Za nepokoje ve Francii může … rasismus
RSS

Za nepokoje ve Francii může … rasismusŠTĚPÁN CHÁB
1 000 hořících domů, 5 000 spálených automobilů, 3 164 zatčených, 250 napadených policejních stanic, 10 000 požárů kontejnerů na odpad, 700 zraněných příslušníků policie, 234 zasažených škol, z nichž mnohé nebudou v září znovu otevřeny, 99 napadených starostů. To je neúplný soupis škod, které po sobě zanechaly nedávné pouliční nepokoje ve Francii. Podle některých se jedná o další z mnoha národnostních vzpour migrantů a potomků migrantů. Podle Piráta Peksy je to výsledek zakořeněného rasismu Francouzů vůči migrantům.

„Protesty ve Francii jsou mnohem komplexnější, než jak tvrdí krajně-pravicoví politici. Za vším nestojí jen migrace. Je to o hluboce zakořeněném systémovém rasismu, diskriminaci a segregaci, které procházejí francouzskými institucemi. Zatímco krajní pravice vytváří svůj narativ, nevidí skutečné problémy jako naprostý neúspěch antidiskriminační politiky nebo sebezničující politiku ,barvosleposti‘.

Frustrace komunit, neschopnost vlády efektivně řešit problémy a vyhrocené chování policie jsou skutečnými faktory těchto protestů,“ napsal na svém facebookovém profilu Mikuláš Peksa, pirátský vezír z Evropského parlamentu.

Mikuláš Peksa, pochodeň uvědomělosti, ovšem staví, jak je zvykem novodobých levičáků, migranty do pozice obětí systému bílé nadvlády ve Francii. Stejný extrém, jako podlehnout tomu, že všichni muslimové jsou pelech nenávisti a touhy nám všem podřezat krky. Může za to zakořeněný systémový rasismus. Diskriminace. Segregace. No, jak se to vezme.
Můžeme se podívat na naši vietnamskou menšinu. Ta se integrovala prakticky bez asistence státu. Nedávno jsem četl rozhovor s mladou vietnamskou ženou, žel, už nevím kde. Jela na návštěvu do Vietnamu za rodinou. Její babička ji nabádala, ať si najde českého kluka, ať se vykašle na nějakou nostalgii vůči Vietnamu, ať žije v České republice šťastný život. Třetí generace potomků. Jsou zcela zajedno s naší zemí. Studují, mají výborné výsledky, dostávají se do struktur státu i na podnikatelské výšiny vlastní pílí a úsilím. A nezaznamenávám nějakou nenávist z české společnosti. Ani strach. Jsou premianti a dotáhnou to daleko? Pánbu jim přej.

Pak si tu můžeme dát k porovnání muslimské menšiny na Západě . Ve Francii je na 750 no-go zón, které odmítají mít cokoliv společného se státem. Vládnou v nich imámové a volají po změně francouzské společnosti podle islámských pravidel, vedle toho pak radikalizují své ovečky. A na své straně mají různé Mikuláše Peksy a jejich lidskoprávní organizace.

Násilí pak jde v ruku v ruce s právem. Radikalizovaní muslimové, viz nedávné masivní protesty, které postihly prakticky celou Francii a odhalily naprostou neúctu a pohrdání státem i společností, na straně druhé pak Mikulášové Peksové a jejich permanentní obviňování francouzské většiny z toho, že je rasistická, diskriminuje a segreguje. A tudíž se nemůže divit frustraci muslimské komunity. Takže stát, a s ním i jeho obyvatelé, mají svázané ruce. Protože jakékoliv snahy o zvrácení vývoje narazí na peksovštinu, která ze zločinu menšiny okamžitě obviní většinu.
Ale radikalizace se zvyšuje a zvyšovat bude. Proč? Stát s tím nic zásadního nedělá. Nadále s otevřenými dveřmi přijímá tisíce a tisíce migrantů a po minutě ticha v Elysejském paláci po nějakém hrůzném činu (nedávné pobodání tříletých dětí na pískovišti, uřezání hlavy středoškolského učitele loveckým nožem…) zahájí čistky na sociálních sítích, protože lidé vyjadřují svou nelibost. Chápu, nikdo z nás doufám nechce, aby se v Evropě zase zjevil Hitlerův duch a začal to řešit vyvražďováním. Ovšem právě to neřešení problémů a jejich zametání pod koberec, trestání těch, kteří si stěžují a protěžování menšin, tím si Francie (a s ní i Německo nebo Velká Británie) zadělávají na to, že Hitlerův duch může být relevantní a velmi silnou politickou silou.

Ovšem místo tvrdého, ale rozumného řešení se nám tu Mikulášové Peksové množí jako malí psi. Pamatujete si ještě na Corol Racketovou? To je ta, co převážela ve Středozemním moři pod neziskovkářskou vlaječkou ekonomické migranty a tehdejší italský ministr vnitra Matteo Salvini ji za to na pár dní nechal sedět ve vazbě. Kde je jí konec? Zrovna včera, 17. července 2023, oznámila svou kandidaturu do Evropského parlamentu. Svou kandidaturu orámovala slovy: „Situace je naléhavá: fašismus je v celé Evropě opět na vzestupu, lidé hledající bezpečí jsou zbaveni svých lidských práv, korporace fosilních paliv vydělávají nehorázné zisky, zatímco lidé snášejí krizi životních nákladů, všichni cítíme důsledky eskalující klimatická krize po celém světě.“ A až Francie bude zase hořet a někdo řekne slovo muslim, ona první začne křičet o fašismu. Ona mezi prvními bude chystat restrikce proti vlně nevole domorodců. A Němci si ji zvolí, určitě ano. Němci totiž nedělají malé chyby.

Ocituju Carol ještě jednou: „Příští roky budou kritické, protože sociální nespravedlnost a ekologické škody se vymknou kontrole – pokud jako aktéři občanské společnosti nedonutíme vlády, aby přijaly drastická opatření k vytvoření podmínek pro rovné blaho pro všechny.“ To je její kandidatura. Čistá lázeň v utopii, která se, jak už bývá zvykem, změní na čisté zlo. Chudák Peksa, ten je proti ní ještě slabý čajíček.
To vše je svázané dohromady. A vytváří to v Evropě velmi výbušnou atmosféru.


Štěpán Cháb, Krajské listyThe post Za nepokoje ve Francii může … rasismus first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden