Je čas opustit společný evropský energetický systém
RSS

Je čas opustit společný evropský energetický systém

Němci si v roce 1998 prosadili společný energetický trh. Tenkrát se tato myšlenka jevila jako neškodná a vhodná. Následně u nich došlo k zeleno-levicové masivní orientaci. Z toho vznikla tzv. Energiewende.

Energiewnde je probíhající přechod Německa na nízkouhlíkové, ekologické, spolehlivé a cenově dostupné dodávky energie. Tolik teroie. Praxe ukazuje, že Energiewende je pravým viníkem současných astronomických cen energií.
Je jistě záslužné myslet na přírodu a emise snižovat, o tom asi nikdo soudný nemůže pochybovat, ovšem vždy je třeba na misky vah pokládat náklady a výnosy. Bohužel náklady na solární panely, větrníky a další dotacemi honěné technologie jsou tak absurdní, že jejich přínos je více než diskutabilní.
Tolik k Německu, i když ještě u něj zůstaňme. Německo je čistým dovozcem elektřiny i přes obrovský počet větrníků a solárů, na které se nedá při průmyslové výrobě naprosto spoléhat. Při deficitu elektřiny němci nakupují také u nás z našich přebytků. Největším producentem elektrické energie u nás je polostátní ČEZ. ČEZ umí vyrábět elektřinu dejme tomu 1 kilowattu za 50 haléřů (ve sktečnosti ještě méně). Vyrábí ji z tolik opovrhovaného uhlí a jádra. Uhlí máme u nás na dalších 100 let.
Přebytky elektřiny tedy ČEZ vyveze za tržní cenu na energetickou burzu v Lipsku a tam si ji Německo odkoupí za aktuální tržní cenu v momentě, kdy má nedostatek. To je ok. Co ovšem není ok, je, že naši vlastní občané, vlastnící onu většinu v ČEZu si tu samou čezáckou elektřinu v reálu kupují za ty samé tržní lipské ceny.
Plno křikounů volá, že není možné mít kontrakty na přímo s výrobcem a že je současný způsob správný. Není, je to prasárna a ožebračování našich vlastních lidí. Daniel Beneš, absolutistický vládce ČEZu, je placen na základě hospodářského výsledku firmy. Jemu je úplně jedno, že obyvatelé mají hluboko do peněženek, on svých 30-50 mega ročně dostane a dostane tím víc, čím ČEZ vydělá. Tudíž nemá naprosto zájem na tom, aby ČEZ prodal elektřinu za nižší než tržní cenu.
Nesmíme opomenout menšinové akcionáře v čele s panem Šnobrem. To je taková malá energetická škodná České republiky, která tvrdí, že nic nejde dělat a nejlepší je kupovat vše na spotovém trhu a topit plynem a dostavba jaderných bloků je pro něj něco na způsob tmářství a zaříkávání.
Podle mne, by nastupující vláda měla ihned z pozice většinového akcionáře provést nucený odkud všech menšinových, ČEZ změnit na 100% státní firmu bez možnosti její jakékoliv privatize a opustit EEX Lipskou energetickou burzu. Jde to. I německé dráhy umí kupovat napřímo elektřinu mimo burzu, tak proč ne naši jednotliví odběratelé? Říká se, že kde je chuť je i vůle. Já jsem velmi zvědavý na vůli a chuť nové politické garnitury.
Zdroj


Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!


Nejčtenější za týden