Kaddáfího syn chce vládnout Libyi – podaří se mu vstupní bránu džihádistů do Evropy stabilizovat?

Kaddáfího syn chce vládnout Libyi – podaří se mu vstupní bránu džihádistů do Evropy stabilizovat?

Pro Evropu je nadmíru důležité, kdo vládne v Libyi, neboť aktuálně právě odtud jde největší invaze do Evropy. Než došlo k rozvrácení Libye některými zeměmi NATO, v čele s Francií (za vydatné podpory USA a Obamy), byla země pro invazisty ze zbytku Afriky prakticky nedostupná. Pro občany zemí subsaharské Afriky tak nebylo vůbec jednoduché se do Evropy dostat. Nyní je naopak zcela rozvrácená Libye ideálním místem, s plně propustnými hranicemi a na severu velmi dobře organizovanými pašeráky, kteří pomáhají ilegály – za pomoci evropských podvratných neziskovek – dostat do Evropy.
Nyní o sobě dává vědět Syn Kaddáfího, za něhož se měli Libyjci mnohem lépe, než v rozvrácené zemi, jejíž část je dokonce ovládána ISIS. Budou mít Libyjci o syna vůdce, za jehož vlády byl klid, zájem? Pokud by byl zvolen, mohla by to být šance i pro Evropu. Je ovšem otázka, zda by dokázal již deset let ničenou zemi stabilizovat…
Saif al-Islam al-Kaddáfí, druhý syn bývalého libyjského diktátora Muammara al-Kaddáfího, je nejen naživu, ale podle exkluzivního rozhovoru pro New York Times by se rád vrátil do politiky a má prezidentské ambice. 49letý muž byl považován za možného dědice trůnu jeho otce. Po studiu v Británii, mimo jiné, z něj jeho vynikající angličtina a vzdělání udělaly slibného reformátora. Saifovou kariérou však otřáslo především takzvané arabské jaro v roce 2011 a následná vojenská intervence, která ukončila dvě desetiletí trvající vládu Muammara al-Kaddáfího a zemi rozvrátila.
Muž byl původně téměř zabit při náletu, ale tomuto útoku unikl jen se ztrátou dvou prstů. Pak byl zajat milicí, která ho ušetřila a roky ho držela v zajetí. Podle Saifa byl vůdce milice v roce 2014 rozčarován z “revoluce” a viděl příležitost u cenného vězně, který je nyní již několik let svobodným člověkem a plánuje politický comeback.
Jak poznamenává v rozhovoru pro New York Times, je obtížné posoudit dnešní podporu syna bývalého libyjského vládce, protože v zemi neexistují žádné průzkumy veřejného mínění. Není pochyb o tom, že deset let po pádu Muammara Kaddáfího je Libye stále v chaosu a mnoho lidí touží po době, kdy vládl alespoň pořádek.
“To, co se stalo v Libyi, nebyla revoluce. Říkejme tomu občanská válka nebo dny ďábla. Ale ne revoluce!” To prohlásil Saif na adresu vojenské intervence, při níž byl zabit jeho otec a po níž došlo k nekončícímu chaosu v celé zemi.
Je velmi sporné, zda vůbec bude schopen kandidovat ve volbách plánovaných na prosinec, což není v žádném případě zaručeno. Saif je hledaný Mezinárodním trestním soudem za svou roli při potlačování protestů a byl již dříve odsouzen k trestu smrti v nepřítomnosti u soudu v Tripolisu. Navzdory své pověsti reformně orientovaného politika stál v době krize při svém otci, varoval před krveprolitím ve svých televizních projevech a nebyl proti vydělávání peněz mimo jiné chovem bílých tygrů jako domácích mazlíčků.
Saif byl v titulcích novin už dříve a ani tehdy se netajil svými politickými ambicemi. Je to však poprvé za deset let, co otevřeně hovořil s tiskem a významnými mezinárodními novinami.
“Deset let jsem se držel dál od Libyjců. Pomalu se však musím vrátit. Je to jako striptýz,” vysvětlil v rozhovoru, ve kterém jeho autor také poznamenává, že Saif je populární právě kvůli jeho tajemnému chování.
 
 
Ohodnoťte tento příspěvek!

[Celkem: 0 Průměrně: 0 ]Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!


Dnes nejprohlíženější