PETR VLK
Že si Spojené státy sankcemi proti Kubě, KLDR a Iránu nijak nepomohly, je historická zkušenost a pravda. A že sobě a kolektivnímu Západu těmi protiruskými více méně zavařily a zmrazením ruských devizových rezerv na Západě všechno ještě vyhrotily, což bude mít dlouhodobé důsledky jak pro západní ekonomiky, USA nevyjímaje, ale především pro postavení dolaru jako neotřesitelné globální měny je dnes jasné i slepému. Tedy slepému ano, pokud ovšem nežije v současném Česku. Tady podobné úvahy nesou prohibitivní punc a jsou klasifikovány jako /ruská/čínská/ dezinformace.
Jenže kosíř LS mne upozornil na článek na americkém portálu geopoliticaleconomy.com, kde přesně tohle v podstatě doslova konstatuje nikdo menší než americká ministryně Yellenová a to v interview, které dala opět nikomu menšímu než CNN…. Že už by Putinova špinavá hybridně podvratná ruka sahala až k Yellenové a do CNN. Asi ano, protože jinak by nemohl vyjít text s názvem
Sanctions ‘undermine hegemony of dollar’, US Treasury admits
dle mého překladače
Americké ministerstvo financí připouští, že sankce „podkopávají hegemonii dolaru“.
Americká ministryně financí Janet Yellenová pro CNN připustila, že jednostranné sankce Washingtonu vůči zemím po celém světě „by mohly podkopat hegemonii dolaru“.
„Když použijeme finanční sankce spojené s rolí dolaru, existuje riziko, že by to časem mohlo podkopat hegemonii dolaru,“ řekla Yellenová v rozhovoru pro CNN 16. dubna .
Poznamenala také, že používání ekonomické války Washingtonem „vytváří touhu Číny, Ruska a Íránu najít alternativu“ k dolaru.
Před nástupem do funkce ministryně financí byla Yellenová předsedkyní americké centrální banky, Federálního rezervního systému.
Její poznámky představují významné veřejné uznání nejvyššího představitele americké vlády, že její rostoucí pouužívání sankcí podnítilo rostoucí dedolarizační hnutí na globálním Jihu .
Republikánský senátor Marco Rubio učinil podobný komentář 30. března na Fox News, když si stěžoval: „ Za pět let nebudeme muset mluvit o sankcích, protože bude tolik zemí, které budou obchodovat v jiných měnách než v dolaru , že nebudeme mít možnost je sankcionovat“.
V rozhovoru pro CNN 16. dubna se Fareed Zakaria Yellenové zeptal:
Způsob, jakým Spojené státy často používají sankce – v tomto případě [proti Rusku], či v případě jaderné dohody s Íránem – spočívá v použití síly dolaru jako světové rezervní měny.
Ale tato militarizace dolaru vyvolala reakci.
Tento týden prezident Lula v Brazílii řekl: „Proč jsme všichni nuceni používat dolar?“
Emmanuel Macron se stejným způsobem také zmínil o dolaru.
Evropská komise hovořila o tom, že poté, co Trump odstoupil od dohody s Íránem [jaderná dohoda], hovořila o vytvoření alternativy k SWIFT, k platebnímu systému ovládanému Američany.
Existuje nebezpečí, že se ohlédneme za všemi těmito opatřeními a řekneme si, že to byl okamžik, kdy hegemonie dolaru a jeho status rezervní měny začaly ochabovat?
Yellenová vede ministerstvo financí, jehož Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) dohlíží na sankce americké vlády.
Odpověděla:
Když použijeme finanční sankce spojené s rolí dolaru, existuje riziko, že by to časem mohlo podkopat hegemonii dolaru, jak jste řekl.
Ale to je nesmírně důležitý nástroj, který se snažíme používat uvážlivě a za okolností, zvláště když máme podporu našich spojenců.
Nejde jen o Spojené státy. Je to koalice partnerů, kteří jednají společně, aby uvalili tyto sankce.
Jde tedy o velmi účinný nástroj.
Samozřejmě to vytváří touhu ze strany Číny, Ruska, Íránu najít alternativu.
Ale dolar se používá jako globální měna z důvodů, pro které není pro jiné země snadné najít alternativu se stejnými vlastnostmi.
Americký trh státních dluhopisů je nejhlubší, nejlikvidnější a nejbezpečnější aktivum. Dolary jsou široce používány. Máme velmi hluboké kapitálové trhy a právní stát, které jsou nezbytné u měny, která bude celosvětově používána pro transakce.
A neviděli jsme žádnou jinou zemi, která by měla základní infrastrukturu, institucionální infrastrukturu, která by její měně umožnila plnit roli jako je tato.
Navzdory Yellenové tvrzení, že americká vláda používá tento nástroj ekonomické války „uvážlivě“, žije více než čtvrtina světové populace v zemích, na které Washington uvalil sankce.
Jednostranné sankce, které nemají souhlas Rady bezpečnosti OSN, což je naprostá většina sankcí uvalených Spojenými státy, zjevně porušují mezinárodní právo.
Mapa zemí sankcionovaných Spojenými státy
Sankce: smrtící válečná zbraň s miliony obětí
Západní sankce zavinily miliony mrtvých po celém světě.
Bývalý náměstek generálního tajemníka OSN a humanitární koordinátor OSN v Iráku Denis Halliday odstoupil v roce 1998 na protest proti devastaci, kterou sankce způsobily v jedné západoasijské zemi -Iráku.
„Členské státy Rady bezpečnosti OSN… záměrně udržují program ekonomických sankcí a každý měsíc vědomě zabíjejí tisíce Iráčanů. A tato definice odpovídá genocidě ,“ prohlásil Halliday v roce 1999.
„Nyní jsme tam zodpovědní za zabíjení lidí, ničení jejich rodin, jejich dětí, zavinili jsme smrt starších rodičů kvůli nedostatku základních léků,“ dodal. „Jsme tam a necháváme umírat děti, které se ještě nenarodily, když Saddám Husajn udělal chybu a napadl Kuvajt.“
Bývalý nejvyšší představitel OSN odhadl, že sankce způsobily, že 1 milion až 1,5 milionu Iráčanů zemřelo na podvýživu nebo nedostatek zdravotní péče.
V rozhovoru pro 60 Minutes z roku 1996 byla bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová dotázána na zprávu, že sankce způsobily v Iráku smrt půl milionu dětí. Nejvyšší americká diplomatka odpověděla: „Myslím, že je to velmi těžká volba, ale ta cena, ale soudíme , že ta cena za to stojí .“
Od té doby se používání sankční zbraně Washingtonem masivně zvýšilo.
Jen od roku 2017 do roku 2018má na kontě odhadem 40 000 úmrtí. jež způsobily nezákonné americké sankce ve Venezuele Podle studie Centra pro ekonomický a politický výzkum
Počet sankcí vyhlášených vládou USA vzrostl z 912 na 9 421, což znamená raketový nárůst o 933 % během dvou desetiletí od roku 2000 do roku 2021, podle přehledu údajů OFAC, který provedl ekonom Timothy Taylor .
Yellenová naznačuje plány USA použít ruské zmrazené devizové rezervy k zaplacení obnovy Ukrajiny
V rozhovoru pro CNN Yellenová tvrdila, že bezprecedentní západní sankce vůči Rusku byly úspěšné, způsobily 40% pokles příjmů z ropy Moskvy a vedly ke značnému vládnímu deficitu.
Naznačila také, že USA a Evropa chtějí použít část ruských devizových rezerv v hodnotě 300 miliard dolarů, které jednostranně zabavily, aby zaplatily rekonstrukci na Ukrajině – což je v podstatě akt masivní geopolitické loupeže.
Zakaria se zeptal, zda peníze potřebné k obnově Ukrajiny „by měly být odebrány ze zmrazených rezerv ruské centrální banky“.
Yellenová naznačila, že Washington by tak rád učinil, ale existují „právní omezení“, přičemž uvedla:
Myslím si, že Rusko by mělo zaplatit za škody , které způsobilo Ukrajině. Takže to je odpovědnost, kterou podle mě globální společenství očekává, že Rusko ponese.
To je něco, o čem diskutujeme s našimi partnery.
Ale víte, existují právní omezení, co můžeme dělat.
Zmrazili jsme ruská aktiva a diskutujeme s našimi partnery o tom, co by se s nimi mohlo stát v budoucnosti.
Ale myslím si, že je to správné, že Rusko by mělo zaplatit škody, které způsobilo.
Americký dolar byl ustanoven jako globální rezervní měna na konferenci v Bretton Woods v roce 1944.
Na stejné konferenci byla založena Světová banka a Mezinárodní měnový fond (MMF) ovládané USA.
Letos v dubnu Světová banka a MMF uspořádaly jarní zasedání ve Washingtonu .
Zatímco se tyto finanční instituce ovládané USA scházely, rozvojové země v systému BRICS posilovaly svou vlastní alternativu, Novou rozvojovou banku, která přidává nové členy, rozšiřuje své operace a odklání se od amerického dolaru .
Tak tohle řekla americká ministryně financí Yellenová a odvysílala CNN. A nyní to opublikoval v zajímavých souvislostech už zmíněný americký server geopoliticaleconomy.com!
Být to v Česku, už by tam nejspíš Rakušan poslal protiteroristické komando a české soudy by za to vystřihli bleskově nejméně bůra natvrdo… Jenže Yellenovou Rakouš nezatkne a Blažkovy soudci neodsoudí a CNN v Česku nikdo nevypne. Smůla, Rakušane, co? Fakt blbý, když americká ministryně financí říká v podstatě to, co podvratná alternativa už půl druhého roku….
Ano, Rusko, Čína, Irán, po zkušenostech s americkými/západními sankcemi hledají alternativu k dolaru! A nejen tihle. Stále víc e zemí kouká, jak se zbavit dolarové kurately! A pokud Saudi a jiní velkoobchodníci s ropou utečou minimálně částečně od dolaru? Ne, pak to ještě dolar nebud e mít spočítané. Ale bude k tomu zcela vážně nakročeno! A jestli něco brání doopravdy tomu, aby Amerika kolektivní Západ neposlali sofort ruské státní rezervy na Ukrajinu, pak je to zejména vědomí, že by takovýhle akt přímo pobídl zbytek světa, aby se dolaru masivně vyhýbal, všude, kde to jenom jde!!!! Jen naprostý idiot se nepoučí z neštěstí. Byť cizího. Aby se mu nestalo totéž.
Ten interview Yellenové mne dokázal v jednom bodě fascinovat a šokovat zároveň. V tomto:
Ale dolar se používá jako globální měna z důvodů, pro které není pro jiné země snadné najít alternativu se stejnými vlastnostmi.
Americký trh státních dluhopisů je nejhlubší, nejlikvidnější a nejbezpečnější aktivum. Dolary jsou široce používány. Máme velmi hluboké kapitálové trhy a právní stát, které jsou nezbytné u měny, která bude celosvětově používána pro transakce.
A neviděli jsme žádnou jinou zemi, která by měla základní infrastrukturu, institucionální infrastrukturu, která by její měně umožnila plnit roli jako je tato.
Klíčová věta je tahle:
Americký trh státních dluhopisů je nejhlubší, nejlikvidnější a nejbezpečnější aktivum.
Ano americký trh dluhopisů je NEJVĚTŠÍ a nejlikvidněší….
Proč, že je největší a nejlikvidnější? Kvůli té infrastruktuře? Nebo kvůli právnímu státu? Právnímu státu, který dovoluje jednostranně bezprecedentně zmrazit suverénní cizí majetek? Opravdu se ještě bavíme o právním státě? Ale to je ,omlouvám se – banalita. Ve srovnání s odpovědí na jednoduchou otázku, co jednoduchou – naprosto primitivní:
Proč je americký dluhopisový trh naprosto největší????!!!! No přece kvůli něčemu co dávno dobře znáte! Kvůli tomuhle:
Spojené státy představují celou 1/3 světového zadlužení!!!!!!! V poměru k HDP!!!!
Teď navíc vysadily z účinnosti dluhový strop a státní zadlužení si může explodovat podle libosti!!!! Což znamená emitovat další a další dluhopisy! Prostě ten trh, co si ho tak Yellenová chválí je úžasný tím, že představuje bezbřehé zadlužení.
Ona říká, že jde o nejbezpečnější aktivum. Pro americkou vládu určitě. Ovšem pro držitele amerického dluhu???? Možná dnes. Ale zítra????
Z mého hlediska je to vedle vyvázání se z potencionálních sankcí další obrovský motiv vysouvat a pokud možno rychle a co nejvíce z dolarových pozic. Ten deficit amerických státních financí je už nesplatitelný. A jednou to pochopí i finanční trhy. Ta exploze, co bud e následovat je schopna zlikvidovat s vět podobně jako nukleární válka….
Kdo utečně do té doby od dolaru a najde nějakou rozumnou a funkční alternativu – vyhraje jack pot.
vlkp
The post Americké ministerstvo financí připouští, že sankce „podkopávají hegemonii dolaru“ first appeared on Pravý prostor .