Práca slovenských ženistov sa stala symbolom spoľahlivosti a kvality, zaznelo počas návštevy Naďa na Cypre

Práca slovenských ženistov sa stala symbolom spoľahlivosti a kvality, zaznelo počas návštevy Naďa na Cypre

29.7.2021 (Webnoviny.sk) – Práca slovenských ženistov sa stala symbolom spoľahlivosti a kvality. Skonštatoval to veliteľ slovenského kontingentu mierovej misie Organizácie Spojených národov (OSN) UNFICYP na Cypre Ján Hric.
Šéf rezortu obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) dnes navštívil na Cypre veliteľstvo misie, kde pôsobí aj 35 príslušníkov ženijnej čaty.
Pôsobenie v operácií
„ Slovenskí vojaci za posledných 20 rokov pôsobenia v operácii zanechali v rôznych pozíciách a funkciách takmer na celom ostrove Cyprus pomerne výraznú stopu ,“ dodal Hric.
Minister Naď zdôraznil, že v septembri príde na ostrov už 40. rotácia slovenských vojakov. Podľa ministra príslušníci Ozbrojených síl SR (OS SR) preukázali za 20 rokov pôsobenia Slovenska v misii UNFICYP vysokú odbornosť a kvalitu.
„ Aj preto máme zodpovednosť za ten najkomplikovanejší Sektor 4. Nachádza sa v ňom tiež známe mesto duchov Varosha, ktoré je veľkou súčasnosti diskusie, ktorá sa týka Turecka a jeho snahy toto mesto opäť nejakým spôsobom obsadiť. Porušuje tým pravidlá stanovené Organizáciou Spojených národov ,“ pokračoval Naď. Stretol sa aj s veliteľkou misie UNFICYP Ingrid Gjerde. Tá tiež vysoko hodnotila kvality slovenských vojakov.
Silné napätie
Naď pripomenul, že v posledných mesiacoch je napätie medzi oboma stranami relatívne silné. „ Tá situácia dnes vôbec nevyzerá tak, že táto misia by mala ukončiť svoje pôsobenie. Ani my neuvažujeme nad tým, že by sme príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR z tejto misie stiahli ,“ povedal.
Slovensko dokonca diskutuje o tom, že by OS SR prebrali ďalšie úlohy na ostrove. „ Zatiaľ je to v štádiu diskusií s OSN v New Yorku. Keď príde k nejakej dohode, určite nebude problém, aby sme sem vyslali ďalších vojakov ,“ uzavrel Naď.
Jedna z najstarších
Mierová misia UNFICYP je jednou z najstarších mierových misií OSN a trvá nepretržite od roku 1964. Jej cieľom je udržiavať status quo vo vnútri nárazníkovej zóny, zabezpečiť dodržiavanie prímeria medzi znepriatelenými stranami, prispieť k obnove a udržaniu práva a poriadku na ostrove a vykonávať humanitárne úlohy.
Zároveň od roku 1974 separuje ozbrojené sily nachádzajúce sa na ostrove v operačnom priestore nárazníkovej zóny UNFICYP.
Slovensko pôsobí v misii od 27. mája 2001. Aktuálne slúži v rámci misie UNFICYP 238 príslušníkov OS SR, z toho 24 žien. Ide o 39. rotáciu OS SR. Vojaci sú nasadzovaní na 12 mesiacov. Doteraz sa v misii vystriedalo 3 885 slovenských profesionálnych vojakov, z toho 213 vojačiek.
Viac k témam: mierová misia OSN , návšteva Zdroj: Webnoviny.sk – Práca slovenských ženistov sa stala symbolom spoľahlivosti a kvality, zaznelo počas návštevy Naďa na Cypre © SITA Všetky práva vyhradené.Share

Tweet


Whatsapp
Print

0 Shares

Príspevok Práca slovenských ženistov sa stala symbolom spoľahlivosti a kvality, zaznelo počas návštevy Naďa na Cypre je zobrazený ako prvý na Slovensko Aktuálne .Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!


Dnes nejprohlíženější