoch pôsobenia Ozbrojených síl SR na mierovej misii UNFICYP na Cypre. „Slovenský obranný priemysel je úspešný na Cypre. Sú tu húfnice Zuzana prvej generácie. Náš obranný priemysel má záujem ich jednak modernizovať a dodávať nové Zuzany,“ povedal Naď.
Silné bilaterálne vzťahy
Ako uviedol Petrides na spoločnom vyhlásení, ministri sa rozprávali aj o „eskalovaných provokáciách zo strany Turecka“ .
„Chcel by som vysloviť hlbokú vďačnosť za hodnotný príspevok slovenského kontingentu za posledných 20 rokov. Je to dôležitý príspevok k mieru a stabilite, ktorá je v súčasnosti dôležitá pre narastajúce provokácie tureckých okupačných síl,“ dodal.
Cyperský šéf rezortu obrany ocenil silné bilaterálne vzťahy a prepojenia v oblasti obrany a bezpečnosti medzi Slovenskom a Cyprom. Partneri debatovali aj o hybridných hrozbách. „Obe naše krajiny sú cieľmi hybridných operácií proti našej bezpečnosti,“ vysvetlil Naď.
Jedna z najstarších mierových misií OSN
Mierová misia UNFICYP je jednou z najstarších mierových misií OSN a trvá nepretržite od roku 1964.
Jej cieľom je udržiavať status quo vo vnútri nárazníkovej zóny, zabezpečiť dodržiavanie prímeria medzi znepriatelenými stranami, prispieť k obnove a udržaniu práva a poriadku na ostrove a vykonávať humanitárne úlohy. Zároveň od roku 1974 separuje ozbrojené sily nachádzajúce sa na ostrove v operačnom priestore nárazníkovej zóny UNFICYP.
Slovensko pôsobí v misii od 27. mája 2001. Aktuálne slúži v rámci misie UNFICYP 238 príslušníkov OS SR, z toho 24 žien. Ide o 39. rotáciu OS SR. Vojaci sú nasadzovaní na 12 mesiacov. Doteraz sa v misii vystriedalo už 3 885 slovenských profesionálnych vojakov, z toho 213 vojačiek.
Viac k témam: Mierová misia UNFICYP , minister obrany SR , slovenskí vojaci Zdroj: Webnoviny.sk – Naď hovoril s Petridesom aj o provokáciách zo strany Turecka a podpísal dohodu o vojenskej spolupráci © SITA Všetky práva vyhradené.Share

Tweet


Whatsapp
Print

0 Shares

Príspevok Naď hovoril s Petridesom aj o provokáciách zo strany Turecka a podpísal dohodu o vojenskej spolupráci je zobrazený ako prvý na Slovensko Aktuálne .Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!


Dnes nejprohlíženější