Fiala a Babiš na Primě: Lež za lží
RSS

Fiala a Babiš na Primě: Lež za lží


JAROSLAV ČERVENKA

Oba jsou dokonalí, nedělají chyby, všechno udělali správně. Oba lžou, manipulují a fabulují. Andrej Babiš má nové heslo, vláda nemá ráda lidi. Nemá ráda nikoho.


Především první hodina byla totální fraška, oba protagonisté se hutně bili v prsa a přetlačovali se v tom, kdo udělal víc pro lidi. Moderátorka zmínila, že Babišova vláda podle ekonomů způsobila současnou inflační spirálu. Následně se ovšem obrátila na Petra Fialu s tím, že titíž ekonomové tvrdí, že v proinflační politice Pětikoalice pokračovala a podložila tvrzení konkrétními argumenty. Pochopitelně oba dva nic špatně neudělali. Žádné chyby, nic, nikdo nic špatně neudělal, jen druhá strana.
Přišla řeč na zrušení superhrubé mzdy.  A najednou se z premiéra stal Andrej Babiš. Pomohli lidem, zvýšili jim mzdy, atd. Lidumil sám. Ne, Petr Fiala také nemá na to, aby přiznal jakoukoli chybu, stejně jako Babiš. Andrej Babiš ovšem vytrvale kritizoval vládu, že je asociální, ukradla důchodcům peníze, bude zvyšovat daně. Daně, které Pětikoalice slíbila nezvyšovat. Vrcholem této části bylo tvrzení předsedy ODS, že celkové daňové zatížení se nezvyšuje, a že dvě třetiny balíčku tvoří úspory na výdajové straně státu. Propustili hned v prvním roce 1 000 úředníků a ušetřili údajně 80 miliard svými opatřeními. Konkretizovat ovšem nic nedokáže. Tvrzení, že vytvoří konkrétní seznam úspor z loňského roku je už výsměch. On ho nemá?!! Letošní úspory na straně státu také vůbec nejsou konkretizovány. Fraška.
Andreje Babiše jako by schodek vůbec nezajímal, nikomu by nic neubíral, daně by nezvyšoval, ale neřekne jediné opatření, kterým by deficit snížil. Kromě vytrvale opakované mantry o EET. Jak přišla na přetřes otázka o udržení plánovaného rozpočtu, okamžitě přišlo mlžení ze strany Petra Fialy. Téměř se tvářil, že schodek zůstane. Snad každému je jasné, že rozpočet se bude muset novelizovat. Asi je nepřijatelné přiznat chybu, ano musíme zvýšit daně, ano budeme muset schodek navýšit.
Snad s jedinou věcí, se kterou jsem u předsedy ANO souhlasil byl jeho návrh, ať jde Fiala do Evropského parlamentu a do premiérského křesla jde pan Kuba. To bych osobně velmi bral. Už doslova směšně vyznívá vyslovená důvěra ministru financí Stanjurovi, ten diletant, který si bájí nějaká čísla o úsporách a totálně nezvládl letošní rozpočet, už měl rezignovat. Tohle už vidí i většina voličů Pětikoalice, jen Fiala asi ne.
V určitých aspektech se jednání Petra Fialy až příliš podobá tomu Babišovu. Zvládl si přisvojit zásluhu na tom, že máme čtvrtou nejnižší cenu nafty v EU. Jakou zásluhu? To udělal trh. Krásná byla ovšem diskuze na téma dotace. Fiala se prsil, že dotace zruší a zmínil Penam (linka za 100 milionů), asi zcela zapomněl, že drtivá většina dotací jde z EU a vláda zruší leda h….o. Kontr Babiše byl stejně úžasný, on na dotacích nevydělává, nepotřebuje je a ať se zruší. Dva retardi u stolu. Jedno ze závěrečných tvrzení Petra Fialy, že vláda plní to, co slíbila, bylo jen třešničkou na dortu. A to vůbec nepřišly otázky masivních investic do armády a do zdrojů zelené energie, jež rozpočet budou dála zásadně zatěžovat. Jen se oba chlubili, jak zachránili jadernou energii.
Lež za lží, fabulace za fabulací. Naprostá neschopnost postavit se k čemukoli rovně. Bída naší politiky je stále hlubší a hlubší. A světlo na konci tunelu není vidět.


Jaroslav Červenka

 
The post Fiala a Babiš na Primě: Lež za lží first appeared on .


Nejčtenější za týden