Slovnaft je zděšen ze 6. sankčního balíku EU proti Slovensku, protože proti Rusku namířen vůbec není a za 8 měsíců bude hrozit, že největší bývalá československá rafinérie ve Střední Evropě zavře a bez benzínu a nafty zůstane kromě Slovenska i Česko! Proč
RSS

Slovnaft je zděšen ze 6. sankčního balíku EU proti Slovensku, protože proti Rusku namířen vůbec není a za 8 měsíců bude hrozit, že největší bývalá československá rafinérie ve Střední Evropě zavře a bez benzínu a nafty zůstane kromě Slovenska i Česko! Proč

Slovnaft je zděšen ze 6. sankčního balíku EU proti Slovensku, protože proti Rusku namířen vůbec není a za 8 měsíců bude hrozit, že největší bývalá československá rafinérie ve Střední Evropě zavře a bez benzínu a nafty zůstane kromě Slovenska i Česko! Proč slovenští vyjednavači v Bruselu spáchali vlastizradu a ohrozili energetickou bezpečnost Slovenska? Slovnaft může dovážet ruskou ropu, ale nesmí produkci z této ropy vyvážet mimo území Slovenska! Proč se v Kremlu smějí, zatímco země EU trpí a naříkají pod dopadem protiruských sankcí?
Evropská unie ve čtvrtek schválila po dlouhém vyjednávání 6. sankční balíček proti Rusku, který uvaluje embargo na dovoz ruské ropy do EU po moři, zatímco uděluje výjimky některým vnitrozemským státům, že mohou dále po omezenou dobu přijímat ruskou ropu ropovodem Družba, což byla legendární stavba československo-sovětského přátelství, která zásobila ČSSR ropou a díky tomu byl umožněn široký rozvoj automobilového průmyslu , veřejné autobusové dopravy s největší hustotou stanic a dopravní obslužnosti v celé kontinentální Evropě.
A rovněž ropovod umožnil široká rozvoj kamionové dopravy a regionální železniční obslužnosti motorovými dieselovými vlaky. Výstavba větve do Československa byla garantována Ústředním výborem Komunistické strany Sovětského svazu a Prezídiem nejvyššího sovětu na straně Sovětského svazu a Ústředním výborem Komunistické strany Československa.
Rafinérie Slovnaftu v Bratislavě Za účelem zpracování této ropy byla v roce 1957 v Bratislavě postavena v té době největší rafinérie ve Střední Evropě, která dostala název Slovnaft. Technologické řešení rafinérie dodala sovětská strana, část technologie byla vyvinuta československými podniky a průmyslem. Rafinérie je navržena na zpracování těžké ruské ropy, která má jinou technologii zpracování než lehká mořská ropa Brent těžená z ropných plošin v Norsku a v Severním moři.
Ve čtvrtek bylo v Bruselu rozhodnuto, že Slovensko dostane odklad a může po dobu 8 měsíců do konce ledna 2023 čerpat ropovodem Družba ruskou ropu. Od začátku února 2023 už ale bude platit embargo a Slovnaft bude muset začít vyrábět paliva z jiné ropy. Problém je v tom, že k tomu zřejmě ani nemusí dojít a bratislavský Slovnaft ukončí provoz a jeho maďarský majitel přesune kapacitanci produkce do Maďarska.
Slovnaft se stal obětí slovenských politiků v Bruselu
Jak nás do redakce upozornil jeden z odborníků z oboru zpracování ropy, který je se situací ve Slovnaftu obeznámen, přestavba rafinérie na lehkou ropu Brent bude tak nákladná, že se nemusí společnosti MOL ekonomicky vůbec vyplatit, a to zejména s útlumem spotřeby ropy v Evropě v důsledku programu Green Deal a vzhledem k obecnému odchodu od fosilních paliv. Jenže Slovnaft může ukončit výrobu mnohem dříve než v únoru. Ve čtvrtek vyšel na slovenském serveru Trend zásadní článek [ 1 ], který osvětluje situaci ve Slovnaftu. Rafinérie je totiž kapacitně designována na určitý objem produkce paliv a zpracování ropy a zařízení není schopné provozu pod určitý objem.
Čerpací pumpa Slovnaftu Lidově řečeno, když v hrnci o určitém objemu vaříte špagety, brambory, vajíčka nebo cokoliv jiného, musíte do hrne nalít určitý minimální objem vody, aby tepelná rafinace pokrmu proběhla. Když by tam bylo menší než potřebné množství vody, vaření by prostě skončilo neúspěchem. A přesně tento problém čeká Slovnaft už vlastně od této chvíle, resp. od 14. června, kdy má embargo na ruskou ropu vstoupit v platnost s plnou razancí. Slovnaft totiž musí objemově rafinovat ropu na minimálně 50 až 60% celkové kapacity rafinérie. A v čem je problém?
Slovnaft bez vývozu produkce z ruské ropy nemůže udržet technologické zařízení rafinérie v provozu
Slovenští vyjednavači v Bruselu se totiž podle slovenské opozice zřejmě dopustili vlastizrady, protože zvedli ruku pro likvidaci Slovnaftu. A proč? Protože hlasovali pro uvalení sankčního balíku na ruskou ropu v té podobě, že Slovensko bude mít do konce ledna 2023 výjimku na ruskou ropu, na její dovoz na Slovensko pomocí ropovodu Družba, ale nebude mít výjimku na prodej paliv a produktů z této ropy mimo území Slovenska! A v tom je ta vlastizrada, protože kdokoliv vyjednal v EU tyto podmínky, tak je naprostý mamlas, diletant a neumětel, který zřejmě právě poškodil Slovnaft tak, že se z toho podnik nemusí vzpamatovat.
Ropovod Družba Problém je v tom, že až dvě třetiny produkce Slovnaftu míří na export do České republiky a do Polska. Tedy zhruba 60 až 65% kapacity Slovnaftu a produkce z ruské ropy jde do ciziny. Jenže, od 14. června to skončí a Slovnaft již nebude moci paliva z ruské ropy ze Slovenska vyvážet! Výjimka EU se vztahuje jen na dovoz ruské ropy na Slovensko a na výrobu paliv pro domácí trh. Jenže, domácí trh spotřebuje jen okolo 35% produkce Slovnaftu.
Ale rafinérie není schopná provozu na objem 35% produkce, to je hluboko pod kritickou mez rafinačního zařízení Slovnaftu. Kritická dolní mez je okolo 50 až 65% výrobní kapacity. Jinými slovy, Slovnaft bude mít dost ruské ropy, ale nebude ji moci zpracovat, protože ji nebude moci vyvážet, na Slovensku se jí více než 30 až 35% z produkce Slovnaftu nespotřebuje.
MOL může Slovnaft nákladně přestavět na ropu Brent, ale ekonomická rentabilita je s otazníkem
Co bude těchto 8 měsíců Slovnaft dělat, když nebude moci exportovat produkci z ruské ropy do EU kvůli embargu, to vůbec není jasné. Podle ekonomů začne majitel Slovnaftu, tedy maďarský MOL, zvažovat náklady na přestavbu rafinérie v Bratislavě, což ekonomicky bude obrovská investice, kterou nikdo v minulosti nezkoušel, protože technologické zařízení na sovětskou ropu je navrženo na separování složek ropy obsažené v bohaté sibiřské ropě, zatímco lehká ropa Brent mnoho složek ruské ropy ani neobsahuje.
Maďarský MOL je majitelem Slovnaftu Maďarský MOL sice může zainvestovat do přestavby zainvestovat, ale může si spočítat i to, že se to ekonomicky nevyplatí vzhledem ke snižování objemu spotřeby ropy v Evropě, takže prostě se může podle odborníků stát, že bratislavská rafinérie se zastaví. Je totiž otázkou, jestli MOL bude investovat do přestavby rafinérií na Brent ropu v Maďarsku a vedle toho ještě na Slovensku a v Chorvatsku ve chvíli, kdy spotřeba ropy v Evropě klesá v důsledku neustále úspornějších motorů a přechodu na elektromobily. Česká republika je největším z odběratelů produkce Slovnaftu, a to jak benzínu, tak zejména nafty, která se z ruské ropy vyrábí nejlaciněji a nejsnadněji.
Diesel z lehké ropy bude trvale dražší než benzín
Důvod, proč v poslední době vidíte na pumpách Diesel, že je dražší než benzín, to je v důsledku toho, že se jedná o Diesel vyrobený z ropy Brent, který se vyrábí složitější cestou a za pomoci ropných aditiv pocházejících právě z ruské ropy. Jelikož na tato aditiva se vztahuje rovněž embargo, bude nafta z ropy Brent brzy opravdu velice drahá. Kolik bude stát benzín a nafta v ČR ve chvíli, kdy Slovnaft je na pokraji likvidace ze strany slovenských politiků, kteří v Bruselu zařízli husu, která snášela slovenské vládě zlatá vejce na daních, to opravdu není jasné. Ruská ropa namísto do Evropy už teď proudí do Číny a Indie, takže blahobyt se postupně z EU začne přesouvat právě do těchto zemí.
Evropa se stane prostorem rozvojových zemí s chudobou kvůli drahým energetickým vstupům Blahobyt západní společnosti byl a dosud je založen na laciných energetických vstupech. Odstraňte laciné energetické vstupy a odstraníte tím blahobyt z Evropy. To říkají zkušení ekonomové a nemusíme s nimi polemizovat, protože mají pravdu. Všechno bohatství a blahobyt je založeno na laciných energiích. Pokud bude provoz pece nebo trouby v pekárně, nebo vysoké indukční pece na huti stát 5 nebo 10-násobek současné ceny, potom to povede ke zhroucení trhu, protože lidé si tak drahou produkci nebudou moci dovolit. Energie jako elektřina, plyn a ropa se kumulují ve výrobě. Vezměte si výrobu oblí a počítejte se mnou. Obilí se musí zasít na pole. Ale nejprve se musí pohnojit a zorat.
Bez laciných energií skončí blahobyt západních zemí, ceny energetických vstupů se kumulují v řadě za sebou
Hnojiva vyrábí Rusko, na hnojiva jsou sankce. Traktor jezdí na naftu. Na levnou ruskou naftu jsou sankce. Dobře, zemědělec si zvýšené náklady napočítá do produkce obilí. To bude stát 3x tolik než dosud. Obílí jede do mlýna. Náklaďák si napočte 3x vyšší cenu nafty.
Ve mlýnu mají elektrické mlecí stolice, drahá elektřina z Lipska vede k tomu, že semletí zrní na mouku stojí 4x tolik než normálně. Mouka se zabalí do papírových obalů a odveze se do velkoskladu. Kamiony jezdí na naftu. Počítejte navýšení ceny kvůli naftě. Ze skladu další převoz kamionem do pekáren. Znovu nafta. V pekárnách plynové pece. Cena za plyn 4x větší. A z pekáren auto rozveze pečivo do obchodů, zase počítejte navýšení ceny nafty.
Ceny paliv se promítnou do všech vstupů kumulovaně A když se na konci řetězce podíváte na bochník chleba za 185,- Kč a protočí se vám panenky, tak se nedivte, protože to jen neviditelná ruka trhu zaúřadovala a promítla do cen chleba zvýšené energetické vstupy. A energetické vstupy se kumulují ve veškeré výrobě úplně všeho. Od začátku výroby až dokonce. A představte si třeba energetické vstupy na materiál pro stavbu rodinných domů a bytů.
Zkuste si představit tu spotřebu plynu a elektřiny při pálení cihel v cihelně, při výrobě armatur, tvárnic, nafta pro stavební stroje. Nemá smysl to rozepisovat, jednomu by se z toho zatočila hlava, jaké šílenství politici páchají, jakých vlastizrad proti svým národům se dopouští. Tohle nejsou sankce proti Rusku, to jsou sankce proti obyvatelstvu rozvinutého západního světa, aby zchudlo a dostalo se na úroveň chudých rozvojových zemí. Taková je realita.
Nejen o neuvěřitelné likvidaci Slovnaftu budeme hovořit dnes od 19:30 hodin na Svobodném vysílači CS . Probereme všechna témata z domova i ze světa. Všichni jste srdečně zváni k poslechu.
-VK-
Šéfredaktor AE News


Nejčtenější za týden