USA mali spravodajské informácie o podrobnom pláne Ukrajiny zaútočiť na plynovod Nord Stream.
RSS

USA mali spravodajské informácie o podrobnom pláne Ukrajiny zaútočiť na plynovod Nord Stream.
Tri mesiace predtým, ako sabotéri zbombardovali plynovod Nord Stream, sa Bidenova administratíva od blízkeho spojenca dozvedela, že ukrajinská armáda plánovala tajný útok na podmorskú sieť pomocou malého tímu potápačov, ktorí sa hlásili priamo vrchnému veliteľovi Ukrajinské ozbrojené sily.


Ste na telegrame? Prihláste sa na odber nášho kanála a získajte najnovšie aktualizácie o ruskej vojne na Ukrajine.
Podrobnosti o pláne, ktoré predtým neboli oznámené, zozbierala európska spravodajská služba a podelila sa s CIA v júni 2022. Poskytujú niektoré z najkonkrétnejších dôkazov, ktoré doteraz spájajú ukrajinskú vládu s prípadným útokom v Baltskom mori. Sea, čo predstavitelia USA a Západu označili za drzý a nebezpečný akt sabotáže na európsku energetickú infraštruktúru.


Správu európskych spravodajských služieb zdieľal na chatovacej platforme Discord údajne člen leteckej národnej gardy Jack Teixeira. The Washington  Post získal kópiu od jedného z Teixeirových priateľov online.

Spravodajská správa bola založená na informáciách získaných od jednotlivca na Ukrajine.  Informácie zdroja nebolo možné okamžite potvrdiť, ale CIA minulý rok v júni správu zdieľala s Nemeckom a ďalšími európskymi krajinami, podľa viacerých predstaviteľov oboznámených s touto záležitosťou, ktorí hovorili pod podmienkou anonymity, aby diskutovali o citlivých spravodajských operáciách a diplomatických diskusiách.

Veľmi špecifické detaily, ktoré zahŕňajú počty agentov a spôsoby útoku, ukazujú, že západní spojenci mali takmer rok dôvod podozrievať Kyjev zo sabotáže. Toto hodnotenie sa v posledných mesiacoch len posilnilo, keď nemeckí vyšetrovatelia orgánov činných v trestnom konaní odhalili dôkazy o bombovom útoku,  ktoré sa nápadne podobajú tomu, čo podľa európskej služby Ukrajina plánovala.


Predstavitelia viacerých krajín potvrdili, že súhrn spravodajských informácií zverejnený na Discord presne uvádzal to, čo európska služba povedala CIA. Post súhlasil so zatajením názvu európskej krajiny, ako aj niektorých aspektov predpokladaného plánu na žiadosť vládnych predstaviteľov, ktorí uviedli, že odhalenie informácií by ohrozilo zdroje a operácie.

Ukrajinskí predstavitelia, ktorí predtým popreli, že by sa krajina podieľala na útoku Nord Stream, nereagovali na žiadosti o komentár.


Biely dom odmietol komentovať podrobný súbor otázok o európskej správe a údajnom ukrajinskom vojenskom sprisahaní, vrátane toho, či sa americkí predstavitelia pokúsili zastaviť priebeh misie.


CIA tiež odmietla komentovať.


26. septembra spôsobili tri podvodné explózie masívne úniky plynovodov Nord Stream 1 a 2, pričom zostalo neporušené len jedno zo štyroch plynových spojení v sieti. Niektorí predstavitelia Bidenovej administratívy spočiatku tvrdili, že Rusko je vinné za to, čo  prezident Biden  nazval „zámerným aktom sabotáže“, pričom sľúbili, že Spojené štáty budú spolupracovať so svojimi spojencami, „aby pochopili presne to, čo… sa stalo“. S blížiacou sa zimou sa zdalo, že Kremeľ mohol mať v  úmysle udusiť tok energie, čo je akt „vydierania“, povedali niektorí lídri, s cieľom zastrašiť európske  krajiny, aby stiahli finančnú a vojenskú podporu Ukrajine a zdržali sa ďalších sankcií.


Zelenskyj v súkromí presadzoval odvážne útoky v Rusku, ukazuje únik informácií


Predstavitelia Bidenovej administratívy teraz súkromne pripúšťajú, že neexistujú  žiadne dôkazy, ktoré by presvedčivo poukazovali na zapojenie Moskvy  . Verejne však odvrátili otázky, kto by mohol byť  zodpovedný. Európski predstavitelia v niekoľkých krajinách potichu naznačili, že za útokom bola Ukrajina, ale  verejne to odolali kvôli obavám, že obviňovanie Kyjeva by mohlo rozbiť alianciu proti Rusku. Na stretnutiach európskych politikov a politikov NATO sa úradníci usadili v rytme, keď  jeden vysoký európsky diplomat nedávno povedal: „Nehovorte o Nord Stream“.

Európska rozviedka objasnila, že potenciálni útočníci neboli nečestní agenti. Všetci zainteresovaní sa hlásili priamo generálovi Valerijovi Zalužnému, najvyššiemu vojenskému dôstojníkovi krajiny, ktorý bol poverený tým, aby sa ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj o operácii nedozvedel, uviedla spravodajská správa.


Udržiavanie Zelenského mimo slučky by poskytlo  ukrajinskému vodcovi hodnoverný spôsob, ako poprieť účasť na odvážnom útoku na civilnú infraštruktúru, ktorý by mohol podnietiť verejné pobúrenie a ohroziť západnú podporu Ukrajine – najmä v Nemecku, ktoré pred vojnou získavalo polovicu zemného plynu. z Ruska a projekt dlho presadzoval aj napriek odporu iných európskych spojencov.


Zatiaľ čo Gazprom, ruský štátny plynárenský konglomerát, vlastní 51 percent Nord Streamu, západné energetické spoločnosti vrátane Nemecka, Francúzska a Holandska sú partnermi a do plynovodov investovali miliardy. Ukrajina sa dlho sťažovala, že Nord Stream by Rusku umožnil obísť ukrajinské potrubia, čím by Kyjev pripravil o  obrovské príjmy z tranzitu  .
Zhrnutie spravodajských služieb hovorí, že ukrajinská vojenská  operácia bola „pozastavená“ z dôvodov, ktoré zostávajú nejasné. Ukrajinci plánovali zaútočiť na ropovod v pätách veľkého spojeneckého námorného cvičenia známeho ako BALTOPS, ktoré sa podľa správy uskutočnilo od 5. do 17. júna 2022.

Ale podľa nemeckých predstaviteľov činných v trestnom konaní vyšetrujúcich septembrové bombardovanie Nord Stream, kľúčové detaily tejto operácie, ktoré sa objavili, sú v súlade s predchádzajúcim sprisahaním.


Napríklad ukrajinský jednotlivec, ktorý v júni informoval  európsku spravodajskú  službu, uviedol, že šesť príslušníkov ukrajinských síl pre špeciálne operácie s falošnou identitou zamýšľalo prenajať si  loď a pomocou ponorného vozidla sa ponoriť na dno Baltského mora a následne poškodiť alebo zničiť. potrubia a uniknúť nepozorovane. Okrem kyslíka plánoval tím priniesť aj hélium, ktoré sa odporúča pri obzvlášť hlbokých ponoroch.


Nemeckí vyšetrovatelia sa teraz  domnievajú, že šesť osôb používajúcich falošné pasy si v septembri prenajalo plachetnicu, nalodili sa z Nemecka a nastražili výbušniny, ktoré prerušili potrubia, podľa predstaviteľov oboznámených s týmto vyšetrovaním. Veria, že robotníci boli zruční potápači, keďže výbušniny boli nastražené v hĺbke asi 240 stôp, teda v rozsahu, v akom by podľa odborníkov hélium pomohlo udržať mentálne sústredenie.

Vyšetrovatelia porovnali zvyšky výbušnín nájdené na potrubí so stopami nájdenými v kabíne jachty s názvom Andromeda. A spojili ukrajinských jednotlivcov s prenájmom lode prostredníctvom zjavnej krycej spoločnosti v Poľsku. Vyšetrovatelia majú tiež podozrenie, že do sabotážnej operácie bol zapojený najmenej jeden jednotlivec, ktorý slúži v ukrajinskej armáde.


Spolupráca nemeckých mediálnych organizácií už skôr informovala o podozrení  z  účasti ukrajinského člena vojenskej služby.
Júnová  zápletka sa od septembrového  útoku v niektorých ohľadoch líši. Správa európskych tajných služieb uvádza, že ukrajinskí agenti plánovali zaútočiť na plynovod Nord Stream 1, ale nespomínajú sa v nich Nord Stream 2, novšie vedenie. Spravodajská správa tiež hovorí, že sabotéri by sa nalodili  z iného miesta v Európe,  nie z Warnemünde, nemeckého prístavného mesta na Baltskom mori,  kde bola Andromeda prenajatá  .

CIA spočiatku spochybňovala vierohodnosť informácií, čiastočne preto, že zdroj na Ukrajine, ktorý poskytol podrobnosti, podľa predstaviteľov oboznámených s touto záležitosťou ešte nedosiahol záznamy o poskytovaní spoľahlivých informácií. Európska služba, dôveryhodný americký partner, mala pocit, že zdroj je spoľahlivý.


Ale napriek akýmkoľvek výhradám, ktoré mohla mať CIA, agentúra oznámila júnové spravodajské informácie svojim náprotivkom v Nemecku a ďalších európskych krajinách, uviedli predstavitelia. Európska služba to zdieľala aj s Nemeckom, uviedla jedna osoba. Pracovníci nemeckej tajnej služby informovali zákonodarcov v Berlíne  koncom júna pred ich odchodom na letnú prestávku, podľa predstaviteľa so znalosťou prezentácie za zatvorenými dverami.


Predstavitelia oboznámení s európskou správou pripustili, že je možné, že podozriví ukrajinskí sprisahanci mohli byť  oboznámení s tým, že spravodajské informácie boli zdieľané s niekoľkými krajinami a že mohli zmeniť niektoré prvky plánu.

Správa európskej spravodajskej služby však  nebola jediným dôkazom, ktorý poukazuje na úlohu Kyjeva pri bombovom útoku na plynovod.


The Post predtým informoval, že vlády vyšetrujúce výbuchy odhalili komunikáciu, ktorá ukazovala, že proukrajinskí jednotlivci alebo subjekty diskutovali o možnosti vykonať útok na plynovody Nord Stream. Tieto rozhovory sa odohrali pred útokom, ale boli objavené až po jeho následkoch, keď špionážne agentúry hľadali v údajoch možné stopy, uviedol vysoký predstaviteľ západnej bezpečnosti.

Napriek upusteniu od sankcií z Trumpovho obdobia na plynovod z Ruska do Nemecka v rámci pokusu opraviť ploty s Berlínom, Bidenova administratíva dlho prechovávala obavy z Nord Streamu a neronila slzy nad jeho septembrovým zánikom.Po mesiacoch tlaku z Washingtonu nemecká vláda zastavila konečnú autorizáciu Nord Streamu 2 len niekoľko  dní pred tým, ako ruské sily napadli Ukrajinu vo februári 2022, čo prekvapilo mnohých amerických a európskych predstaviteľov, ktorí sa obávali, že Berlín bude považovať Rusko za príliš dôležitý zdroj energie na prerušenie vzťahov. V čase útoku bolo potrubie neporušené a už bolo napumpované 300 miliónmi kubických metrov zemného plynu, aby bolo pripravené na prevádzku.

Takmer mesiac pred prerušením ruský energetický gigant Gazprom zastavil toky na Nord Stream 1, niekoľko hodín po tom, čo Skupina siedmich priemyselných krajín oznámila nadchádzajúci  cenový strop pre ruskú ropu, čo je krok, ktorý má narušiť kremeľskú pokladnicu.


Úradníci uviedli, že náklady na opravu potrubí sa budú pohybovať v stovkách miliónov dolárov.

Zatiaľ čo predstavitelia amerických spravodajských služieb boli spočiatku voči európskym správam skeptickí, už dlho sa obávajú agresívnych operácií Ukrajiny, ktoré by mohli eskalovať  vojnu do priameho konfliktu medzi Ruskom a Spojenými štátmi a ich spojencami v NATO.


Tento február, v predvečer prvého výročia vojny, ukrajinská vojenská spravodajská služba súhlasila „na žiadosť Washingtonu“ s odložením  plánovaných  útokov na Moskvu, podľa iného spravodajského dokumentu, ktorý unikol na Discord. Tento incident ilustroval širšie napätie, ktoré existovalo počas vojny: Ukrajina, ktorá túži preniesť boj na domácu pôdu Ruska, je niekedy zdržanlivá zo strany Spojených štátov.


Predstavitelia Washingtonu a Európy napomínali Ukrajinu za útoky mimo jej územia, ktoré podľa nich zašli priďaleko. Po tom, čo  bomba v aute neďaleko Moskvy v auguste zabila Dariu Duginovú  pri útoku, ktorý bol podľa všetkého určený jej otcovi – prominentnému  ruskému nacionalistovi, ktorého písanie pomohlo formovať kremeľský príbeh o Ukrajine – západní predstavitelia uviedli, že Zelenskému dali jasne najavo, že zadržiavajú agentov. vo svojej vláde zodpovedný. Útok bol považovaný za provokatívny a riskoval krutú ruskú reakciu, uviedli predstavitelia.


Ukrajina pokračuje v útokoch vo vnútri Ruska, vrátane útokov bezpilotných lietadiel na letisko a ciele v Moskve, ktoré americkí predstavitelia spájajú s Kyjevom.


Samuel Oakford, Isabelle Khurshudyan, Michael Birnbaum a Greg Miller prispeli k tejto správe.
The post USA mali spravodajské informácie o podrobnom pláne Ukrajiny zaútočiť na plynovod Nord Stream. appeared first on Slobodný vysielač .


Nejčtenější za týden