Nedaleko vybuchlého potrubí Nord Streamu byla nalezena potápěčská bota (video)
RSS

Nedaleko vybuchlého potrubí Nord Streamu byla nalezena potápěčská bota (video)


Nové informace o loňském výbuchu celého Nord Streamu 1 a částí Nord Streamu 2 byly nyní zveřejněny nezávislým potápěčským týmem. Na konci května letošního roku získal švédský inženýr Erik Andersson exkluzivní přístup k odstřelu podél potrubí a nález je obzvláště zajímavý.
Noviny The Grayzone v pondělí zveřejnily zprávu  o zajímavých pozorováních a nálezech expedice.

 
Švédské a dánské námořní orgány byly o projektu včas informovány. Jako zvláštní opatření organizátor expedice také podal žádost švédskému obrannému úřadu o povolení zveřejnit snímky sonaru expedice s vysokým rozlišením.
Grayzone a její novinář Jeffrey Brodsky doprovázeli expedici také spolu se švédským inženýrem Erikem Anderssonem. Videoklip mimo jiné ukazuje, jak je na místo teroristického útoku spuštěn dron, stejný dron, který později objevil tajemnou potápěčskou botu.
Bota spatřená na  výpravě se nápadně podobá botám, které nosí potápěči amerického námořnictva  .
P otápěči ukrajinského námořnictva  vycvičení v USA byli také spatřeni, jak používají stejný model. Je však třeba poznamenat, že boty  podobného vzhledu jsou také komerčně dostupné.
Nabízí to vodítko o identitě pachatelů útoku Nord Stream? Je zřejmé, že je zapotřebí další zkoumání původu boty, ale její umístění a značka se zdají být významné.
Bota velmi připomíná  potápěčskou botu Thor  vyráběnou britskou společností Northern Diver, jejíž produkty jsou vyráběny v Číně.
„Vypadá to jako Thor overboot,“ řekl Neil Tordoff, vojenský a komerční obchodní ředitel společnosti Northern Diver po zhlédnutí fotografie boty zaslané The Grayzone .   „Nemůžu si být 100% jistý.“
Tordoff řekl, že Northern Diver již tuto botu nevyrábí kvůli přerušení výroby způsobenému pandemií Covid-19.
„Pokud je to Thor overboot, tak ta se používala a stále se používá v ropném a plynárenském průmyslu pro potápěče. Je součástí suchého potápěčského obleku, který by se normálně používal v kontaminované vodě, aby byl potápěč v bezpečí,“ vysvětlil Tordoff.
„Tato položka se používá po celém světě,“ dodal.
Majitelem boty mohl být potápěč, který ji ztratil při umisťování bomb. Alternativně může bota patřit potápěči, který byl vyslán zpět na místo činu, aby získal nevybuchlou nálož určenou pro neporušenou linii Nord Stream 2 – tuto teorii zmínil Seymour Hersh. Nebo možná patřila komerčnímu potápěči.
Organizátor expedice Andersson kontaktoval společnost Nord Stream 2 AG (NS2 AG) s dotazem na botu. Zástupce firmy přítomnost objektu potvrdil.
„Měl jsem dlouhý rozhovor s NS2 AG dne 30. května,“ vysvětlil Andersson. „Jasně popírají, že by se v této oblasti někdy potápělo kvůli stavbě nebo údržbě potrubí“.
Anderssonovi také řekli, že společnost „objevila botu v únoru a oznámila to švédským vyšetřovatelům.“

HMS  Belos , ponorkové záchranné a potápěčské plavidlo švédského námořnictva,  prohledávalo místa úniku v říjnu 2022. Více než osm hodin, ve dvou oddělených dnech, na začátku a pak na konci října, loď stála nehybně nad místem, kde došlo k úniku. Bota tam již tehdy byla spatřena.
Proč švédští vyšetřovatelé zapomněli vyzvednout botu nebo se o ní dokonce zmínit v jakémkoli ze svých veřejných prohlášení? Na to zatím odmítli odpovědět.
Zdroj v kontaktu s The Grayzone hovořil s potápěčem  z Belosu , který popřel, že by botu nosil některý z jejich potápěčů.
Prostřednictvím  expedice Grayzone na místa útoku na ropovody Nord Stream získal The Grayzone obrázky a videa, které veřejnost nikdy neviděla. Obrázky ze sonaru a videa a obrázky podvodních dronů mohou nabídnout pohled na množství výbušnin použitých při sabotáži a jejich umístění.
Prozatím se můžeme jen divit, proč švédští vyšetřovatelé dosud veřejně neprojevili zájem o botu nalezenou v blízkosti místa výbuchu Nord Streamu. Zbývá zjistit, zda by předmět mohl nabídnout vodítko k identitě pachatelů útoku.
Video natočené v blízkosti místa výbuchu ukazuje botu nedaleko potrubí:

 


Ohodnoťte tento příspěvek![Celkem: 0 Průměrně: 0 ]Článek Nedaleko vybuchlého potrubí Nord Streamu byla nalezena potápěčská bota (video) se nejdříve objevil na Necenzurovaná pravda .


Nejčtenější za týden