WHO plánuje novou simulaci pandemie, další jednání o pandemické smlouvě mají být tajná
RSS

WHO plánuje novou simulaci pandemie, další jednání o pandemické smlouvě mají být tajná


WHO má již poměrně brzy převzít velení nad řízením pandemií ve většině zemí světa – a to se souhlasem všech stávajících vlád. Na posledním summitu WHO se všechny země jednotně shodly na tom, že se ještě zapracuje na nějakých změnách a příští rok v květnu dojde k oficiálnímu schválení.
Mezitím dochází k přepracování, ale již tak, aby se nic nedostalo na veřejnost, aby se od tohoto nebezpečného dokumentu odpoutala pozornost. Stejným způsobem by mělo pokračovat zpracování změn MZP.
Zatímco na pandemické dohodě pracuje 194 zemí, již nyní existuje výzva k další simulační hře. Rada pro monitorování globální připravenosti, zkráceně GPMB, svolaná WHO, chce do konce roku provést  celosvětovou simulaci pandemie .
Účinnost nových kompetencí WHO bude testována před jejich přijetím v květnu 2024.
„Nemůžeme čekat na další mimořádnou událost, abychom zjistili, jak dobře funguje pandemická dohoda a změny MZP – potřebujeme to vědět hned,“ říká Joy Phumaphi, spolupředsedkyně GPMB.
O plánovaných zásazích do lidských a základních práv se jedná tajně, jak tomu bylo nedávno v Ženevě. V dubnu USA souhlasily s návrhem Číny, aby se nezveřejňovaly nové návrhy mezinárodních zdravotních předpisů.
Americká velvyslankyně Pamela Hamamoto uvedla: „V této fázi mám určité obavy ohledně zpřístupnění návrhu všem zúčastněným stranám, protože jsme zatím v tomto procesu.“
USA jsou obviňovány z toho, že drží jednání o   pandemické dohodě v tajnosti, protože WHO dává zemím delší období na její vypracování.
V reakci na to několik zdravotnických expertů napsalo dopis americkému ministru zdravotnictví Xavieru Becerrovi a ministru zahraničí Antonymu Blinkenovi, v němž protestovali proti tajnosti jednání.
„Pokus o zahalení jednání o pandemické smlouvě WHO závojem tajemství vytváří nebezpečný precedens pro stanovování standardů na multilaterální úrovni.  Podkopává to také důvěru v tento proces v době, kdy jsou útoky na WHO a pandemickou dohodu na vzestupu.“
Manifest připravenosti GPMB uvádí, že úspěch těchto reforem bude do značné míry záviset na přijetí koordinovaného přístupu „One health“ k PPPR, který zahrnuje všechny země, mezinárodní a regionální organizace, finanční instituce a soukromý sektor“.
PPPR je zkratka WHO pro prevenci, připravenost a reakci na pandemii.
„ One health“ (jedno zdraví) odkazuje na rozšíření reakce na pandemii tak, aby potenciálně zahrnovala oblasti jako zemědělství, volná příroda, chudoba a změna klimatu, které by mohly způsobit nebo zhoršit ohniska infekcí nebo poškodit zdraví lidí jinými způsoby.
To znamená, že WHO by měla kompetence také vyhlašovat krize a nabízet „řešení“ i v uvedených oblastech – nejen ve zdravotnictví – se zdůvodněním, že to vše nějakým způsobem ovlivňuje zdraví…
 


Ohodnoťte tento příspěvek![Celkem: 0 Průměrně: 0 ]Článek WHO plánuje novou simulaci pandemie, další jednání o pandemické smlouvě mají být tajná se nejdříve objevil na Necenzurovaná pravda .


Nejčtenější za týden