Pane Teplý, strčte si to mlíko….
RSS

Pane Teplý, strčte si to mlíko….

Mlékárenský boss Teplý se nechal slyšet , že pokud nedostane od státu (rozumějme „z našich daní“) prachy podle svého očekávání, přestane rozvážet mlíko do škol. Výborně! Už tam žádné nevozte. Stejně ho děti nechtějí.

V dalším textu budu místo slova „mléko“ používat slovo mlíko, protože je to česky správně. Nepotkal jsem už nikdy nikoho v jižních Čechách, kdo by řekl slovo „mléko“, protože je to mlíko. Tento moravský spisovný patvar si můžou omílat intoši na progresívní Univerzitě Karlově nebo lidovecký elektorát někde na Moravě, ale tady to mlíko bylo, je a bude.
Mám dvě děti. Zejména Kakuna pořád ze školy tahá krabičky s „Mlékem do škol“, které tam měl asi vypít. Je mi stydno, když si představím, že socialistická vláda musela okrást nějakého chudáka na daních, aby můj syn dostal ve škole mlíko „zadarmo“ v rámci komunistického programu Méko do škol a od pana Teplýho, který na to načerpal dotace od státu.
Kakuna to mlíko ale nechce. Někdy se mu podaří ty sračky nanutit nějakému spolužákovi. Když ne, tak dotáhne ten kekel domů, kde to strčí do ledničky. Protože nikdo další u nás doma nepije mlíko, leží to v ledničce, až dokud to neexpiruje a pak se to zahodí. Někdy mlíko zapomene přes víkend v tašce, což je vlastně lepší případ, protože to můžeme zahodtit rovnou. Pro mně je to zcela zjevná demonstrace toho, jak je státní přerozdělování škodlivé, protože vede k plýtvání a znehodnocování statků.
Co horšího. Dotační absurdita ještě pokračuje. Kakuna sice nepije mlíko, co dostal ve škole „zadarmo“ od pana Teplýho, ale pije mlíko, co mu koupím já v krámě za peníze jako každý slušný člověk. Dochází tak k tomu, že jedno mlíko vyhazujeme a současně další kupujeme. Perverzní povahu dotací už nelze demonstrovat lépe. Nevím, co je důvodem tohoto Kakunova chování. Buď mu nechutná mlíko z Madety, nebo mu nechutná mlíko, co dostal „zadarmo“ ve škole, protože má pro něj nulovou hodnotu. Dostal ho „zadarmo“ a tak si ho ani neváží. Proč taky.  Nechtěl ho, neřekl si o něj, nějaký komouš mu ho přidělil.
Proč se vůbec vnucuje dětem na školách „zadarmo“ mlíko? Já nevím, kdo dostal tento hovadský nápad. Nejspíš to vymyslel nějaký zmrd lidovec. Možná někdo na ministerstvu zdravotnictví, možná někdo podobně inteligentní tak jako ministr Válek, zjistil za pomoci datových vědců, že dítě je tele. Nebo někdo nabyl dojmu, že mlíko je pro děti zdravé, nám to také komunisti cpali do hlavy. Osobně si myslím, že je to vychytralý tah mlékáren, které si dělají reklamu na vlastní produkci za státní peníze a nenápadně vedou děti k určitým konzumním vzorcům.
Nicméně pokud si vyvoláte web projektu a nějak se vypořádáte s chybami, které některé prohlížeče hlásí, dozvíte se:

Co přináší projekt Mléko do škol zapojeným žákům?
Žáci mají garantované pravidelné dodávky konzumního mléka, případně neochucených mléčných výrobků zdarma. S doplatkem mohou odebírat i ochucené mléčné výrobky.
Kromě dodávek mléčných výrobků jsou součásti projektu i doprovodná vzdělávací opatření, která zajišťují schválení dodavatelé. Podporovány jsou exkurze, vzdělávací akce, ochutnávky a soutěže propagující spotřebu mléka a mléčných výrobků.
Už víte, v čem je pro děti dobré, že ve škole dostanou mlíko? No přece k tomu, že dostanou mlíko.
Konsternuje mne vůbec už jen to, že Madeta dostává nějaké dotace. Pokud se nemýlím, je to největší mlékárna v zemi s tržbami v řádu vyšších jednotek miliard. To je skutečně myšleno vážně, že takto velké firmy dostávají dotace od státu? Že vláda bere peníze obyčejným lidem a pošle je pak panu Teplýmu, aby se mohl projíždět po Budějovicích ve svém obrovitém SUV Mercedes? Že mu přispívá na technologie, které si takto velká firma určitě zvládne zainvestovat sama? To je snad nějaký vtip. Lidé se diví tomu, že potraviny zdražují, protože na trhu není dostatečná konkurence a několik málo velkých hráčů stanovuje ceny. Fialenkova vláda posílá peníze Madetě, největší mlékarně v zemi, aby její tržní postavení dále vylepšilo. A defenestrace dosud neproběhla.
Pan Teplý dlouhodobě vyniká v tom, čemu se říká „vyvolávání inflačních očekávání“ a je jeden z hlavních hráčů výše popsané greedflace. Pravidelně hořekuje do médií, že nebude vydělávat tolik, kolik by rád vydělával, a straší veřejnost zdražováním, přičemž se zejména soustřeďuje na cenu másla. Tyto jeho fňukavé výstupy se pravidelně opakují, což většinou tak dožene důchodce, aby vykoupili předražené máslo z Madety z obchodů. Loni v srpnu nás pan Teplý naříkal , že Madeta nebude mít na elektřinu a že bude máslo z charitativních důvodů prodávat „jen“ za 70 Kč. Zákazník však nereflektoval na Teplýho proaktivní cenotvorbu, na předražené máslo se Teplýmu vykašlal, to leželo v obchodech, obchody nakonec musely zlevnit a tak nyní najdete ten jeho žlutý poklad v cenách i pod 50 Kč.
Pane Teplý, nechte si to mlíko. „Nedávejte“ ho do škol za ty „šílené peníze“ a nedělejte charitu. Já ho od vás nechci. Strčte si ho … přesně tam. Pokud jiné mlíkárny tento polostátní byznys od vás nepřevezmou, taky dobře. Budu jedině rád, nebudeme muset to dotované svinstvo vyhazovat. Moje děti budou vědět, že se za potraviny platí a budou s nimi zacházet úsporněji. Prodejte vaše mlíko ho za peníze někomu, kdo si ho koupí, zvyšte vaše zisky a neberte si oklikou moje prachy.
 
12.05.2023 D-FENS


Nejčtenější za týden