Australské a švédské šetření zjistilo, že mezi stovkami stažených výzkumných prací COVID-19 byla nejcitovanější prací stažená studie, která spojovala lék hydroxychlorochin se zvýšenou úmrtností. (Foto: Shutterstock)
S 1 360 citacemi v době extrakce dat se vědci z oboru na práci „Hydroxychlorochin nebo chlorochin s makrolidem nebo bez něj pro léčbu COVID-19: analýza mezinárodního registru“ odvolávali ještě dlouho poté, co byla stažena.
Autoři analýzy, na níž se podílely University of Wollongong, Linköping University a Western Sydney Local Health District, napsali (pdf), že „většina výzkumných pracovníků, kteří citují stažený výzkum, neidentifikuje, že je článek stažen, a to ani v případě, že jej předkládají dlouho poté, co byl článek stažen“.
„To má vážné důsledky pro spolehlivost publikovaného výzkumu a akademické literatury, které je třeba řešit,“ uvedli.
„Retrakce je poslední pojistkou proti akademickým chybám a pochybením, a tedy základním kamenem celého procesu vytváření znalostí.“
Vědci zpochybňují zjištění
Více než 100 lékařských odborníků napsalo otevřený dopis, v němž uvedlo deset hlavních problémů s článkem.
Patří mezi ně skutečnost, že „nebylo provedeno etické přezkoumání“ a „neobvykle malé uváděné rozdíly ve výchozích proměnných, intervencích a výsledcích“, jakož i „žádná zmínka o zemích nebo nemocnicích, které přispěly do zdroje dat, a žádné poděkování za jejich přínos“.
Další obavy se týkaly toho, že průměrné denní dávky hydroxychlorochinu byly vyšší než množství doporučené FDA, což by mohlo představovat zkreslené výsledky.
Zjistili také, že údaje, které údajně pocházely od australských pacientů, se zřejmě neshodují s údaji australské vlády.
Studie nakonec vedla Světovou zdravotnickou organizaci k dočasnému pozastavení studie hydroxychlorochinu na pacientech COVID-19 a britský regulační orgán MHRA k žádosti o dočasné pozastavení náboru do všech studií hydroxychlorochinu ve Velké Británii.
Francie rovněž změnila své národní doporučení pro léčbu tímto lékem v rámci léčby COVID-19 a zastavila všechny studie.
V současné době bylo podle Retraction Watch staženo celkem 337 výzkumných prací týkajících se přípravku COVID-19.
S pokračujícím vyšetřováním se očekávají další stažení.
Zdroj: zerohedge.com
Článek Studie falešně spojila hydroxychlorochin se zvýšeným počtem úmrtí se nejdříve objevil na AC24.cz .