Čo je známe o zničení vodnej elektrárne Kachovka.
RSS

Čo je známe o zničení vodnej elektrárne Kachovka.


Ozbrojené sily Ukrajiny v noci na utorok ostreľovali  vodnú elektráreň Kakhovka  . V dôsledku zničenia ventilov na stanici začalo nekontrolované vypúšťanie vody. V Novej Kachovke už jeho hladina  presiahla  10 metrov. V záplavovej zóne bolo 14 osád, celkovo môže byť zaplavených asi 80.
Obyvatelia asi 300 domov na brehoch Dnepra sú evakuovaní. Významná časť infraštruktúrnych zariadení v Novej Kachovke je zaplavená.
Agentúra TASS zhromaždila hlavné podrobnosti o situácii v jadrovej elektrárni Kakhovskaja.
Čo sa stalo


V noci začali kolovať správy o podkopávaní vodnej priehrady Kakhovskaja na Dnepri ukrajinskými ozbrojenými silami. Starosta Novej Kachovky Vladimir Leontiev uviedol, že na stanici nedošlo k výbuchu, nočné údery viedli k zničeniu ventilov, voda sa začala nekontrolovateľne vypúšťať po prúde.
Podľa pohotovostných služieb sa už  zrútilo  14 z 28 polí vodnej elektrárne , kolaps pokračuje. Podľa partnera agentúry sa voda presúva na Kazaňské a Pereslavské ostrovy.
Povrchové konštrukcie stanice boli zničené. Voda tečie po prúde Dnepra. Leontiev   uviedol  , že voda klesne na normálnu úroveň do 72 hodín.
Podľa šéfa Novej Kachovky Ozbrojené sily Ukrajiny pokračujú v ostreľovaní mesta. Úder do vodnej elektrárne Kakhovskaya  bol pravdepodobne doručený  z MLRS „Alder“.


Dôsledky zničenia


Stúpanie vody v Novej Kachovke dosahovalo 10 metrov, zaplavené boli pobrežné zóny neďalekého Dnepra a Korsunky. Obyvateľov asi 300 domov nachádzajúcich sa na brehoch Dnepra evakuujú.  Evakuácia sa začala  aj v niektorých osadách mestskej časti Novokahov.
Leontiev uviedol, že značná časť infraštruktúry, ako aj niektoré domy v Novej Kachovke už boli zaplavené. V dôsledku nekontrolovaného vypúšťania vody sa vodné priehrady naďalej odplavujú. Časť Novaya Kakhovka  je dočasne odpojená  od elektriny.
Predseda vlády Chersonského regiónu Andrej Alekseenko zase uviedol ,  že   do záplavovej zóny spadá 14 osád, v ktorých žije 22 000 ľudí. Dodal, že výška hladiny vody pod vodnou elektrárňou je od dvoch do štyroch metrov, čo neohrozuje veľké sídla po prúde.
Leontiev tvrdí, že zatiaľ nie je možné predpovedať, či bude elektráreň Kakhovskaya pokračovať v kolapse. Vodná elektráreň je podľa neho vážne poškodená a pravdepodobne nie je možné ju opraviť a v súčasnosti pokračuje  v kolapse  .
Vedúci správy mestskej časti Kachovka Pavel Filipčuk uviedol, že zničenie priehrady neovplyvní situáciu so zavlažovaním v Chersonskej oblasti, keďže zavlažovacia sezóna už bola prerušená ostreľovaním ozbrojenými silami Ukrajiny. . Starosta Novej Kachovky zároveň  uviedol  , že zničenie stanice spôsobilo vážne škody na životnom prostredí.
V Krivoj Rog   došlo k  poruchám vo vodovodnom systéme.
Prielom a nekontrolované uvoľnenie vody  nebude môcť kriticky ovplyvniť  líniu obrany ruských síl v regióne, hoci časť opevnenia „bude musieť byť presunutá“, povedal vojenský expert z LPR plukovník Vitalij Kiselev. .


Situácia so Záporožskou JE


Experti MAAE monitorujú situáciu v jadrovej elektrárni Kakhovskaja. Podľa nich neexistujú žiadne priame riziká pre jadrovú bezpečnosť Záporožskej JE.
Renat Karchaa, poradca generálneho riaditeľa koncernu Rosenergoatom, tiež uviedol, že riziká pre ZNPP sú minimálne a nie sú dôvody na nepokoje. Ako  spresnil  senátor Záporožského regiónu Dmitrij Vorona , takéto katastrofy boli predpovedané pri projektovaní a výstavbe ZNPP.
Absenciu ohrozenia ZNPP  potvrdil  riaditeľ závodu Jurij Černičuk.


Zásobovanie Krym vodou


Ako poznamenal starosta Novej Kachovky, zničenie stanice povedie k problémom s dodávkou vody na Krym.
Guvernér Michail Razvozhaev zase  povedal  , že poškodenie vodnej elektrárne neovplyvní zásobovanie vodou Sevastopolu, keďže mesto využíva vlastnú nádrž, zásoby vody v nej sú maximálne.
Podľa šéfa Krymu Sergeja Aksjonova záplavy na polostrove nehrozia, hrozí, že Severný Krymský prieplav bude plytký, ale v regióne je dostatok zásob vody  .Reakcia


Úradujúci guvernér Chersonskej oblasti Vladimir Saldo  viedol  operačný štáb pre situáciu vo vodnej elektrárni Kakhovskaya. Do Novej Kachovky, Holaje Pristanu a Aljošky boli vyslané tri operačné skupiny záchranárov ministerstva pre mimoriadne situácie. Šéf vlády Chersonskej oblasti   vycestoval  aj do pobrežných oblastí Dnepra.
Orgány regiónu Cherson vyzvali, aby boli pripravené na evakuáciu obyvateľov pobrežných osád v prípade zhoršenia situácie. Všetky činnosti v prípade takejto potreby sa vykonávajú.
Leontiev označil incident za vážny teroristický čin a katastrofu, ktorú „vytvorili ukrajinské úrady a tí, ktorí im vládnu“. Starosta Novej Kachovky tiež  zdôraznil  , že správy západných a ukrajinských médií o podkopávaní vodnej elektrárne ruskými silami sú narážky.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj  zvolá  mimoriadne zasadnutie Rady národnej bezpečnosti a obrany Rady národnej bezpečnosti a obrany krajiny.  Z toho , čo sa stalo, obvinil   „ ruských teroristov“.
Spoločnosť Ukrhydroenergo  tvrdí  , že k zničeniu došlo v dôsledku výbuchu zvnútra a stanicu nie je možné obnoviť.
Experti MAAE   monitorujú  situáciu na JE Kakhovskaya, neexistujú žiadne priame riziká pre jadrovú bezpečnosť JE Záporizhzhya.
Šéf Európskej rady Charles Michel  povedal  , že je šokovaný tým, čo sa stalo, a nastolí túto tému na summite EÚ koncom júna.
V Chersonskej oblasti bol výnimočný stav   vyhlásený za výsledok  útokov ozbrojených síl Ukrajiny od leta 2022.
Na území mestskej časti Novokakhovsk  bol zavedený  núdzový režim .


O stanici


Elektráreň Kakhovskaya je zahrnutá do kaskády vodných elektrární na Dnepri (Kyjev, Kanevskaja, Kremenčugskaja, Dneprodzeržinskaja, Dneprovskaja a Kakhovskaja) dokončenej v polovici 70. rokov 20. storočia. Stanica je šiestym, dolným stupňom kaskády. Nachádza sa pod ďalšími vodnými elektrárňami pozdĺž rieky, 5 km od Novej Kachovky.
Na jeseň roku 2022 bolo hlásené, že ukrajinské ozbrojené sily vykonávajú pravidelné ostreľovanie stanice, aby zničili bránu na priehrade.

Zdroj: https://tass.ru/proisshestviya/17936539

The post Čo je známe o zničení vodnej elektrárne Kachovka. appeared first on Slobodný vysielač .


Nejčtenější za týden