Žijeme si nad poměry?
RSS

Žijeme si nad poměry?LUBOŠ ZÁLOM
ŽILI JSME SI NAD POMĚRY, říkají mnozí. Teď se kvůli tomu musíme uskrovnit. V tomto duchu se vyjadřují nejen členové vlády, např. paní Pekarová, ale řekl to v poslední době několikrát i Václav Klaus. Já takový výrok považuji za velmi nešťastný, jak by řekl Klaus, dokonce za nefér a falešný.

Kdo si žil nad poměry? My? Kdo je to “my”?
Nad poměry si žil nepochybně státní aparát. Nad poměry si žili všichni ti, kdo byl napojen na státní penězovody, dotace, dávky a podpory. Úředníci, byrokratičtí flákači, politici, neziskovky, dotační paraziti. Všichni ti, kteří za státní peníze “produkují” to, co vlastně vůbec nikdo nechce a nepotřebuje.
Kdo produkoval hodnoty, šetřil, utrácel uvážlivě – o tom nelze říct, že si žil nad poměry, notabene když ještě ze svých vydělaných peněz platil celou tu párty těch zmíněných dříve. Tedy, neplatil – ty peníze mu byly ukradeny.
Jak se ke slovnímu spojení “žili jsme si nad poměry” staví lidé jako je Fiala či Pekarová? Prostě nám sáhnou daleko drzeji a hlouběji do kapes. Oni, jejich kamarádi a celý státní aparát si bude žít stejně jako dříve. Úspory a škrty jsou jen symbolické.
Naprostá většina lidí v této zemi si “nad poměry” nežila. Na druhou stranu, svoji občanskou a voličskou pasivitou umožnili vše, co se tady posledních dvacet let dělá naprosto špatně. Celý ten socík, jehož trpké ovoce teď sklízíme.
 
Luboš Zálom

The post Žijeme si nad poměry? first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden