Milion kusů dělostřelecké munice pro Evropský mírový nástroj
RSS

Milion kusů dělostřelecké munice pro Evropský mírový nástrojŠTĚPÁN CHÁB
K ekonomickému růstu i k míru se prodotujeme podporou domácí výroby munice. Evropský parlament schválil návrh Evropské komise společného vyzbrojení Ukrajiny. Na výrobu milionu dělostřelecké munice dá 500 milionů eur. Do toho volá Česká republika ústy naší vlády, že chce Ukrajině dávat víc. A to skrze Evropský mírový nástroj, kterým se Ukrajina vyzbrojuje a vinou čehož se nám ta válka protahuje a protahuje a lidé umírají a umírají a z lidské civilizace se čím dál víc dělají trosky.


„Česko bude posílat více peněz do Evropského mírového nástroje, který financuje zbraně určené pro Ukrajinu,“ hlásí Euractiv. Jsem z toho trochu na rozpacích. Mírový nástroj, který podporuje prodlužování války. Loni, po několika týdnech války ukrajinský prezident seděl před smlouvou, kde se zavazoval k tomu, že Ukrajina bude neutrální stát, nebude usilovat o vstup do NATO, bude předzahrádkou Ruska. Po nátlaku tehdejšího britského premiéra Borise Johnsona z podpisu jediné možné a rozumné smlouvy sešlo.

Jediné možné a rozumné? Role Ukrajiny jako neutrálního státu je logická a pro samotnou Ukrajinu nejvýhodnější. Obě strany věčného konfliktu mezi Východem a Západem by si Ukrajiny hleděly jako neuralgického bodu. Snažily by se ji ovlivňovat k vlastnímu prospěchu. Z čehož by Ukrajina mohla těžit a jistě by z toho, mít rozumnější politiky a méně korupční prostředí, i těžila. Nestala by se vazalem ani jedné ze stran. Naopak, hrála by veledůležitou roli zprostředkovatele, hráze mezi běsnícími veletoky.

Čína nabídla na počátku tohoto roku svých 12 bodů pro sjednání příměří. Obě strany konfliktu by usedly a začaly jednat. Mohlo by to vést k míru a uklidnění zvlčilých emocí. Jaká byla reakce Evropy a USA? Vlažná. Více zbraní Ukrajině, více zbrojení, více války, více mrtvých, více osiřelých, víc zla a zmaru a ničení. Kdyby se k Číně přidal tlak Západu, nebo kdyby Západ sám přišel s plánem na příměří a jednání, Rusko i s Ukrajinou už by seděly u jednacího stolu. To je jediné místo, ke kterému bychom je měli chtít dotáhnout. Jenže my chceme Rusko na kolenou.

Rétorika, že musíme porazit Rusko, je podivná. Bylo by hezké, kdyby v Rusku padl režim Vladimira Putina a zemi se dostalo možnosti posunout se dál. Jenže představa toho, že by v Rusku padl režim uprostřed válečné vřavy a nekonečných sankčních tlaků Západu, je děsivá. Co by se dělo dál? Započala by velmi rychlá destabilizace na celém světě. Protože Rusko je energetická velmoc, od které, i přes vychloubačná slov našich politiků, nakupujeme energie přes zprostředkovatele stále. O destabilizované Rusko by se okamžitě začal přetahovat Západ s Čínou. Navíc by se Rusko naplnilo prapodivnými pluky oligarchů, kteří by chtěli ovládnout prostor. Podívejme na Libyi, Obama tam vtrhnul ještě v době své vlády a Libye je doposud v rozvratu. Na rozdíl o Ruska není Libye velmoc. Nastalá situace by mohla daleko více vést k celosvětovému konfliktu. A je i otázkou, kdo by měl v Rusku moc nad kouzelným červeným čudlíkem. Nebo by se s pádem Putina v Rusku probudily osvícené skupiny politiků? Opravdu? A kde by se vzaly?

Je tedy, z mého pohledu, bláznovství mluvit o porážce Ruska a zároveň zamlčovat to, že by se mohlo a mělo jednat o příměří vedoucí k míru a stabilizaci.

Co děláme? Napříč Západem zní, že Rusko musí padnout, prohrát. Ne, Rusko musí přestat válčit a musí si sednout s Ukrajinou ke stolu. S asistencí a garancí vybraných států, aby Rusko nemohlo jednat z pozice toho silnějšího. Proč jsme zcela rezignovali na diplomacii. Na slova. Na jednání. EU si teď schválila půl miliardy eur na dělostřeleckou munici pro Ukrajinu. Za tu cenu, jak hlásí Euractiv, vyrobí evropské zbrojovky jeden milion dělostřeleckých střel. Milion střel. To bude mrtvých. To bude destrukce. To bude nádherný zmar zaplacený z daní občanů států EU. V březnu EU dala na zbrojení Ukrajiny miliardu eur. Česká vláda volá, že chce poslat na Ukrajinu ještě víc. Jen neví, kde na to vzít, píše Euractiv.


V tom je všechno. Dáváme na Evropský mírový nástroj miliardy, aby ten mohl platit výrobu zbraní a munice určené k vraždění, zároveň vlády (alespoň ta naše) volají, že už není kde brát, že lidé už jsou ožebračení dost a dost. Ale vůle odněkud ty peníze ještě vyškrábat je stále patrná. O příměří nikdo nemluví. To je jaksi sprostá urážka. Mluví se o nákupu stíhaček za sto miliard a se stovkami milionů výdajů na jejich provoz.

Upřímně. Ukrajinci umírají, Rusové umírají. Nás drtí ekonomické dopady i migrační vlny. Já tam skutečně nevidím jedinou dobrou věc. Proč nikdo nejedná? Je potřeba se pořád ptát. Neustále ukazovat, že politici napříč zeměkoulí selhávají, protože nejednají. Jednejte, i vaším prostřednictví se zlo prohlubuje.


Štěpán Cháb, Krajské listyThe post Milion kusů dělostřelecké munice pro Evropský mírový nástroj first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden