PETR VLK
Po delší době se mi na monitor dostal zase německý ekonomicko politický portál Deutsche Wirtschaftsnachrichten. A právě vhod. Protože jak víte proběhlo tradiční ekonomické forum v Davosu a kromě zásadního projevu Henryho Kissingera k Ukrajině, kde nabádal k rychlému uzavření míru na Ukrajině a to i za cenu , že Kyjev ztratí území a jenž Zelenský příkře odmítl, za potlesku těch jedině a vždycky správných. Navíc ti, se o něm veřejnosti zmínili až za dva dny po Kose, která vám jej přinesla hned, až když se ozvaly protesty z Ukrajiny. Nikde vlastně není nějaký výstup, co se na této tradiční a dříve velmi respektované paltformě dálo a událo. Dost důvodů se porozhlédnout! A v mém informačním „podběráku“ se nakonec objevila jediná pořádná „ryba“ – následující text právě z Deutsche Wirtschaftsnachrichten:
Setzt Putin dem Great Reset ein Ende?
Ukončí Putin Velký reset?
Světové ekonomické fórum dlouho prosazovalo Velký reset. Musí ukončit své úsilí a sklonit se před mocí, která je silnější?
„Davoský muž“ má za sebou 14 těžkých let. Termín zpopularizoval zesnulý harvardský politolog Samuel P. Huntington, když popsal novou elitu zastánců globalizace. Ukázal, jak chtěl „Davoský muž“ zrušit státní hranice a nahradit logiku politiky logikou trhu.
Od světové finanční krize v roce 2008 však ekonomiku stále více trumfuje politika, což je trend, který vyvrcholil v roce 2016 zvolením Donalda Trumpa ve Spojených státech a referendem o brexitu. Obě události představovaly odpor k vizi onoho Davos Manna – vizi hladce fungujícího světa, řízeného (ne řízeného) co nejúčinněji prostřednictvím „procesů s více zainteresovanými stranami“.
Účastníci letošního výročního zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu navíc museli čelit ještě větší výzvě, než je výzva národní politiky: návrat geopolitiky . Mottem Světového ekonomického fóra bylo „History at a Turning Point -Historie v bodě obratu“, aby odráželo skutečnost, že jsme dosáhli konce „konce dějin“ („Konec historie“ je název článku amerického politologa z roku 1989 Francis Fukuyama Předpokládal, že po rozpadu Sovětského svazu brzy celosvětově převládne západní politický a sociální model v podobě liberalismu, demokracie a tržní ekonomiky – pozn. red. Přestože étosem Světového ekonomického fóra je podporovat hledání „jednoho světa“ (nebo, dalo by se říci, hledání Velkého resetu – pozn. red.), ale dnes se nová agenda nevyhnutelně zaměřuje na konflikty a rozdělení.
Velkou roli na letošním setkání přirozeně sehrála útočná válka ruského prezidenta Vladimira Putina proti Ukrajině. Ve svém zahajovacím projevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj – který se prakticky objevil ve svých dnes již známých bojových uniformách – hovořil o světě rozděleném podle zlomových linií základních hodnot. A „Ruský dům“, kde ruské delegace v posledních letech pořádaly večírky a networking, byl ukrajinskými aktivisty a dárci přeměněn na „Ruský dům pro válečné zločiny“, kde výstava upozornila na ruská zvěrstva na Ukrajině.
Při revizi letošního programu se rychle ukázalo, že žádný jednotlivý aspekt globalizace nebyl ušetřen dopadu nových geopolitických konfliktů – mezi Ruskem a Západem, mezi Čínou a Západem, mezi Čínou a jejími sousedy a tak dále. Namísto panelových diskuzí o dohodách o volném obchodu bylo několik zasedání věnováno tématu „ekonomické války“. Političtí a obchodní lídři se potýkali se skutečností, že nyní žijeme ve světě, kde mohou být zabaveny rezervy centrální banky, komerční banky mohou být stručně odpojeny od mezinárodního platebního systému SWIFT a soukromý majetek může být zabaven na financování obnovy země.
Zasedání o změně klimatu přesáhlo cíle dekarbonizace Pařížské klimatické dohody a zaměřilo se na souvislosti mezi válkou na Ukrajině, současnou globální energetickou krizí, nedostatkem potravin a inflací. Německý vicekancléř Robert Habeck například diskutoval s indickým ministrem ropy a zemního plynu a generálním ředitelem ropné společnosti, zda by Evropa a Indie mohly ukončit používání ruské ropy a plynu, aniž by se zcela vzdaly svých ekonomických cílů.
Na rozdíl od minulých let se na pódiu na téma migrace nejednalo o kvalifikační opatření, ale spíše o zneužívání uprchlíků jako zbraně . Jak varoval jeden ukrajinský poslanec, Putin si klade za cíl „proměnit migraci v ‚hybridní válku 2.0‘ v naději, že vyhnání milionů Ukrajinců z jejich domovů by mohlo vést ke kolapsu Evropy.
Na panelové diskusi o budoucnosti technologií diskutoval významný japonský politik o tom, jak geopolitika mění vztah mezi trhem a státem. V minulosti byly inovace, jako je internet, nejprve vyvíjeny státem a poté převzaty soukromými společnostmi. Dnes však umělou inteligenci, kvantové počítače, drony a další technologie vyvíjí soukromý sektor a následně je využívá ke zbrojení stát. Kontroly vývozu a omezení transferu technologií se tak staly základními prvky národní bezpečnosti.
Nejvíce tísnivá však byly panely pojednávající o strachu z nové studené války, která by znamenala konec globalizovaného světa. Mnoho vůdců mimo Evropu a Severní Ameriku sympatizovalo s Ukrajinou, ale odmítli vidět válku jako globální konflikt hodnot. Obávali se, že Putinova útočná válka a protiopatření přijatá proti Rusku urychlí fragmentaci již tak rozděleného světa rostoucími cenami energií, hladomory a politizací trhů.
Navíc nevěřili názoru, masivně propagovanému Bidenovou administrativou, že probíhá boj mezi demokracií a autokracií. Obávali se, že zapadnutí do takového interpretačního rámce povede k ještě hlubšímu rozdělení světa podle ideologických linií. Zástupci Středního východu, Afriky a Asie opakovaně vyjadřovali obavy z toho, že si budou muset vybrat mezi Čínou a Amerikou, a označili tuto vyhlídku za „existenční hrozbu“.
Letošní Světové ekonomické fórum v Davosu bylo úplně jinou konferencí než těch posledních 15 let. Nyní je jasné, že zatímco Davos Man možná neměl zájem o geopolitiku, geopolitika se začala intenzivně zajímat o něj. Vyhrocení vzájemné závislosti – tedy vzájemné závislosti států – proměnilo každý aspekt jeho života. Proces získávání nadvlády geopolitikou nad globalizací je téměř dokončen a dominance geopolitiky pravděpodobně přetrvá válku na Ukrajině.
Zkusím to transferovat do jednoduché češtiny:
Byl to Západ, kdo přišel s globalizací. Jako prvkem upevnění své nadvlády. Znamenalo to pro něj celosvětový přístup ke zdrojům surovin všeho druhu, zemědělské půdě, laciné pracovní síle a kontrolu nad nutnými, stále se rozšiřujícími finančními toky. Ovládal tak skoro úplně všechno. A kdo se pokusil nějak vzpříčit, ten zažil rychlý úprk západního kapitálu ze země a jestli to nepomohlo, pak sankce, jež jej ochromovaly.
Problém vznikl v okamžiku, kdy tentýž Západ zjistil dva nové fenomeny:
-Rusko není ochotno poslušně hrát podle jeho not a hodlá postupovat dle svých vlastních národních zájmů
-Čína , pro mne dosud naprosto nepochopitelně ignorována všemocným Západem, se díky globalizaci proměnila v celoplanetárního obra, s jakým se Západ zatím ještě nikdy nepotkal
S Ruskem, protože nikdo nebyl ochoten mu naslouchat, natož aspoň trochu vyjít vstříc, už vypukl přímý tvrdý a dlouhý střet. Kdy cílem je ho zničit nebo politicky, vojensky a hospodářsky zmrzačit tak, že už se nikdy nepostaví na nohy a přestane být subjektem světové zahraniční politiky, tedy oné geopolitiky a stane se jejím pouhým a více méně bezmocným objektem.
Čína je dalším na řadě, až bude vyřízeno Rusko. Jenže tahle země je prostě jiná váhová kategorie. A kdyby disponovala ruskými přírodními zdroji, byla by v podstatě neporazitelná už dnes.
Nicméně Západ soudí, že pro zachování jeho nadvlády je dnes potřeba ukončit globalizaci, minimálně toho ražení, kterou známe. A rozlámat ji na kusy, kde na jedné straně se ocitnou ti správní a také dostatečně poslušní a na té druhé ti zlí a také váhající. Možná, že vznikne i několik dalších platforem – jakési šedé zóny, ke kterým se bude přistupovat podle okamžitých potřeb těch správných a hodných. Ostatně, stačí se znovu vrátit k tomu vysloveně drzému a nabuřelému projevu britské ministryně zahraničí Trussové nebo textu o britských představách světové zahraniční politiky, popsané v The Spectator. Obé zveřejnila Kosa. Lze nalézt v jejím archivu.
A Davos 2022 přesně toto britské vidění potvrdil. Ovšem i tady platí – jedna věc je cosi chtít a druhá to dostat.
V době , kdy forum vzniklo v roce 1971 a kdy se transformovalo do dnešní podoby -rok 1987, vypadal svět a rozložení sil v něm úplně jinak! Byla zde studená válka a Západ si užíval v podstatě vrchol svého růstu a sil. Představoval nejvyšší technický, technologický,výrobní, ekonomický a společenský progres a špičku. Co z toho mu dodnes zůstalo?
Čína vyrábí skoro úplně všechno. Západní finance jsou rozvráceny opakovanými krizemi, jednotlivé jeho největší státy s sebou vláčí v podstatě nesplatitelné dluhy, politický konsens v nich vlastně ani neexistuje a je stále těžší sestavit funkční vlády. Ty navíc pracují bez jakékoliv vize a jen hasí požáry od jedněch voleb k druhým. Poražení ve volbách neuznávají svoji porážku, národy vedou vnitřní nesmiřitelné spory – venkov proti metropolím, mladí proti starým, lépe vzdělaní versus méně vzdělaní, vítězové globalizace proti těm ostatním, ekoterističtí a liberalističtí fanatici versus konzervativnější část společnosti, mediokraté proti nezávislým a alternativním, atd. atd.atd.
Kladu si otázku, jak na takovém základě chce někdo vybudovat nový světový řád a vyhrát, když narušení dosud fungujících a léta budovaných globalizačních schemat a vazeb nutně povede k vyhrocení konfrontace uvnitř západního světa? Efekt války proti zlu na Ukrajině, který momentálně překryl vnitřní rozpory je na tom jako sníh, co napadne v zimě. Kdy ta bílá krása zakryje veškerý binec v našem okolí. Jenže když roztaje, binec je ti opět a z příkrovu se stane odporná špinavá břečka. A takhle se to stane i s ukrajinskou válkou. Zpět ke globalizaci. Jestliže globalizace už je tvrdou realitou, pak její demontáž vyvolá tak velký celosvětový otřes, jaký si nějaká Trussová nedokáže nikdy ani představit. A nikdo ze současných západních papalášů, držících právě teď klíče!!! Rozboří něco, co nějak, jakž takž a v krizi funguje velmi špatně, ale funguje. A čím to konkrétně a kdy nahradí?
Ukrajinská válka jim, díky obrovské mediální manipulaci poskytla krátký časový odklad. Nic více. Problémy našeho světa se tím ani nevyřešily a ni nezmenšily. Právě naopak – mohutně prohloubily – ruské suroviny prostě budou chybět a dostane je k dispozici globální konkurence! Se všemi důsledky! A onen fíkový list – Rusko a Putina je třeba potrestat, vyšumí. Dříve, než si všelijací Bidenové , Johnsonové, Schulzové, Fialové a ostatní a jejich propagandisté představují. V Davosu ohlášený konec globalizace dopadne především na nás. Nevidím způsob, jak ji nahradit! Technicky ano, ale kde na to předlužený Západ vezme kapitál? Jak přesvědčí ekofanaticky zfamfrněné obyvatelstvo, že se vrací špinavý těžký průmysl a těžká chemie? Kde se vezme kvalifikovaná pracovní síla, když vyznáváme tzv. ekonomiku služeb a vysoké přidané hodnoty a scházejí řemeslníci a výrobní pracovníci a stárne populace? Abychom si snad zase všechno vyráběli doma?
Onoho Davosmana jsme zabili, jak říká článek a co máme místo něj?
vlkp
The post Ukončí Putin Velký reset? first appeared on Pravý prostor .