Íránská továrna na drony bude postavena u Moskvy, tvrdí Bílý dům
RSS

Íránská továrna na drony bude postavena u Moskvy, tvrdí Bílý dům


Od chvíle, kdy Rusko začalo používat sebevražedné drony dodávané Íránem k útokům na ukrajinská města, varuje Bílý dům spojence s rostoucím znepokojením před rostoucí vojenskou koordinací mezi Moskvou a Teheránem, na které se vztahují rozsáhlé americké sankce. (Foto: Flickr)

V pátek však mluvčí Bidenovy administrativy John Kirby poprvé uvedl, že Írán pomáhá Rusku vybudovat nový výrobní závod na bezpilotní letouny íránské konstrukce mimo Moskvu.Místo bylo označeno jako zvláštní ekonomická zóna Alabuga východně od ruského hlavního města, přičemž Kirby upřesnil, že závod „ pravděpodobně bude postaven“ a mohl by být uveden do provozu již v příštím roce.
Dron řízený umělou inteligencí „zabil“ lidského operátora při simulovaném testu

Představitelé NATO již uvedli, že Írán poskytl Rusku stovky svých bezpilotních letounů Kamikaze „Shahed“ pro použití ve válce na Ukrajině.Bílý dům dále v pátek zveřejnil něco, co Kirby označil za satelitní snímky průmyslové lokality, kde by měla být továrna postavena. Snímky byly pořízeny v dubnu. Podle více prostřednictvím agentury Associated Press:
Satellite image of Russia’s Alabuga special economic zone, which the US says is where Iranian drones are likely to be made. And the route used to transfer Iranian drones to Russia and then to airfields where they are launched into Ukraine. https://t.co/deHqir4u6z Maxar/US Gov pic.twitter.com/EtNTb00V58 — Christopher Miller (@ChristopherJM) June 9, 2023

Trump reagoval na situaci k útoku dronem na Putina a Kreml

Kirby uvedl, že američtí představitelé rovněž zjistili, že Írán nadále dodává ruské armádě jednosměrné útočné drony vyrobené v Íránu: Drony jsou přepravovány přes Kaspické moře z íránského Amirabadu do Machačkaly v Rusku a poté je ruské síly používají proti Ukrajině.Stejnými trasami přes Kaspické moře jsou z Íránu dodávány i další obranné prostředky, včetně munice, dodává se v prohlášení.„Jedná se o plnohodnotné obranné partnerství, které škodí Ukrajině, sousedům Íránu i mezinárodnímu společenství,“ uvedl Kirby na pátečním brífinku.
Americký ministr zahraničí Blinken se vyjádřil k útoku na Kreml

„Nadále využíváme všechny nástroje, které máme k dispozici, abychom tyto aktivity odhalili a narušili, včetně toho, že se o ně podělíme s veřejností – a jsme připraveni udělat více.“Během invaze, která začala 24. února 2022, Rusko prokázalo, že je schopno snadno obcházet sankce Washingtonu a pokusy o globální izolaci Moskvy prohlubováním partnerství s dalšími „oficiálními nepřáteli“ a rivaly USA, jako jsou Čína a Írán.Zdroj: apnews.com
Článek Íránská továrna na drony bude postavena u Moskvy, tvrdí Bílý dům se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden