Svět ruskýma očima 711
RSS

Svět ruskýma očima 711


V Jihoafrické republice se nově vyostřila ruská otázka
Alexandr Mezjajev
16 května 2023
V průběhu několika týdnů vymývala jihoafrická média mozky obyvatel „zatykačem“ Mezinárodního trestního soudu na ruského prezidenta a dohady o tom, co má Jihoafrická republika v úmyslu udělat s hlavou ruského státu, kterého čekají na nadcházejícím summitu BRICS. Ukázalo se to být málo.
Dne 11. května učinil americký velvyslanec v JAR Brigeti prohlášení, která mělo být mezinárodní senzací: Prodej zbraní Rusku Jihoafrickou republikou v loňském prosinci je podle něho „naprosto nepřijatelný“.
Reakce na vyjádření velvyslance byla prudká. Prezident republiky a generální tajemník vládnoucí strany Africký národní kongres (ANK) Cyril Ramaphosa řekl, že bude vytvořena speciální komise, která vyšetří, nakolik odpovídá tvrzení velvyslance USA skutečnosti, ale fakt takového prohlášení i jeho forma byly označeny za „nediplomatické“. Prezident dobře chápal, že slova jsou o něčem mnohem větším, než o „nediplomatičnosti“. Před několika dny poslal do USA speciálního vyslance, aby byl vzniklý problém projednán, mezi tím i problém vztahů mezi JAR a Ruskem.
Reakce ANC byla nejednoznačná. Rozdílně od předsedy strany a prezidenta vystoupil generální tajemník strany Mbalula s prohlášením, jehož obsahem bylo, že se to vyřeší a že budou potrestáni ti, kteří to spáchali, jestliže se velvyslancovo obvinění ukáže pravdivým. Je to divné prohlášení, když JAR je suverénní zemí a může obchodovat se zeměmi, se kterými chce. Nemusí se zpovídat nikomu, ani hlavnímu obchodníkovi se zbraněmi, jimž jsou USA. Nejprudčeji reagovala strana Bojovníci za ekonomickou svobodu (EFF) a Komunistická strana (SACP). Obě si přejí vyhoštění velvyslance USA ze země. EFF je opoziční stranou, komunisté jsou ve vládnoucí koalici.
Poslední slovo mělo ministerstvo zahraničí JAR, po jehož demarši se musel americký velvyslanec omluvit. Omluva byla, jak je obvyklé, licoměrná. Velvyslanec jen uznal, že překročil hranici přípustného, ale svá tvrzení neodvolal.
Aby bylo jasno. Náhradní měna rand se v posledních letech propadla na historické minimum. Média se vynasnažila předvést tuto záležitost obyvatelstvu co nejsrozumitelněji. Některé TV kanály informují o „nejasných příčinách“ pádu randu, ale TV kanál eNCA informoval, že rand klesl kvůli „vyzbrojování Ruska“.
Hysterie v médiích je přesný ukazatel. Za prvé v zemi neexistují vládní média (1), veškeré informace jsou v opozičních médiích (2). Všechna média prakticky náležejí jednomu sektoru (3), bílému monopolnímu kapitálu (BMK). Je to velký monopolní kapitál nadnárodního charakteru. V zemi tvrdě prosazuje zájmy globálního kapitálu. Země má například již čtyři roky hlubokou energetickou krizi. To vede ekonomiku k nesnázím a obyvatele to poštvává proti vládě. Již před lety tomu bylo možno předejít. Tehdy byla podepsána dohoda s Ruskem o výstavbě jaderné elektrárny. byla však soudem zrušena, prý byla uzavřena bez dodržení postupu. V JAR je diktatura soudů nejdůležitějším nástrojem BMK.
Útok na vládu JAR je jen vydírání. Je veřejné, vypočítané na destabilizaci vlády a veškerých situací ve společnosti.
Americký velvyslanec v zemi v posledních letech provokuje. Vytrvale straší teroristickými činy, což soustavně vyvolává paniku obyvatel.
Protiruská hysterie má poškodit vztahy mezi JAR a Ruskem, ale hlavním cílem je sama JAR. Vztahy s Ruskem mají charakter „úplného strategického partnerství“ (4), svědčí pro to zmaření jaderného projektu.
Politika globálního kapitálu je namířena na deindustrilalizaci. Mediální kampaň za odmítnutí jaderné energetiky a uhlí ve prospěch větrných elektráren jasně ukazuje, odkud vane vítr. Večer téhož dne, kdy propukl skandál s velvyslancem USA, se uskutečnilo telefonické jednání ruského prezidenta s prezidentem JAR Ramaphosou. V oficiální zprávě je uvedeno, že v době jednání byla „zaznamenána důležitost pokračovat v těsné koordinaci Ruska a JAR v souvislosti s přípravou velkých mnohostranných opatření, zejména k nadcházejícímu druhému summitu Rusko – JAR na konci července v Petrohradě a summitu BRICS v srpnu v Johannesburgu, jemuž bude předsedat JAR“.
Telefonické jednání s prezidentem JAR Cyrilem Ramaphosou
Ve zprávě o telefonickém jednání je důležitá informace: „V. V. Putin podpořil myšlenku presidenta JAR o účasti skupiny afrických vůdců při posouzení perspektiv urovnání ukrajinského konfliktu. Putin vyložil principiální hodnocení destruktivní linie kyjevského režimu a jeho ochránců a řekl, že ruská strana nikdy neodmítala diplomatickou cestu.“ Z toho je vidět, že provokace proti Rusku má diskreditovat JAR v roli zprostředkovatele při urovnání krize mezi Ruskem a Ukrajinou.
Cílem provokace amerického velvyslance bylo také narušit summit BRICS v JAR. Jednou z hlavních otázek summitu má být projednání společné měn BRICS. Zde předvádí globální kapitál, jak se může chovat k nejmocnější zemi afrického kontinentu. Slabší země mohou vidět, že s nimi nebude zacházeno nijak vlídně. Podle mluvčího amerického ministerstva zahraničí jsou USA nadále ochotny JAR pomáhat s rychlým přechodem na větrné elektrárny. Co to znamená, je jasné.
Vydírání Jižní Afriky Spojenými státy je otevřené. Vyděrači chtějí, aby bylo jasno všem. Obyvatelé JAR stojí před volbou: buď Rusko nebo Západ. Rozchod se Západem by pro JAR měl těžké hospodářské následky.
Provokace amerického velvyslance, globálního kapitálu a Mezinárodního trestního soudu má několik cílů: vydírání jihoafrické vlády, diskreditaci JAR jako možného prostředníka v urovnání ukrajinské krize a zmaření samotného urovnání, poškození vztahů mezi Ruskem a JAR a zmaření summitu BRICS i druhého rusko – afrického summitu.
Poznámky:
(1) Existuje státní TV kanál SABC, ten však nesděluje názor vlády. Jeho „státní“ status znamená jen prostředky ze státního rozpočtu. (2) Snaha bývalého prezidenta Zumy vytvořit TV kanál a noviny, které by informovaly o stanoviscích vlády, skončila démonizací Zumy a zastavením obou projektů. (3) Termín „opozice“ zde znamená, že bílý monopolní kapitál ovládá JAR a má velký vliv na vnitřní i zahraniční politiku země. (4) Tento termín je přítomen ve společné deklaraci RF a JAR od 26. března 2013.
Převzato z Fondsk.ru
***
Gorge Soros: Filantrop nebo zloděj?
Jekatěrina Vinnik
18. května 2023
Před časem se na jednom z falešných účtů v Twitteru objevila informace o smrti Sorose. Odvolávala se na miliardářovu rodinu. Je opravdu mrtvý, kdo to je a proč je Elon Musk přesvědčen, že Soros nenávidí lidi.
Kdo je George Soros?
Je to americký podnikatel, finančník a filantrop. Má bohatý životopis. je mu 92 let. Říká se o něm, že je to „člověk, který přivedl ke krachu Bank of England“ a je považován za iniciátora „barevných“ revolucí. Je jedním z nejštědřejších sponzorů Demokratické strany USA. Založil rodinné společnosti Soros Fund Management s majetkem větším než 28 miliard USD.
Stručný Sorosův životopis
Jeho vlastní jméno je Gyorgy Schwartz. Narodil se 12. srpna 1930 v dobře zajištěné židovské rodině v Maďarsku. Jeho rodina nebyla věřící. Rodině se povedlo přežít v Maďarsku v letech 1944 až 1945 s pomocí padělaných dokladů. Soros se odstěhoval v roce 1947 do Londýna. Studoval filozofii u Karla Poppera, zakladatele kritického racionalismu v Londýnské škole ekonomiky. V roce 1956 odjel do New Yorku, kde v prvních letech pracoval jako analytik evropských akcií. Prosadil se jako schopný finančník, jemuž je možno svěřit peníze.
V roce 1973 zakládá soukromý investiční fond, později nazvaný Quantum Endovement Fund. V roce 1984 zakládá Open Society Foundations, dobročinnou organizaci, která zpočátku pracuje především ve východní Evropě. V roce 1992 zmanipuloval libru a vydělal přes 1 miliardu USD. V roce 2003 vložil miliony dolarů do kampaně proti opětovnému zvolení Bushe. V letech 2008 až 2012 podporoval volební kampaň Obamy.
V roce 2010 daroval 100 milionů dolarů nevládní organizaci Human Rights Watch, která zaznamenává porušování lidských práv v desítkách zemí. V roce 2011 změnil svou nadaci na rodinnou kancelář a investorům vrátil necelou jednu miliardu USD. V roce 2020 podpořil v prezidentských volbách USA kandidaturu Bidena.
Zemřel Soros?
Soros nezemřel. Na Twitteru napsal, že pověsti o jeho infarktu jsou jen fámy. Ujistil: „Jsem živ a zdráv.“
Majetek Sorose k dnešnímu dni
Forbes odhaduje jeho osobní majetek na 8,5 miliard USD. V seznamu miliardářů je na 241. místě.
Proč je vlivný?
Má to dvě příčiny. První je úspěšná finanční činnost. Jako finančník se stal známým v šedesátých a sedmdesátých letech, když pracoval jako finanční makléř. Po založení svého investičního fondu byl populární mezi investory z důvodu jeho častých rizikových rozhodnutí. V roce 1987 předpověděl pád akciového trhu a v roce 1992 vynuloval Bank of England. Tím stlačil hodnotu libry ze dvou na jeden a půl dolaru a za jediný den vydělal jednu miliardu dolarů. Má se za to, že Soros stojí za finanční krizí asijských trhů v roce 1998. Sorosova strategie, to jsou globální a rozsáhlé sázky na výkyvy kurzu měn, komodit a akcií na základě makroekonomické analýzy.
Druhým důvodem Sorosovy slávy je politická aktivita prostřednictvím nadací Open Society Foundations (Otevřená společnost) fungující po celém světě. Cíl jeho nadací byl oznámen jako prosazování demokracie a podpora občanské společnosti. Daleko ne všichni považují Sorose za upřímného filantropa se zájmem o blaho po celém světě.
Sorosovi kritici


Evropa . Evropští středo-pravicoví politici viní Sorose z migrační krize v roce 2016. Tvrdí, že jeho financování různých humanitárních infrastruktur otevřely dveře nekontrolovanému přílivu běženců do Evropy.

USA . Američtí konzervativci v roce 2018 obvinili Sorose z placení karavan středoamerických migrantů do USA, které vyvolaly napětí na hranici s Mexikem.

Turecko . V roce 2018 prezident Erdogan obvinil Sorose z organizování politického napětí v zemi a řekl, že Soros nasazuje specialisty k rozdělování a oslabování národů.

Ázerbájdžán . Prezident Ázerbájdžánu Alijev obvinil v roce 2022 Sorosovy stoupence, že mají snahu postavit mládež proti státu.

Arménie . V létě 2022 podali arménští právníci žalobu na Sorosovu nadaci kvůli tomu, že její činnost na území Arménie ohrozila státní a veřejnou bezpečnost.

Rusko . V roce 2015 označilo Rusko Sorosovu nadaci a nadaci Open Society Institute Assistance Foundation za nežádoucí, protože ohrožují základní ústavní zřízení RF.

Čím se Soros nyní zabývá?
Organizátor barevných revolucí v Gruzii a na Ukrajině, člověk, který platil euromajdan v roce 2014, bojuje již 4 roky proti bývalému prezidentovi USA Trumpovi,
Musk proti Sorosovi
Elon Musk napsal na své sociální síti, že „Soros připomíná Magneta“, zloděje z komixu X-men, který tak jako Soros přežil holocaust a měl hlavní úkol změnit lidi na mutanty. Ministr zahraničí Izraele obvinil Muska z antisemitismu, když napsal, že Soros chce zničit samotnou podstatu civilizace a že nenávidí lidstvo.
Musk se postavil proti Sorosovi poté, když miliardář prodal všechny akcie náležející společnosti Tesla.
Převzato z Vestikavkaza.ru
***
Ideologie USA: Americká verze neonacismu
21. května 2023
Vedoucí výboru Rady Federace pro ústavní právo a budování státu Andrej Klišas si myslí, že ideologie v současných USA je „verze neonacismu“.
Tento senátor okomentoval slova kolegy, zástupce mluvčího Rady federace Kosačeva o absurditě toho, co proběhlo v Hirošimě, kdy šéfové G7 položili věnce obětem atomových zbraní, ale přitom mají ostych a nepoukazují na to, kdo je použil a nebyl za to nijak potrestán. Kosačev ještě podtrhl, že Biden, hlava země, jejímž dílem  jsou Hirošima a Nagasaki, „se nijak nekaje, ale odsuzuje jinou zemi, která se vytrvale snaží, aby planeta tento odporný zločin proti civilistům nezapomněla“ . Je to něco podobného, jako kdyby se Němci sešli v Osvětimi k odsouzení Izraele.
Kromě jiného je v prohlášení G7 určeno co, musí udělat nezápadní země. Rusko se má vzdát, Čína musí přinutit Rusko, aby se vzdalo, Írán musí přestat být svrchovanou zemí atd.
Kosačev to ohodnotil: „Čím více se toto pročítá, tím více se zdá, že jimi propagovaný systém není založen na pravidlech, ale že je to výplod bláznů. Hirošima nejlépe připomíná ‘zásluhy‘ Západu před naší civilizací a komu předal nacismus štafetu zločinů proti lidskosti.“
Klišas k tomu uvedl: „Souhlasím se senátorem Kosačevem. Ideologie ‘americké výjimečnosti’, ‘vyvolenost Ameriky’ – lze tomu říkat libovolně – je americkou verzí neonacismu. Je potřeba o tom mluvit přímo.“
Převzato z Eadaily.com


Nejčtenější za týden