Putin se vyjádřil ke katastrofě na ukrajinské přehradě
RSS

Putin se vyjádřil ke katastrofě na ukrajinské přehradě


Ruský prezident Vladimir Putin se ve středu poprvé veřejně vyjádřil k výbuchu přehrady Nová Kachovka a obvinil ji z „barbarského činu“ ukrajinské vlády a jejích ozbrojených sil. (Foto: Flickr)

Putinovy komentáře zazněly během telefonátu s tureckým vůdcem Recepem Tayyipem Erdoganem – prvního od jeho znovuzvolení. Putin Erdoganovi poblahopřál, ale oba také podrobně diskutovali o katastrofě na přehradě, která hluboce zasáhla Krym i jižní Ukrajinu, kde jsou lidé zaplaveni ze svých domovů a měst. Evakuace a záchranné práce pokračují.Putin Erdoganovi v telefonátu řekl, že protržení přehrady je „ barbarský čin, který vedl k rozsáhlé ekologické a humanitární katastrofě“.
Americký novinář uvedl, kdo prý stojí za explozí v přehradě Nová Kachovka

Oba lídři se dohodli na pravidelné komunikaci, přičemž v kremelském čtení se uvádí: „Bylo dohodnuto udržovat pravidelný osobní dialog.“Erdogan ve stejný den uskutečnil telefonát s ukrajinským prezidentem Zelenským a sdělil, že podporuje vytvoření nezávislé komise pro vyšetření protržení a zničení přehrady pod záštitou OSN. Regionální úřady uvedly, že záplavy mohou pokračovat ještě deset dní.„ Prezident Erdogan uvedl, že by mohla být vytvořena komise za účasti odborníků z bojujících stran, OSN a mezinárodního společenství včetně Turecka, která by podrobně vyšetřila výbuch na přehradě Kachovka,“ uvádí se ve zprávě.
USA měly informace o podrobném ukrajinském plánu útoku na plynovod Nord Stream

Takto probíhala v úterý výměna názorů s mluvčím NSC Bílého domu Johnem Kirbym:Novinář: Je podle vás opravdu pravděpodobné, že Rusko zničilo přehradu, čímž zaplavilo osady, kde žijí etničtí Rusové, a zároveň přerušilo dodávky vody na Krym? Podle mého názoru v tom není o nic víc logiky než v podkopání vlastního plynovodu, nemyslíte?Kirby: Zatím jsme nedospěli k žádnému závěru. Spolupracujeme s ukrajinskou stranou a snažíme se získat co nejvíce informací.Zdroj: wionews.com
Model nejhoršího případu po protržení přehrady Nova Kakhovka

Článek Putin se vyjádřil ke katastrofě na ukrajinské přehradě se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden