Polsko má v Evropě nejvyšší růst HDP, předehnalo i Čínu
RSS

Polsko má v Evropě nejvyšší růst HDP, předehnalo i Čínu


Zatímco Německo je v recesi, tak Polsko je v růstu HDP daleko před zbytkem Evropy.
Data OECD za první čtvrtletí 2023 ukazují, že co se týče růstu HDP, je Polsko lídrem Evropy, což je pro Polskou vládu vítaná zpráva.
Polské HDP je o 3,8 procenta vyšší než ve čtvrtém kvartálu 2022 a překonává tak očekávání. Tempo růstu HDP Polska předehnalo o 0,4 procenta průměr států OECD a o 0,2 procenta ekvivalentní číslo zemí EU.
Přehled 34 zemí OECD ukazuje, že Polsko je s 3,8 procentní růstem ve vedení. Druhá je Čína s 2,2 procenta a třetí Portugalsko s 1,6 procenty. Kolumbie zaznamenala růst 1,4 procenta, Finsko 1,1 procent a Mexiko 1 procento. Všechny ostatní země průzkumu zaznamenaly růst HDP pod 1 procento.
Experti poukazují, že dobré výsledky Polska jsou výsledkem investic, které jsou důvodem úspěchu této země, uvádí polská tisková agentura PAP. Tyto investice pomohly překonat slábnoucí soukromou spotřebu, ukazují ale i na pozitivní platební bilanci jako na důsledek pokračujícího boomu exportu. Takže zase Polsku se povedlo vyhnout se sklouznutí do technické recese, která je definována jako snížení HDP po dvě čtvrtletí za sebou.


Ve čtvrtek přišlo pro polskou ekonomiku ještě více dobrých zpráv. Podle čísel Eurostatu má Polsko za duben nejnižší nezaměstnanost v Evropě na 2,7 procentech.
Oproti tomu sousední Německo (ale i Česko) nedávno sklouzlo do recese, přičemž konzervativní strana Alternativa pro Německo (AfD) z toho obviňuje levicově-liberální vládu země a její podporu sankcí na Rusko.
„Nejsem si jistá, že lidé, kteří tu sedí ve vládě, chápou, o co opravdu jde, a jestli vůbec rozumí průmyslové struktuře Německa. Tak, jak to říkají, to zjevně není. Nejsou to jen jednotlivé rafinerie. Ty ve skutečnosti mají dopady na celý hodnotový řetězec a zdejší dodavatelské řetězce. A pak na všechna ta pracovní místa. Promítnete-li si to, tak je to okamžitě ztracených statisíce pracovních míst,“ řekla Alice Weidel, která slouží jako vůdkyně parlamentní frakce AfD.
„Máme tu vzdělanostní problém. Ten je v německé vládě. Ti lidé už nejsou schopni uvažovat v dimenzích Německa jako průmyslové země. To je základní problém. Když odsouhlasíme embargo na plyn a ropu, tak rovnou můžeme zavřít krám. Ty sankce jsou sice výstřelem do kolena Rusku, ale dvěma výstřely do kolen Německu.“
June 02, 2023
editor:  REMIX NEWS
author:  REMIX NEWS STAFF
http://reformy.cz/sankce-na-rusko-koren-vseho-zla-rakouska-strana-svobodnych-fpo-vyzyva-k-ukonceni-sankci-zpusobujicich-ekonomickou-krizi/

Salvini zuří: Energetické sankce proti Rusku nás sráží na kolena


Výroba v Německu už není konkurenceschopná, říká ředitel největšího světového výrobce oceli varující v době zavírání továren před krizí


Ceny energií vylučující konkurenceschopnost vykolejují ekonomický růst Evropy

Zdroj: https://rmx.news/article/poland-has-the-highest-rate-of-gdp-growth-in-europe-also-tops-china/Nejčtenější za týden