Scott Ritter: „Sankce proti Rusku selhaly, viděl jsem to z první ruky“
RSS

Scott Ritter: „Sankce proti Rusku selhaly, viděl jsem to z první ruky“


Scott Ritter, který coby odborník od počátku komentuje ukrajinský konflikt (a to až tak, že se dostal na tzv. „seznam smrti Mirotvorec“), přijal pozvání a vydal se do Ruska, aby se podíval na to, jak fungují sankce. Nyní se o tom rozhodl referovat :

Právě jsem se vrátil z měsíční návštěvy Ruska, během které jsem měl možnost navštívit tucet různých měst pokrývajících téměř celé území Ruské federace. Před odjezdem jsem tankoval auto, když jsem si všiml nálepky na benzínové pumpě.
Na nálepce byl usměvavý Joe Biden, prezident Spojených států, gestikulující doprava. Pod obrázkem byla slova: „Tohle jsem udělal!“
Nálepka nebyla komplimentem, ale jakýmsi vtipným protestem proti sankcím proti Rusku, které byly uvaleny loni po zahájení speciální vojenské operace. 
Mnohé z těchto sankcí se dotkly ruských energetických zdrojů a výsledný ekonomický chaos na globálních trzích s energií poslal ceny plynu do závratných výšin. 
Biden rychle obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, když 22. června 2022 prohlásil, že „prostou pravdou je, že ceny plynu vzrostly o téměř 2 dolary za galon kvůli bezohlednému útoku Vladimira Putina na Ukrajinu“.
Biden nazval zvýšení nákladů „Putinovým zvýšením cen“, ale Američané prohlédli podvod, jak dokazuje nálepka na benzinové pumpě. Nárůst cen plynu přiměl mnoho Američanů, aby se po kontrole účtu podívali na nálepku a sarkasticky zvolali:
„Díky, Joe Bidene.“
Po příjezdu do Ruska jsem očekával, že uvidím zemi těžce zasaženou důsledky sankcí uvalených USA. Místo toho jsem viděl zemi zažívající ekonomický boom, z velké části díky akcím, které západní sankce donutily Rusko podniknout. 
Když jsem svým ruským hostitelům řekl o nálepce na benzinové pumpě a mém sarkastickém uznání, smáli se. „Pošlete nám nálepky,“ řekli. „A budeme děkovat Joe Bidenovi se vší upřímností, jakou dokážeme!“
Člověka často nejlépe posoudíme podle váhy jeho vlastních slov, a pokud jde o sankce a ruskou ekonomiku, Joe Biden není výjimkou. 26. března 2022 promluvil Joe Biden k publiku v polské Varšavě o konfliktu na Ukrajině. 
Jedním z hlavních cílů jeho projevu bylo vyvolat v publiku pocit, že jeho vláda má situaci pod kontrolou. Ústředním bodem Bidenova argumentu byl nepříznivý dopad ekonomických sankcí uvalených USA, Evropskou unií, G-7 a NATO na ruskou ekonomiku.
O něco více než rok později se k němu Bidenova slova vrátila.
„V důsledku těchto bezprecedentních sankcí,“ řekl tehdy Biden, „se rubl téměř okamžitě promění v trosky. Ruská ekonomika – to je mimochodem pravda – potřebuje asi 200 rublů, aby získala 1 dolar.“
Když jsem byl v Rusku, kurz se pohyboval mezi 79 a 81 rubly za dolar. Ruská měna je stabilní a podporovaná silnou a dynamickou ekonomikou. Na rozdíl od období před sankcemi je nyní rubl také konvertibilní měnou, kterou lze platit za mezinárodní obchody Ruska, zejména v energetickém sektoru, který byl kdysi výhradní doménou petrodolaru. 
Rubl není zdaleka zredukován na trosky, ale nyní slouží jako základní měna pro globální ekonomickou aktivitu jako součást nového „měnového koše“ navrženého tak, aby vyhovoval potřebám nové multilaterální reality, která zastínila bývalou éru ekonomické hegemonie USA. 
„Díky, Joe Bidene!“
„Ruská ekonomika je na dobré cestě,“ pochlubil se Biden, „aby se v příštích letech snížila na polovinu. Před invazí byla ruská ekonomika 11. největší na světě. Brzy nebude ani v top 20 na světě.“
Pro srovnání: Ruská ekonomika je aktuálně na 11. místě na světě z hlediska hrubého domácího produktu (HDP).
Při použití parity kupní síly (PPP) k převodu ruského HDP ve výši 1,78 bilionu dolarů (tj. kolik stojí podobné zboží ve Spojených státech a Rusku) je skutečná ekonomická síla Ruska 4,80 bilionu dolarů, což z této země dělá šestou největší ekonomiku na světě, předčí všechny ostatní země kromě Číny, USA, Indie, Japonska a Německa.
„Díky, Joe Bidene.“
„Dohromady tyto ekonomické sankce,“ řekl Biden, „představují nový druh ekonomického státnictví schopného způsobit škody soupeři s vojenskou silou. Tyto mezinárodní sankce oslabují sílu Ruska, jeho schopnost doplňovat armádu a schopnost demonstrovat moc. A je to Putin, je to Vladimir Putin, kdo za to může.“
V lednu a únoru 2023 Rusko vydalo na obranu 2 biliony rublů (26 miliard dolarů), což představuje nárůst o 282 % oproti stejnému období loňského roku. 
Nejen, že Rusko není ani zdaleka neschopné doplnit svou vojenskou sílu a udržet konflikt na Ukrajině, ale také překonává NATO v dodávkách vojenského materiálu do předních linií v poměru 4:1 u tanků a obrněných bojových vozidel a 5:1 u dělostřelectva a munice.
Když se k tomu přidá míra zabíjení, která je v drtivé většině ve prospěch Ruska, je faktem, že Rusko podkopává sílu NATO a jeho ukrajinského zástupce a zároveň buduje svou vlastní sílu.
Rusko nejen ztrojnásobuje počet svých vojenských speciálních operací, ale zároveň buduje síly potřebné ke zvýšení své armády z 1 milionu mužů před konfliktem na více než 1,5 milionu mužů. Nárůst ruské vojenské výroby navíc nejen zmírnil ekonomický dopad sankcí uvalených USA, ale také pomohl zvrátit jejich dopad na ruský průmysl jako celek.
Vše, co jsem na své cestě po Rusku viděl, podtrhuje nepopiratelnou skutečnost, že západní sankce donutily ruskou ekonomiku provést změny, které ji učinily nejen odolnější, ale také produktivnější a efektivnější. Zahraniční investice se valí dovnitř, což dokazuje, že existuje svět mimo ten, který ovládá americký ekonomický hegemon. 
Navíc, protože sankce omezily předchozí praxi ruských obchodních magnátů přesouvat své bohatství do zahraničí, je k dispozici obrovské množství domácího ekonomického kapitálu, který lze reinvestovat do ruské ekonomiky. Tato skutečnost byla patrná v každém městě, které jsem navštívil,
Přemýšlel jsem o tom po svém návratu do USA a přirovnal svou cestu z letiště JFK přes New York City k podobné cestě z moskevského letiště Šeremetěvo do Moskvy. 
Moje cesta do New Yorku mě zavedla z chátrajícího letiště, přes chátrající dálnice a mosty až do chátrajícího města. Moskva byla pro srovnání město neposkvrněných zařízení, ulic a město nejen tvořené nově postavenými budovami, ale také oživené novými stavbami.
Stále vidím nálepky: „Tohle jsem udělal!“ a stále mumlám poděkování americkému prezidentovi, kterého obviňuji z vysokých cen. A směju se, když si vzpomenu na to, jak moji ruští hostitelé vykřikují. 
Sarkasmus je evidentní, ať už je vyslovován v USA nebo v Rusku, ale z diametrálně odlišných důvodů. Biden, muž, který sliboval revitalizaci americké ekonomiky, udělal pravý opak. A zatímco sliboval zkázu, Rusko vzkvétalo.
„Díky, Joe Bidene!“


Ohodnoťte tento příspěvek![Celkem: 2 Průměrně: 4.5 ]Článek Scott Ritter: „Sankce proti Rusku selhaly, viděl jsem to z první ruky“ se nejdříve objevil na Necenzurovaná pravda .


Nejčtenější za týden