Lavrov upozorňuje, že letouny F-16 mohou nést jaderné zbraně
RSS

Lavrov upozorňuje, že letouny F-16 mohou nést jaderné zbraně


Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí prohlásil, že Moskva musí mít na paměti, že stíhačky F-16 americké výroby jsou schopny nést jaderné zbraně. (Foto: Flickr)

Ruský diplomat to uvedl, když varoval, jak USA a NATO stupňují svou roli v konfliktu na Ukrajině. Prezident Biden nedávno podepsal, že evropské země dodají Ukrajině stíhačky F-16 americké výroby, i když zatím není jasné, kolik jich Kyjev obdrží a kdy budou dodány.„Od představitelů USA a dalších západních zemí lze očekávat cokoli. Dokazují to již nyní, když po vyspělých dálkových zbraních a tancích nyní vážně připravují letouny F-16,“ řekl Lavrov během návštěvy ruské vojenské základny v Tádžikistánu.
Tanky a stíhačky F-16 nebudou připraveny na ukrajinskou protiofenzívu:

„Musíme mít na paměti, že jedna z modifikací F-16 má schopnost dodávat jaderné zbraně,“ dodal Lavrov.Zelenskij se mezitím ohání tím, že Ukrajina očekává, že obdrží velké množství stíhaček americké výroby:Na základě jednání s evropskými partnery prezident Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci prohlásil, že Ukrajina obdrží „ značný počet“ stíhaček F-16 , informovalo 6. června Suspilne.
Nadler: Je mi jedno, když Ukrajina použije stíhačky F-16 k útoku na Rusko

„Jsem velmi rád, že jsem tuto informaci obdržel, měl jsem šťastný den. Obvykle musíme jednat o jednom nebo dvou najednou, ale nyní jsme dostali významnou nabídku,“ řekl Zelenskij.Letouny F-16 jsou schopny nést jaderné gravitační bomby B61, které USA skladují v několika evropských zemích. V rámci programu sdílení jaderných zbraní NATO jsou americké jaderné bomby B61 umístěny v Itálii, Německu, Turecku, Belgii a Nizozemsku.Když ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že posílá jaderné zbraně do Běloruska, přirovnal tento krok k programu sdílení jaderných zbraní NATO. Uvedl také, že rozmístění je reakcí na to, že Spojené království poskytlo Ukrajině munici s ochuzeným uranem.Zdroj: antiwar.com
Tyto země jsou připraveny připojit se k programu F-16 pro Ukrajinu

Článek Lavrov upozorňuje, že letouny F-16 mohou nést jaderné zbraně se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden