Obilné odbočky
RSS

Obilné odbočky

VIDLÁK

Dnes jednou malou odbočkou rovnou začnu… jistě jste u Vlka zaznamenali jeho přetisk zahraničního článku, kde pisatel navrhuje zrušit evropské embargo na ruskou ropu, protože to by její cenu snížilo někam k 65ti dolarům za barel. Putin by sice stále inkasoval nějaké prachy, ale zdaleka ne tolik co dneska. V konečném důsledku bychom tím pro Ukrajinu udělali mnohem víc.

 


Já se ale vsadím, že z toho nic nebude, protože takhle my tady v Evropě řešíme problémy – když něco nejde, tak se toho naordinuje víc. Je to trochu jako s covidem – roušky nefungují, protože covid se šíří především tam, kde se roušky nenosí… řešením je více roušek. Sankce na Rusko nefungují, protože se obracejí proti nám – řešením je více sankcí.
Stejně to vypadá i na trhu s obilím. A o tom je dnešní článek.
Z Ukrajiny se během května podařilo se západní pomocí vyvézt zhruba milion tun obilovin. Já osobně jsem čekal minimálně o půl milionu tun víc. Kapacitu evropských železnic a alternativních kanálů jsem ještě přecenil. Ale budiž… řekněme, že v tom květnu se to teprve učili a během června a července to zdvojnásobí, takže vyvezou skutečně těch zhruba pět milionů tun, co jsem odhadoval, ale určitě ne víc.
Dalších dvacet milionů tun zůstane na Ukrajině ležet a žádná EU ani USA to nezachrání, protože není jak. Putin si během prvních čtrnácti dnů války zajistil vše co potřeboval a i kdyby tenkrát dobyl Kyjev i Charkov, neměl by nic víc, než co má teď. Klíče od ukrajinského exportu všeho druhu, komodit obzvlášť.
Ukrajinu může zachránit Turecko – však se o tom teď intenzívně jedná… ale pokud to vůbec nastane, bude to záchrana se skřípěním zubů. On ten Erdogan nebude nic dělat pro Zelenského krásné oči. Pokud jsem správně pochopil, jak je to vymyšlené, tak ukrajinské obilí koupí turecké firmy s pořádnou slevou, ty zorganizují přepravu a řádně se napakují. Rusové souhlasí, protože jsou za lidumily, kterým je líto hladovějících dětiček v Africe. Pokud se to podaří, Erdogan bude mít kšeft století a Ukrajina bude ráda, že je ráda.
Další odbočka: Jak se teď mluví, že Rusové ukradli obilí Ukrajině… Je to zase jen další novinářský žvást první kategorie. Ukrajina žádné obilí nemá. To obilí patří různým soukromým subjektům a většina obilí, co teď leží v ukrajinských přístavech pod kontrolou Ruska, to už dávno patří velkým nadnárodním korporacím, které si ho koupily loni, nejspíš už před žněmi. Už dávno z toho byly zaplaceny všechny daně. Rusko nevyváží z Ukrajiny žádné obilí. De facto i de iure si různé firmy vyvážejí svoje obilí, které si loni koupily. Ano, chápete správně, takřka všechno toto obilí patří čínským a americkým koncernům (nebo spojeným čínskoamerickým koncernům), takže unijní představitelé i americká administrativa sice řvou a dělají z Rusů zloděje, ale nikdo nezasáhne, protože filipínský kapitán panamské lodi má naloženo obilí vypěstované na Ukrajině, které patří americké nebo čínské korporaci se sídlem na Bahamských ostrovech, která ho veze prodat tam, kde zaplatí nejvíc. Takhle vypadá ta údajná zlodějna doopravdy. To jen aby bylo jasno. Od mééédií se člověk naděje jen toho nejhoršího… máme spoustu zákonů na ochranu novinářů, ale žádný na ochranu před novináři.
Rusko zatím tvrdí, že bude mít letos nachystáno k exportu možná 50 milionů tun obilnin. Mělo by to být o víc než deset až patnáct milionů tun víc než loni. Já nevím, jestli to některému z našich pisálků došlo, ale v dnešním globalizovaném světě zvýšit export o čtvrtinu nebo pětinu, to je neuvěřitelný výkon. Rusové byli připraveni. Zvýšit osetou plochu o milion hektarů, víte kolik peněz to stálo? Nikdo by to nezaplatil, ani nadnárodní korporace ne. Takové navýšení exportu by za normálních okolností snížilo cenu obilí o tolik, že by se to prostě nevyplatilo. Pochybuju, že našemu Fialovi a jeho poradnímu týmu někdo vysvětlí, že Rusko s Čínou muselo být dobře připravené a dobře počítali, že se to letos fakt vyplatí. A někdo fakt šel, rozoral milion hektarů a věděl, že těch 20 miliard peněz nevyhodí oknem. K tomu si připočítejte dalších deset milionů tun, které se vyvezou z Ruskem obsazených částí Ukrajiny a jsme doma… Přátelé, vezměte na vědomí fakt, že Rusko se už loni připravilo nahradit celý ukrajinský export obilovin. Kdybychom šli cestou peněz, tak bychom nejspíše zjistili, že celá ta ukrajinská úroda na okupovaných územích je už koupená firmami, kde je předsedou představenstva nějaký Wang.
Zároveň si troufám tvrdit, že veškerý ojrounijní export z budoucích žní je už také prodaný do zemí jako je Katar nebo Saúdská arábie. Tedy do zemí, které mají prachy a bojí se pouličních nepokojů. Nikdy u nás nebyla před žněmi tak prázdná sila, nikdy jsme na poslední chvíli nevypravovali tolik vlaků. Evropa je prázdná už teď a úroda bude nanejvýš průměrná.
Tak nějak se odvažuju být optimista a doufám, že u nás v České republice je prodáno jen to, co produkujeme navíc. Že po žních budeme mít dost pro vlastní výživu. Protože jestli ne, tak se Fiala nedožije konce roku. Ale i kdyby měli všichni v Evropě ještě pud sebezáchovy, tak stejně se letos EU na nějakém globální exportu moc podílet nebude. Respektive – nemá žádné nástroje, aby mohla ovlivnit cenu ve svůj prospěch a nemá žádné nástroje, aby mohla zachránit Afriku před hladověním. Všechny tyto nástroje má Putin, který je reálně schopen nakrmit svět i bez Ukrajiny.
A takhle to také podle mě dopadne. Rusko prostě svět nakrmí. Draze, ale nakrmí. Afrika bude Putinovi líbat ruce a bude spílat Západu, že je vinen vysokými cenami. Evropa bude ráda, že je ráda a kromě Saúdů jim přestanou brát telefony i v Nigérii a Súdánu. Ukrajina bude svým obilím topit v elektrárnách, protože ty problémy v přístavech fungují obousměrně. Když nemůže ven ukrajinské obilí, nemůže dovnitř ani jihoafrické uhlí.
Já osobně moc nevěřím, že se nějaký ukrajinský export obilovin dohodne. A pokud ano, tak spíše symbolicky. Nejspíš s ním totiž sám Zelenský nebude souhlasit, protože se bude bát ruského útoku na Oděsu, kdyby svoje vody odminovali. Myslím, že ruské tajné služby v tomto ohledu tu ukrajinskou už nějakou dobu zásobují informacemi. Svět nepotřebuje ukrajinské obilí, Ruský export ho nahradí.
A ještě jedna odbočka… Včera jsme vypravovali další vlak kukuřice. Do Německa. Když se vozí obilí tam na Západ, tak německý kupec požaduje certifikaci, která probíhá tak, že přijede odborná firma, která dohlíží na nakládku vlaku a sama vagony zapečetí. V praxi přijede chlap tvrdej jak žula, naprosto neúplatný a brutálně dobře placený. Přijede v bavoráku za pět mega, ale v kufru má laboratorní přístroje, které mají ještě vyšší cenu než to auto. On si pak při nakládce sám dělá kontrolní odběry, sám dělá laboratorní rozbory, sám si dělá pytlíky se vzorky, které bere sebou. Pak dá svůj štempl na dodací list a německý kupec si může být jistý, že skutečně koupil kvalitu. Ani se neptejte na cenu této certifikace.
Já jsem se s tím borcem chvíli bavil a on mi řekl, že právě přijel z Ukrajiny, kde běhal po Oděse a certifikoval ukrajinské obilí. Tedy – určoval skutečnou kvalitu. Říkal mi, že ukrajinské obilí je už většinou v háji. Přístavní sila nejsou dělaná na dlouhodobé skladování, dnešní moderní zásobníky neumožňují s obilím pohnout a jsou tak obrovské, že se to obilí reálně ani nedá ošetřit nějakým jedem. Takže je plné brouků a začíná zvolna plesnivět. Už teď se hodí jen pro ten africký trh, protože hladovým černouškům jsou nějaké mykotoxiny ukradené. Oni mají hlad. To je další důvod, proč si myslím, že ukrajinské obilí nakonec skončí jako surovina pro výrobu elektřiny a tepla.
I kdyby se na ukrajinském bojišti už nic dalšího nestalo, i kdyby došlo na nějaké příměří, Západ je v háji. Už není pupek světa. Rusové celému světu ukázali, že Západ už nevyřeší žádný problém, už je dokáže jen dělat. Západ už nemá nástroje, protože je dávno odevzdal. Už má jen potištěné papírky. Západ není schopen zajistit nižší cenu surovin, není schopen nakrmit rozvojové země… je schopen jen dělat zbytku světa potíže.
Pácháme harakiri v přímém přenosu.


 
Vidlák
The post Obilné odbočky first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden