Pomoc Ukrajině vysychá. Bílý dům je pod tlakem, aby posílal další
RSS

Pomoc Ukrajině vysychá. Bílý dům je pod tlakem, aby posílal další

Z balíčku pomoci Ukrajině ve výši 48 miliard dolarů, který Kongres schválil v prosinci, zbývá přibližně 6 miliard dolarů, což znamená, že financování zbraní a zásobování ze strany USA by mohlo skončit v polovině léta. (Foto: Flickr)To vyvolává mezi zákonodárci nové obavy ohledně toho, co Bílý dům plánuje dál, včetně toho, kdy administrativa požádá o další velký balík a zda bude stačit.Mnozí poslanci tvrdí, že financování musí pokračovat bez přerušení, zejména v době, kdy se Kyjev připravuje na zahájení rozsáhlé protiofenzívy a znovuzískání území na východě země od Rusů.
Na Ukrajině se prý zvýšila radiace. Drábová reaguje
„Je velmi důležité, aby administrativa poskytla Ukrajině včas to, co potřebuje k obraně a znovuzískání svého svrchovaného území,“ řekla senátorka Susan Collinsová (R-Maine) představitelům Pentagonu během čtvrtečního slyšení. „Očekáváme, že administrativa nebude čekat do jedenácté hodiny, pokud Ukrajinci budou potřebovat více do konce fiskálního roku.“Bílý dům jedná o novém balíčku a bude načasován tak, aby podpora Ukrajině pokračovala, uvedl vysoký představitel administrativy, kterému byla poskytnuta anonymita, aby mohl hovořit před oficiálním oznámením.Úředník dodal, že není jasné, jak se potřeby Ukrajiny mohou změnit během protiofenzívy nebo po ní, ale že administrativa je „plně odhodlána“ podporovat Kyjev během boje i po něm „dlouhodobě“.
Zelenskyj uspěl: Německo dá zbrojní balíček v hodnotě 2,7 miliardy eur
Nejedná se však o tentýž Kongres, který schválil poslední velkou dávku peněz, ani o stejný soubor okolností.Tentokrát by jakýkoli návrh Bílého domu z konce léta mohl narazit na zuřící debatu o dluhovém stropu a téměř jistě bude čelit odporu malé, ale hlasité skupiny republikánů, která chce snížit výdaje na Ukrajinu.Původní balíček v hodnotě 48 miliard dolarů schválený v prosinci zahrnoval přibližně 36 miliard dolarů pro Pentagon na vytvoření široké škály vojenské pomoci Kyjevu. USA poslaly miliony dělostřeleckých granátů, financovaly tanky a dodaly do rukou ukrajinské armády obrněná vozidla a moderní systémy protivzdušné obrany. Tato pomoc jí umožnila odrážet ruské útoky a zároveň se připravovat na nadcházející ofenzívu, která měla prolomit ubíjející patovou situaci na stovkách kilometrů frontových linií.
Výbušné plány: Zelenskyj hovoří o útocích proti Maďarsku
Mimo čtvrteční slyšení Collinsová uvedla, že má obavy, aby Ukrajina dostala to, co potřebuje pro nadcházející protiofenzívu, a z tempa dodávek americké pomoci.„Je jasné, že k tomu dojde“, řekla Collinsová. „Očekávám, že v určitém okamžiku bude muset dojít k doplnění. Je také jasné, že trvalo příliš dlouho, než byla Ukrajincům dodána munice a tanky.“Na ukrajinské straně se také projevuje frustrace z tempa těchto dodávek.
Bude Putin nařizovat odstranění šéfa Wagnera, když Bakhmut visí na vlásku?
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že nová obrněná vozidla slíbená Spojenými státy „přicházejí pouze v dávkách“, což je v rozporu s vyjádřením generála Christophera Cavoliho z evropského velitelství, který minulý měsíc v Kongresu uvedl, že Ukrajina obdržela „více než 98 procent“ bojových vozidel, o něž požádala.„Jsem si velmi jistý, že jsme dodali materiál, který potřebují, a budeme pokračovat v dodávce, abychom udrželi i jejich operace,“ řekl Cavoli výboru pro ozbrojené služby Sněmovny reprezentantů.Když Collins ve čtvrtek naléhal na ministra obrany Lloyda Austina, proč tanky Abrams přislíbené Washingtonem nedorazily dříve, poznamenal, že některé již dorazily do Německa, aby na nich Ukrajinci mohli cvičit. Kyjevské jednotky budou připraveny, až začátkem podzimu „určitě“ dorazí zbytek, dodal.Zdroj: politico.com
Šéf Wagnera tvrdí, že v Bachmutu dosahují úspěchů pouze jeho síly
Článek Pomoc Ukrajině vysychá. Bílý dům je pod tlakem, aby posílal další se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden