Čínský ministr obrany říká, že střet s USA by byl pro svět nesnesitelnou katastrofou
RSS

Čínský ministr obrany říká, že střet s USA by byl pro svět nesnesitelnou katastrofou


Dnes naši čelní propagandisté přinesli zprávu, že se vláda chystá na válku . Hrozbou je údajně Rusko a Čína. Rusko netřeba komentovsat, jen podotýkám, že pokud by si Rusové vytvářeli základny v Mexiku, USA by jistě nějak zareagovaly.
Ale naše vláda válečných štváčů sdělila, že je pro nás nebezpečím také Čína. Nikdy jsem ovšem neslyšela o tom, že bychom Čínu jakkoli zajímali.
Naopak, země dost citlivě vnímá, že ji obkličují americké základny – a to z mnoha stran. Také vnímá manévry kolem Tchaj-wanu, jehož obyvatelstvo  – alespoň podle výsledku loňských komunálních voleb – má již jejich prozápadní prezidentky plné zuby.
Loňské komunální volby totiž na celé čáře prohrála, zatímco většinu postů v zastupitelstvech měst – včetně metropole – získala pročínská strana. To jen tak na okraj, ale dlouhodobě je mi známo, že politiky přání většiny voličů nikterak nezajímá.
Zdá se tedy, že samotným Tchajwancům jejich blízkost k Číně nikterak nevadí, ale vadí jim válečné štváčství amerických jestřábů, kteří s pomocí svých lokajů Čínu obkličují a netají se tím, že počítají s možností, že by se po Ukrajině stal právě Tchaj-wan dalším bojištěm.
Naše lokajská vláda je samozřejmě i v tomto ohledu s USA v plném souladu. A zřejmě i proto má Jasánek Lipavský pocit, že nás tisíce kilometrů vzdálená Čína nějak ohrožuje.
Ta ovšem podle vyjádření – na rozdíl od šílených jestřábů v USA – o ozbrojený konflikt nemá zájem.
Čínský ministr obrany Li Shangfu o víkendu na bezpečnostním summitu Shangri-La Dialogue řekl, že jakýkoli potenciální budoucí konflikt mezi Spojenými státy a Čínou by přinesl nesnesitelnou katastrofu pro svět.
Dodal však, že obě soupeřící mocné země by měly být schopny růst společně a vyhnout se konfrontaci. Jeho slova přišla, když USA odsoudily to, co nazvaly nebezpečnými a agresivními manévry čínské válečné lodi námořnictva PLA v Tchajwanském průlivu, když americký torpédoborec USS Chung-Hoon v sobotu průlivem proplouval.
„Je nepopiratelné, že vážný konflikt nebo konfrontace mezi Čínou a USA  by byly pro svět nesnesitelnou katastrofou ,“  řekl  Li.
Na konferenci nejvyšší čínský obranný vůdce odmítl bilaterální schůzku se svým americkým protějškem Lloydem Austinem, ale došlo alespoň k srdečnému potřesení rukou.
Li, který se ujal svých funkcí v březnu, navíc řekl,  že Čína věří, že velká mocnost by se měla chovat jako velmoc, místo aby provokovala blokovou konfrontaci ve vlastním zájmu.
Naléhal, aby Washington „podnikl konkrétní kroky“ k nalezení společného konsensu s Čínou a zvrátil trend spirály vazeb, který se projevuje a zintenzivňuje od sestřelení  čínského „špionážního balónu,“ který se proletěl nad USA na začátku února.
Aniž by konkrétně zmiňoval USA, Li také řekl na obranném summitu o víkendu, že některé země praktikují výjimečnost a dvojí standardy a slouží pouze svým zájmům na úkor jiných a řídí se pravidly malého počtu zemí.
Zdůraznil, že Čína zůstává silně proti vnucování vlastní vůle ostatním, upřednostňování vlastních zájmů před zájmy ostatních a prosazování vlastní bezpečnosti na úkor ostatních.
V současné době si Washington a Peking vyměňují ostrá slova ohledně výše zmíněného sobotního střetu  mezi americkou a čínskou válečnou lodí u Tchaj-wanu…

 


Ohodnoťte tento příspěvek![Celkem: 2 Průměrně: 5 ]Článek Čínský ministr obrany říká, že střet s USA by byl pro svět nesnesitelnou katastrofou se nejdříve objevil na Necenzurovaná pravda .


Nejčtenější za týden