Prodám Javeliny a ruční granáty – Zn. : S množstevní slevou
RSS

Prodám Javeliny a ruční granáty – Zn. : S množstevní slevou

IVAN DAVID
„Od začátku války na Ukrajině posílají USA a další země NATO do Kyjeva nejmodernější těžké zbraně. Mnoho zbraňových systémů však nekončí na frontě, ale na internetu. Dark web se stává online velkoobchodem s válečným vybavením. A zákazníci se nacházejí také v Evropě,“ píše René Rabeder v rakouském Exxpressu 4. června.

Těžké válečné vybavení je prý stejně snadné objednat online jako nové spodky. Protitankové střely a další zbraně jsou dodávány přímo z Ukrajiny. Protitankové střely, automatické zbraně, munice, drony nebo dokonce miny – sklady obchodníků Darknetu jsou plné. Na internetu lze nalézt tisíce zbraňových systémů, které západní spojenci posílají na Ukrajinu. FGM-148 Javelin je přenosná protitanková řízená střela (ATGM). USA vyvinuly tento zbraňový systém pro boj s těžce obrněnými vozidly, jako jsou tanky a obrněné transportéry. Strašné domyslet, co by dokázali teroristé se zbraněmi, jako jsou tyto, v centru evropského města.
Ale přesně tento scénář se rýsuje. Nikdy nebylo snazší získat těžké zbraně NATO, než je tomu nyní – posílané přímo z Ukrajiny – kamkoli do světa. A každému, kdo může zaplatit. Sortiment z Kyjeva zahrnuje pušky, granáty (od 5 kusů), pistole, neprůstřelné vesty. Toto je obzvlášť děsivé: Jediný uvedený prodejce již dokončil 32 úspěšných transakcí!
Už během balkánské války jsme zažili, že tisíce ručních zbraní prostě zmizely – a byly prodány na černém trhu zločineckým organizacím nebo dokonce teroristům. Internet vše ještě eskaluje a tento vývoj vytváří masivní bezpečnostní riziko pro všechna velká západoevropská města: Islamistický atentátník ve Vídni mohl 2. listopadu 2020 zabít mnohem více lidí, pokud by nestřílel pouze ze staré repliky ruské útočné pušky – ale pokud by použil protitankový Javelin. Speciální policejní jednotky Cobra nebo Wega by také měly masivní problémy proti teroristům s tak špičkovou výzbrojí. A neprůstřelné vesty také v budoucnu znesnadní policii dopadení a zneškodnění zločinců.
Za pouhé dva roky zmizelo 300 000 zbraní! „I když je volání po dodávkách stále více zbraní Ukrajině velmi pochopitelné, bylo by moudré zvážit také bezprostřední a dlouhodobé bezpečnostní důsledky,“ uvedl americký think-tank Stimson Center v March Development. „Znovu a znovu jsme viděli, jak si zbraně zaměřené na pomoc spojenci v konfliktu našly cestu do předních linií na nepředvídaných bojištích. Často končí u skupin, které jsou v rozporu se zájmy USA nebo civilistů.“ Tolik Exxpress.
Ukrajina doslova terorizuje Evropu, zejména Německo, stupňujícími se požadavky na zasílání těžké vojenské techniky. Pokud nejsou Evropané – jako Olaf Scholz, spolkový kancléř – dost rychlí, i v návštěvách Kyjeva, dostává se jim nadávek a srovnávání s „uraženými jelity“. Horliví dodavatelé zbraní, jako představitelé Polska, Slovenska či náš premiér, si nikdy nepoloží otázku, zda je to bezpečné pro jejich vlastní obyvatelstvo, při vědomí, že už před válkou byla Ukrajina na špičce černého trhu se zbraněmi. A při tak luxusní nabídce jako nyní jdou obchody určitě skvěle.
 
Ivan David
The post Prodám Javeliny a ruční granáty – Zn. : S množstevní slevou first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden