Rusko vydává sankce na mnoho cizinců, včetně nejvyššího prokurátora ICC a Obamy
RSS

Rusko vydává sankce na mnoho cizinců, včetně nejvyššího prokurátora ICC a Obamy


SLOVANKA

ICC spousta zemí světa vůbec neuznává. K těmto zemím patří nejen Rusko, ale mino jiné i USA, které daly mnohokrát najevo, že jejich válečné zločiny nebudou souzeny mimo Spojené státy, kde se jimi samozřejmě nikdo nezabývá. Jakou reakci tedy mohl Západ očekávat poté, co byla podána žaloba k ICC na Putina?Rusko vrátilo úder Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) poté, co v březnu vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, což rychle vedlo k tomu, že hrstka evropských zemí prohlásila, že by ho ochotně vydala, pokud by Putin někdy přistál na jejich území.
Moskva nyní  vydala  vlastní zatykač na nejvyššího prokurátora u haagského soudu Karima Khana . Ruské ministerstvo vnitra dokonce v pátek oficiálně přidalo jeho fotografii a složku na svůj „seznam hledaných osob“ v databázi ministerstva. Stalo se tak i v době cestovních sankcí oznámených proti masivnímu seznamu Američanů a vrcholných představitelů západních zemí.
Khan je občanem Spojeného království a Rusko již dříve varovalo, že je vyšetřován pro „trestní stíhání osoby, o níž je známo, že je nevinná“ – s odkazem na Putina a zatykač ICC.
Nové oznámení však neupřesnilo Khanův přestupek. Tyto zatykače typu oko za oko jsou samozřejmě do značné míry symbolické, ale mohly by z mezinárodních cestovních plánů učinit záležitost zvláštního plánování a opatrnosti, vzhledem k tomu, že Khan má nyní v podstatě zakázáno  vstoupit  na ruské území (nebo možná nad ním jen přeletět), kde by byl zatčen.
Zatykač ICC proti Putinovi zároveň ještě více vzdaluje možnosti diplomacie a dialogu.
Rusko také právě oznámilo masivní a rostoucí seznam Američanů, kterým je zakázán vstup do země, jak  podrobně popisuje   Washington Times :

Bývalý prezident Barack Obama, noční televizní moderátoři, zákonodárci a novináři, včetně The Washington Times, patří mezi 500 Američanů, kterým Rusko zakázalo vstup do země.
Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že tento krok byl učiněn „v reakci na pravidelně protiruské sankce uvalené administrativou Joea Bidena.“
Ministerstvo zahraničí uvedlo, že seznam – který zahrnuje 45 členů americké Sněmovny reprezentantů, senátora J.D. Vance z Ohia, Katie Britt z Alabamy a Erica Schmita z Missouri – byl složen z lidí, kteří šířili rusofobii a zásobovali Ukrajinu zbraněmi.
Jeffrey Scott Shapiro, sloupkař a editor komentátorské sekce The Washington Times, byl mezi  zmíněnými členy z médií. Nick Paton Walsh, reportér CNN a britský občan, byl na seznamu také.
Dále jsou tam komici Jimmy Kimmell, Stephen Colbert a Seth Meyers – a to spolu s bývalým americkým velvyslancem Jonem Huntsmanem.

V současné době se Biden a další světoví lídři setkávají v Hirošimě v Japonsku na summitu G7, kde je přítomen i ukrajinský prezident Zelenskyj. Vysoko na pořadu jednání jsou čerstvě rozšířené ruské sankce a probíhají diskuse o tom, jak dále trestat Moskvu za válku na Ukrajině.
A mezitím co debatují, byl dobyt Bachmut…

 

Slovanka


The post Rusko vydává sankce na mnoho cizinců, včetně nejvyššího prokurátora ICC a Obamy first appeared on .


Nejčtenější za týden