Španělsko: Angličanův dům obsadila tlupa Maročanů, když je chtěl vyhnat, zbili ho do krve, policie je nezatkla
RSS

Španělsko: Angličanův dům obsadila tlupa Maročanů, když je chtěl vyhnat, zbili ho do krve, policie je nezatkla


V některých jihoevropských zemích jsou zákony natolik zvrácené, že v případě, že vám někdo obsadí příbytek a vy to do 48 hodin neohlásíte, má dotčený squatter právo ve vašem domě pobývat.
A pokud se ho pokusíte z vašeho majetku vyhnat, můžete se nakonec dočkat toho, že budete žalováni za to, že jste chtěli chránit svůj majetek, zatímco ti, kdo se vám do domu vloupali, vyváznou bez trestu.
V minulosti jsem zde přinesla nepřeberně takových případů zejména z Itálie a Francie. Často se jednalo o důchodce, kteří se na nějakou dobu dostali do nemocnice a mezitím jim byl byt či dům obsazen nebo o dědice, kteří získali nemovitost po příbuzných, ale zatím tam nebydleli.
Takové domy jsou přímo pozvánkou pro squattery, kteří si jsou vědomi vlastní beztrestnosti.
Další případ je ze Španělska, kde si jistý Angličan zakoupil dům, kam zatím jezdí jen na dovolenou, ale časem s ním počítal jako s útočištěm na důchod. Protože tam však nebydlí každý den, zůstává někdy i týdny celý objekt opuštěný.
Toho ihned využili maročtí invazisté, kteří dům obsadili. A očividně věděli, že tím dokonce nijak nepřekročili zákon, neboť čin se považuje tak maximálně za mírný přestupek.
A co víc, skutečného majitele, který se je rozhodl ze svého domu vyhnat, se rozhodli zažalovat…
Britský majitel domu ve španělské provincii Málaga byl hospitalizován poté, co cestoval z Anglie, aby konfrontoval skupinu squatterů žijících v jeho španělském majetku.
K incidentu došlo v úterý ve městě Manilva, které se nachází přibližně 100 kilometrů jihozápadně od Málagy.
Oběť, známá jako Michael (53 let), obdržela dva dny předtím telefonát od sousedů ve španělském rezidenčním komplexu, kteří ho informovali o tom, že v jeho nemovitosti se někdo pohybuje.
Když vyšlo najevo, že skupina mužů vstoupila do nemovitosti a nyní v ní žije, britský občan odletěl z Liverpoolu, aby získal zpět svůj španělský dům.
Podle španělských novin  El Confidencial si Michael všiml, že zámky byly vyměněny, proto vstoupil na svůj pozemek z balkonu sousedního bytu. Jakmile se dostal do svého domu, identifikoval tři muže marocké národnosti.
Údajně vyjádřili svůj záměr uplatnit svá práva podle španělského práva, napjatá diskuse eskalovala do útoku, když jeden ze squatterů použil láhev k útoku na Brita a zkrvavil mu obličej a trup.
„Jeden z nich rozbil skleněnou láhev, kterou stěžovatele několikrát udeřil do těla a hlavy, když s ním bojoval,“ píše se v policejní zprávě.
Oběť byla převezena do nemocnice, kde strávila noc na pozorování.
Později vyšlo najevo, že squatteři dostali přístup k nemovitosti od bývalého nájemníka bez vědomí nebo souhlasu majitele, podle místního zdroje citovaného El Mundo .
Podle španělských liberálních zákonů o squattingu je pro vlastníky velmi obtížné vystěhovat nelegální obyvatele z nemovitosti, jakmile k ní mají přístup, pak je nutný soudní zásah.
Soudní proces v tomto ohledu byl urychlen ústavními změnami v roce 2018. Majitelé nemovitostí se však i přesto stále častěji ocitají v právních potížích, když se pokoušejí vzít věci do vlastních rukou.
To je problém, který chce Mario Jiménez, starosta městské rady Manilva, řešit. Vyjádřil znepokojení nad útokem, který vyvolal publicitu, která nepřináší obci ani nikomu mimo její hranice nic dobrého.
„Je zapotřebí zdravého rozumu, abychom vyřešili problém squattingu, poskytli soudcům a státním bezpečnostním silám a orgánům potřebné nástroje k boji proti němu,“ dodal.
Majitel domu v pátek nasedl na letadlo zpět do Anglie. Podle svých slov se chtěl „nadýchat čerstvého vzduchu“ a analyzovat situaci, protože ho policisté varovali, že by ho squatteři mohli nahlásit, že vstoupil do svého vlastního domu.
Podle španělských zákonů totiž do svého domu vstoupit nesmí, squatteři mají v takovém případě větší práva než majitel, kterému může být jeho majetek zpřístupněn jedině soudní cestou.
Po podání stížnosti majitel domu pronesl: „Vím, co se stane, nic neudělají.“ A pak řekl: „Nevím, jestli se vrátím do Manilvy.“
Pachatelé, kteří se do domu vloupali, byli  pouze legitimováni a posléze propuštěni na svobodu.
Zdroje v tamní komunitě majitelů domů uvedly, že se jedná o třetí adresu, která byla squatována a neskrývají své obavy, že lidé, kteří se do domů vloupali, dokonce mají dálkové ovládání garáží.
Obyvatele to vede k domněnce, že původcem těchto událostí by mohla být organizovaná skupina.


Ohodnoťte tento příspěvek![Celkem: 0 Průměrně: 0 ]Článek Španělsko: Angličanův dům obsadila tlupa Maročanů, když je chtěl vyhnat, zbili ho do krve, policie je nezatkla se nejdříve objevil na Necenzurovaná pravda .


Nejčtenější za týden