Hlavní rusofob USA. Čím je známý senátor Graham vyzývající k zabíjení Rusů
Sergej Leonov
28. května 2023
Americký republikánský senátor za stát Jižní Karolína tvrdí, že smrt Rusů „je tou nejlepší investicí peněz americkými úřady“. Po smrti svého kamaráda McCaina se stal hlavním rusofobem zaoceánské politiky. McCain nazval Rusko benzínovou pumpou, která se vydává za zemi.
Osmašedesátiltetý Graham je plukovníkem letectva USA v záloze. Sloužil jako advokát a potom prokurátor ve skupině vojsk v Západním Německu. Několikrát se bezvýsledně účastnil primárek s cílem stát se prezidentem USA. V americkém senátu propagoval posílení obrany státu a agresívní intervencionistickou zahraniční politiku. V prezidentských volbách v roce 2016 byl otevřeným kritikem Trumpovy kandidatury, ale od března 2017 změnil stanovisko a stal se věrným spojencem prezidenta, Často vystupoval s veřejnými prohlášeními na jeho obranu. Americké politology to zarazilo a probíralo se to ve sdělovacích prostředcích. Avšak ve známost vešel hlavně svými nejednoznačnými a otevřeně provokačními prohlášeními.
V roce 2010 vyzýval k preventivním úderům na Írán, aby se „neutralizoval íránský režim“. V srpnu 2011 byl spoluautorem rezoluce, v níž se uvádělo: „Ruské vtržení do gruzínské země v roce 2008 bylo aktem agrese ve vztahu nejen ke Gruzii, ale ke všem mladým demokraciím“.
Graham se vrhal s ostrou kritikou na Obamovu administrativu a na Clintonovou od doby, kdy došlo k útoku bojovníků z Benghází v roce 2012, při němž zahynul velvyslanec USA v Libyi.
V roce 2003 vyzýval k bojkotu olympiády v Soči, pokud Rusko poskytne politický azyl Edwardu Snowdenovi. Řekl: „Tento krok Ruska by byl plivnutím do tváře USA. Bojkot může pomoci. Je jasné, že jednání Ruska je dnes skandální. Žádného zlepšení se nedosáhlo, musí se jednat rezolutně.“ Po navrácení Krymu Rusku Graham v roce 2014 prohlásil, že neschopnost USA povolat k odpovědnosti viníky smrti čtyř Američanů v Benghází přivedla Kreml k rozhodnutí týkajícímu se Krymu. „Po Benghází, Sýrii, Egyptě, všem tom, do čeho se připletl Obama, došel prezident Vladimir Putin k závěru, že je Obama slabý a nerozhodný vůdce. Myslím, že Putin považuje Obamu za žvanila neschopného jednat. A pokud my nenajdeme v nejbližší době odpověď, bude dále hůře“, vyzval k agresi senátor.
V roce 2019 zablokoval rezoluci o genocidě Arménů v Osmanské říši.
V roce 2022 Graham řekl, že člověk, který „odstraní toho kluka“ (myslel tím Putina) „prokáže zemi a světu velkou službu“. Obíral se otázkou, zda se najde v Rusku nějaký Brutus nebo Stauffenberg, osoby, které zorganizovaly atentát na Caesara a Hitlera. Řekl: „Existuje v Rusku nějaký Brutus? Je v ruské armádě úspěšnější plukovník Stauffenberg? Jediný způsob jak věc ukončit je, aby někdo v Rusku zlikvidoval toho kluka! Prokázal by své zemi i světu velkou službu.“
Avšak nejtvrději Gaham promluvil při setkání se Zelenským: „Rusové umírají. .. Ještě nikdy jsme neutráceli peníze tak efektivně.“
Místopředseda bezpečnostní rady Ruska Medveděv zareagoval s připomenutím zavraždění amerických politiků v USA. Řekl: „Starý idiot. … V jeho milované Americe pravidelně zabíjejí nejen obyčejné lidi, ale za špinavé peníze vraždí i senátory. Jen ať si vzpomene na smutné osudy Roberta Kennedyho, Clementa Carlose Pinckneyho, Hueyho Longa, Miltona Elliota, Wayna Owense a dalších.“
Mluvčí ministerstva zahraničí RF Maria Zacharova v komentáři ke slovům Grahama připomenula holocaust. „Jedna z jejich investic (USA) vedla ke 2. světové válce a holokaustu. Nyní se vlévají miliardy amerických dolarů do nenasytného hrdla kyjevského režimu. Chtělo by se senátorům a všem, kteří žijí v Americe s výhodami připomenout, jak skončila předešlá avantýra.“
Převzato z AiF.ru
***
Odpor proti bezpilotníkům
Vladimir Prochvatilov
30. května 2023
Podle ministerstva obrany napadlo dne 30. května osm bezpilotníků oblast Moskvy. „Všechny byly zničeny.“ Tři z nich byly zasaženy prostředky radioelektronického boje, ztratily řízení a odklonily se od určených cílů. Pět bylo sestřeleno raketovým systémem Pancir-S v Podmoskevské oblasti.
Tiskový mluvčí prezidenta RF Peskov poznamenal, že před dvěma dny, 28. května, udeřilo Rusko efektivně na jedno z center rozhodování na Ukrajině a útok bezpilotníků na Moskvu byl zřejmě pokusem Kyjeva o odplatu.
Je možné, že jeden z dronů byl ukrajinský dron Kamikadze „Bober“, vyrobený podle aerodynamického schématu „kachna“ tak, že ocasní plocha je před křídlem. Je to dosti neobvyklé schéma, takže je možno jej identifikovat ještě za letu. Takovým byl napaden také 26. května Krasnodar. Dříve se takové drony vyráběly na Ukrajině v charkovské konstrukční kanceláři Vzljot.
Protože drony doletěly až do Moskvy, museli mít Ukrajinci připravené trasy pro obejití ruské protivzdušné obrany v pohraničních oblastech.
Útok dronů na Moskvu a Krasnodar znamenal, že jsou spolu se systémy navádění sputniky vybaveny také inerciálními naváděcími systémy s použitím akcelerometrů a gyroskopů. Nad ruským územím zřejmě letěly v autonomním režimu a s použitím koncepce soft-kill (radiového rušení kanálů řízení, navigace a přenosu videa).
Čínský vojenský portál People’s Liberation Army’ Daily uveřejnil článek Boj proti bezpilotním letadlům: Nový směr v operacích protivzdušné obrany , předkládá zde krátký přehled perspektivních systémů pro postup proti bezpilotníkům.
V čínské publikaci se píše: „Pro svoji vysokou bojovou účinnost, nízké riziko ztrát a vysokou životnost se postupně drony změnily na jednu z hlavních bojových sil. … Boj s drony se stal centrem operací PVO v různých zemích. Rozvoj technologií jako jsou komunikační sítě, inteligentní řízení a přesné navádění umožnily, aby drony prolomily systém PVO protivníka. Je to zásluha jejich obtížné pozorovatelnosti a přesnosti úderu. Představují vážné problémy pro tradiční protivzdušnou obranu.“
Časem se podle potřeby objevily různé metody boje s drony, postupně přešly z laboratoří do bojové fáze.
Čínský článek doporučuje především zvýšit palební sílu PVO, vytvořit mnohovrstevnou síť PVO namísto tradičních protiletadlových kulometů a děl a také vytvořit další platformy k zadržení skupin dronů přehrazující palbou. K překonání malých dronů s malou výškou a malou rychlostí se musí zlepšit charakteristika řízení palby a efektivita zásahu a rovněž se musí snížit náklady na zadržení.
Je také potřeba rozvíjet systémy radioelektronického boje. Dronům je možno znemožnit plnění úkolů s pomocí fotoelektrických prostředků, rušení informačních i jiných technologií systémy řízení, aby se přerušila komunikace. V roce 2018 takto Írán úspěšně donutil neviditelný americký dron RQ-170 přistát v Íránu.
Třetí nepřítel dronů jsou laserové zbraně využívající účinky ablace, rázových vln a nasměrovaných laserových paprsků k přesným úderům. Mohou nepřátelské drony přímo zničit. Přednosti laserových zbraní tkví ve vysoké rychlosti, v přesnosti a v nízké ceně. Pentagon má zato, že nejlepší pro boj s malými bezpilotníky jsou laserové zbraně.
Čtvrté v boji s drony jsou mikrovlnné zbraně. Mohou útočit na elektronické systémy bezpilotníků, vyřadit je z provozu, nebo je úplně zničit. Zároveň mohou zničit několik cílů s vysokou rychlostí a s velkou zasaženou plochou.
Dalším nepřítelem dronů jsou inteligentní bojové platformy s inteligentními střelami a inteligentní roje bezpilotníků, které dokáží detekovat, identifikovat a ničit nepřátelské drony. Americká společnost Firestorm vyvinula systém opatření proti dronům řízeným letecky, může vypouštět roje proti dronům vytištěným na 3D tiskárně.
Podle čínského odborníka se v příštích válkách utkají drony s drony a rozvědky s rozvědkami.
Ukrajinské útoky s pomocí bezpilotníků na Rusko nabírají obrátky a je načase, aby se na ně Rusko připravilo.
Převzato z Fondsk.ru
***
Sergej Karjakin: Hrát pod vlajkou FIDE je minimálně divné a maximálně ponižující
Nikolaj Dolgopolov
2. června 2023
Velmistr Sergej Karjakin dostal z Mezinárodní šachové federace pozvání hrát ve Světovém poháru, jedné z nejdůležitějších etap výběru na Turnaj uchazečů o titul šampiona světa. Ale podmínkou účasti je hrát pod neutrální vlajkou. Jak se velmistr rozhodl?
Sergej Karjakin: Ano, formálně podle sportovních kritérií mě na mistrovství světa pustli. Ta určují, že tam jsou pozváni 4 lidé, kteří se dříve dostali do semifinále. Jsem mezi nimi, dokonce jsem se dostal dál než do semifinále.
Takže budete hrát?
Sergej Karjakin: Jestli budu hrát? Ne, já hrát nebudu. Pochopitelně je rozhodnutí složité a v dané situaci ideální rozhodnutí není a být ani nemůže. Každé z rozhodnutí má své klady a zápory. Avšak jsou určité principy, které nejsem ochoten opustit. A to i přesto, že Světový pohár je pro mne dost šťastná soutěž. V Baku, kde se bude konat, jsem dříve zvítězil. Jsem velmistr, který se dostal čtyřikrát do semifinále Světového poháru. Jenomže nyní mi to pod mojí vlajkou nedovolí.
Tedy pod jakou?
Sergej Karjakin: Jen pod vlajkou FIDE. Tím mě diskvalifikovali. A hrát pod vlajkou FIDE je přinejmenším divné a maximálně ponižující. Beru tuto otázku z hlediska principu. Pod jinou vlajkou než ruskou ne.
Pozvánku na Světový pohár dostalo osm Rusů. Není to málo.
Sergej Karjakin: Ano. Dostali pozvánku za stejných podmínek. Mohou se účastnit. Myslím, že ve skutečnosti to není velký počet, ale ani to není málo. V některých dobách bylo našich přes dvacet, možná i třicet. Pro účast v mistrovství světa nebo Evropy je nutné podrobit se obtížnému výběru. Pokud vím, tak v příštím roce budeme hrát na mistrovství Asie. Tam je možné se dostat podle ratingu, jenomže ve Světovém poháru soutěžíme s celým světem, včetně s předešlým šampionem Magnusem Karlssonem. Zde není lehká a jednoduchá varianta, jakou je účast bez výběru. Účast je možná buď podle sportovních kritérií, nebo podle ratingu. Je to moc obtížné. Tím chci říci, že osm našich lidí, pozvaných na nejdůležitější turnaj, je z jedné strany dobré, ale z druhé ne příliš. Dříve jich bylo víc. Budou-li naši hrát, samozřejmě jim budeme fandit.
Převzato z Rg.ru