Bankovní krize v USA: Podle studie by mohlo zkolabovat téměř 190 bank
RSS

Bankovní krize v USA: Podle studie by mohlo zkolabovat téměř 190 bank

Vzhledem k tomu, že od března zkrachovaly tři regionální banky a další balancuje na hraně, dojde v Americe brzy ke kaskádě bankovních úpadků? (Foto: Flickr)Agentura Bloomberg ve středu oznámila, že sanfranciská PacWest Bancorp uvažuje o prodeji.Minulý týden se First Republic Bank stala třetí bankou, která zkrachovala, což je po Washington Mutual, která se zhroutila v roce 2008 během finanční krize, druhý největší bankovní úpadek v historii USA.
Buffett varuje: „Neuvěřitelné období“ americké ekonomiky se chýlí ke konci
Po březnovém krachu Silicon Valley Bank a Signature Bank studie o křehkosti amerického bankovního systému zjistila, že dalších 186 bank je ohroženo krachem, i když se jen polovina jejich nepojištěných vkladatelů (nepojištění vkladatelé mohou v případě krachu banky přijít o část svých vkladů, což je může motivovat k útěku) rozhodne vybrat své prostředky.Nepojištěné vklady jsou vklady klientů vyšší než limit pojištění vkladů FDIC ve výši 250 000 USD.Regionálním bankám se nedaří, protože agresivní zvyšování úrokových sazeb Federálním rezervním systémem s cílem omezit inflaci snížilo hodnotu bankovních aktiv, jako jsou státní dluhopisy a cenné papíry kryté hypotékami.
McCarthy: Biden je nezvěstný a klame veřejnost, nemluvil jsem s ním 75 dní
Většina dluhopisů je úročena pevnou úrokovou sazbou, která se stává atraktivní, když úrokové sazby klesají, což zvyšuje poptávku a cenu dluhopisu. Na druhé straně, pokud úrokové sazby rostou, investoři již nebudou preferovat nižší pevnou úrokovou sazbu, kterou dluhopis platí, a tím sníží jeho cenu.Mnoho bank zvýšilo držbu dluhopisů během pandemie, kdy byl dostatek vkladů, ale poptávka po úvěrech a výnosy byly slabé. Pro mnoho bank zůstanou tyto nerealizované ztráty na papíře. Jiné však mohou čelit skutečným ztrátám, pokud budou muset cenné papíry prodat z důvodu likvidity nebo z jiných důvodů, uvádí Federální rezervní banka v St. Louis.„Nedávný pokles hodnoty bankovních aktiv velmi výrazně zvýšil křehkost amerického bankovního systému vůči runům nepojištěných vkladatelů,“ napsali ekonomové v nedávném článku zveřejněném na Social Science Research Network.
Třetí velká americká banka First Republic zkrachovala
Tento scénář by se samozřejmě odehrál pouze v případě, že by vláda neudělala nic.„Naše výpočty tedy naznačují, že tyto banky jsou určitě vystaveny potenciálnímu riziku runu, pokud nedojde k dalšímu vládnímu zásahu nebo rekapitalizaci,“ napsali ekonomové.Jak došlo ke krachu banky Silicon Valley?V případě banky Silicon Valley Bank se sídlem v Santa Claře, která držela většinu svých aktiv v amerických státních dluhopisech, klesla tržní hodnota jejích dluhopisů, když začaly růst úrokové sazby.
Pět arabských států a Írán mezi 19 zeměmi připravenými vstoupit do BRICS
To proto, že většina dluhopisů platí pevnou úrokovou sazbu, která se stává atraktivnější, pokud úrokové sazby klesají, což zvyšuje poptávku a cenu dluhopisu. Když však úrokové sazby rostou, nižší pevná úroková sazba, kterou dluhopis platí, přestává být pro investory atraktivní.Načasování se shodovalo s finančními potížemi, s nimiž se potýkalo mnoho klientů bank – převážně technologických startupů – a které je nutily vybírat své vklady.Kromě toho měla banka Silicon Valley Bank neúměrný podíl nepojištěného financování, přičemž pouze 1 % bank mělo vyšší nepojištěnou finanční páku, uvádí dokument. „Ztráty a nepojištěná páka dohromady poskytují podněty pro run na nepojištěné vkladatele SVB.“Run na tyto banky by mohl představovat riziko i pro pojištěné vkladatele – ty, kteří mají v bance 250 000 USD nebo méně -, protože fond pojištění vkladů FDIC začne nést ztráty, napsali ekonomové.Zdroj: finance.yahoo.com
5 ekonomických katastrof, které se dějí právě teď
Článek Bankovní krize v USA: Podle studie by mohlo zkolabovat téměř 190 bank se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden