OSN není neschopná, je jen stejná jako svět sám
RSS

OSN není neschopná, je jen stejná jako svět sám

Tomáš Zdechovský napsal další kritickou poznámku k fungování OSN. Má v podstatě krutou pravdu, nicméně existuje i ono pověstné “ale”.


Poznámka  Tomáše Zdechovského opět uhodila hřebíček na hlavičku. Selhání OSN byla celá řada, kromě zmiňovaných případů Rwandy a Jugoslávie bychom ale také mohli připomenout Vietnam a Afghánistán ( nejprve sovětská a pak americká intervence). Co se Ukrajiny týče, je “selhání” OSN dáno přímo statusem a pravidly OSN.
Ruská intervence byla zahájena v čase, kdy Rusko předsedalo Radě bezpečnosti. Nicméně, a o tom se zmíním dále, fungování Rady bezpečnosti je známo desetiletí všem stálým členům RB a tak by také stálí členové této rady měli být schopni předvídat co se bude dít.
Navíc, k údajnému “překvapení” Západu , se do Moskvy vydal generální tajemník OSN António Guterres. Byl přijat ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a naše média o této návštěvě referují jako o divadlu zrežírovaném Ruskem.
V čem je jádro pudla? Když ten stejný Guterres vyzývá světové lídry k zásadní akci na záchranu klimatu a tvrdí , že má lidstvo posledních “tisíc dní” , žádné naše informační médium ČT počínaje a novinky.CZ konče tuto informaci nejen že nerozporuje, ale dokonce s ní vřele souhlasí. A toto proběhlo již v průběhu ruské invaze, která “vyřídila” informace o covidu a poslala je na vedlejší kolej.
Nikdy jsem ze “standardních” médií neslyšel ani vážnou kritiku rozhodnutí Valného shromáždění OSN o tom, že migrace je základní právo člověka, i když náš zástupce v OSN hlasoval proti a s ním i někteří další zástupci zemí EU.
O tom, že OSN válku na Ukrajině nevyřeší, bylo jasné každému , kdo se o světovou politiku jen trochu zajímá, od počátku. USA dnes financují ukrajinskou armádu a Ukrajina žádá údajně 2 miliardy dolarů měsíčně, aby vůbec byla schopna fungování. Podle USA má válka na Ukrajině oslabit Rusko tak aby nebylo schopné dalších výbojů. Už i USA připouštějí , že délka konfliktu na Ukrajině může být vyjádřena v letech. Západ tak plánuje “oslabit” Rusko za cenu decimováni Ukrajiny- tak to totiž ve finále dopadne.
OSN tak v případě Ukrajiny odvádí ten samý “výkon” jako v jiných mezinárodních konfliktech. Svět, za jehož vyslance se Guterres sám označil, ale nic lepšího nevynalezl. Zástupná válka s Ruskem prostřednictvím Ukrajiny tak skutečně může trvat dlouho se všemi negativními dopady na Ukrajinu tak i Evropu a celý svět. Proto tvrdím , že jedinou alternativou současné situace bylo jednání s Ruskem ještě před vypuknutím konfliktu. K jednání sice došlo , ale k ničemu nepomohlo, protože by Západ musel souhlasit s ústupky Rusku například ve statusu Krymu. K tomu ale Západ nebyl ochoten přistoupit . Proto se dnes vytváří plán na dlouhou válku s Ruskem s tím , že Ukrajina bude místem soupeření s Ruskem. Zejména pro Ukrajinu je ale tato politika katastrofou.


Jan Bartoň
The post OSN není neschopná, je jen stejná jako svět sám first appeared on .


Nejčtenější za týden