DEZINFORMACE: Malý test k rozpoznání
RSS

DEZINFORMACE: Malý test k rozpoznání


Poznat dezinformaci není nic jednoduchého. Proto zřizují vlády různé odbory, jejichž úkolem je říci prostým lidem, co ještě mohou číst a co už ne, protože kdyby si to přečetli, mohli by si myslet špatné věci. Jak by asi takové odbory dopadly v dezinformačním testu?

Pět informací ze světového tisku. Čtyři jsou faktické, tedy skutečně to takhle napsali, jedna je zcela vymyšlená. Která? Kompletní zdroj na konci článku.
(1) Jižní Afrika plní klimatické cíle v předstihu
Emise skleníkových plynů v Jihoafrické republice klesají vyšším tempem, než bylo plánováno, a jsou dokonce v předstihu oproti cílům na rok 2025, uvedla agentura Bloomberg.Důvodem jsou pravidelné výpadky dodávek z uhelných elektráren, které dodávají více než 80 % elektrické energie. Prezident musel dokonce v únoru vyhlásit stav katastrofy v reakci na opakované výpadky elektřiny, které ničí jihoafrický průmysl.
Státní výrobce elektřiny Eskom, který uhelné elektrárny provozuje, zabředl za vlády předchozího prezidenta do řady korupčních skandálů a má potíže s udržováním elektráren v chodu.
Prezident klimatické komise uvedl, že dosažení emisních cílů v předstihu je nezamýšlené. Dále prohlásil, že doporučovat vyřazení uhelných elektráren z provozu je obtížné uprostřed krize s výpadky proudu.
Pozn. redakce: Evropská unie vyslala do země komisi, jejímž úkolem je prozkoumat, zda by podobné opatření nešlo zavést i v Evropě.
(2) Baltimore žaluje výrobce aut za to, že je lze snadno ukrást
Poté, co řada měst vedených demokratickými starosty zkrátila rozpočty policii, došlo k nárůstu zločinnosti. Město Baltimore, které je vysoko na žebříčku zločinnosti amerických měst a ve kterém vládnou demokraté nepřetržitě od roku 1971, se rozhodlo nárůst zločinnosti vyřešit žalobou na výrobce aut.
Město zažalovalo korejského výrobce automobilů Kia a Huyndai za to, že jejich vozy nejsou dostatečně zabezpečeny proti krádeži, což způsobuje nárůst krádeží aut.
Starosta města prohlásil, že „kvůli výrobcům aut jsou občané města zranitelní vůči kriminalitě“ a navíc automobilky způsobily „výrazné zatížení policejních zdrojů“.
Pozn. redakce: Další v řadě bude žaloba na Pána Boha za to, že obdaroval ženy některými tvary, které činí muže zranitelnými.
(3) Když krávy na Novém Zélandu, tak buvoli v Africe
Cílem organizace Extinction Rebellion je za pomoci občanské neposlušnosti donutit vlády, aby se zasadily o odvrácení kolapsu klimatických systémů.Její londýnská pobočka připravuje podle agentury AP nátlakovou akci v Bruselu. Chce přesvědčit environmentální komisi Evropské unie, aby věnovala peníze na výzkum metod ke snížení emisí skleníkových plynů u afrických antilop.
Její akce je inspirována vládou Nového Zélandu, která hodlá danit kravské prdy nebezpečné zejména svým obsahem metanu. Mluvčí Extinction Rebellion prohlásil, že „počty antilop v Africe jsou násobně vyšší než 10 milionů kusů dobytka na Novém Zélandu, a proto je nutné začít problém zkoumat.“
Pozn. redakce: Tak logiku to má, že?
(4) Tchaj-wan prohlásil, že se bude bránit proti útoku USA
Na tiskové konferenci v květnu řekl americký kongresman Seth Moulton, že v případě „čínského útoku na ostrov, zničí Američané firmu TSMC, která vyrábí čipy“.
Ministr obrany Tchaj-wanu na prohlášení kongresmana reagoval, že každý, „kdo chce něco bombardovat na Tchaj-wanu, byť z obranných důvodů, překročil hranice“. Dále pokračoval, že „pokud by chtěli bombardovat to či ono, ozbrojené síly by takovou situaci netolerovaly“.
Pozn. redakce: To se ve válkách stává, že se to tak nějak vymkne.
(5) Zákon proti diskriminaci obézních lidí
Město New York schválilo zákon, který zakazuje při pracovních pohovorech diskriminaci obézních osob. Zákon reaguje na tvrzení obézních lidí, kteří argumentují, že jsou při pracovních pohovorech znevýhodněni.
CNN uvedla příklad Victorie Abraham, která se sama nazývá „propagátorkou obezity“. Říká, že „když přijde na pohovor jako obézní osoba, je ihned znevýhodněna“. „Konečně mě někdo bude chránit“, pokračovala Victoria Abraham.
Diskriminace obézních osob je rozšířená a dotýká se nejvíce žen, zejména žen barevné pleti, uvádí dále CNN.
Pozn. redakce: Nezisková organizace již oznámila, že připravuje iniciativu, která by měla zakázat diskriminaci neschopných a líných osob.
Zdroj


Nejčtenější za týden