Kosovský a srbský prezident žiadajú svet, aby im neprekážal v rokovaniach o riešení teritoriálnej otázky

Kosovský a srbský prezident žiadajú svet, aby im neprekážal v rokovaniach o riešení teritoriálnej otázky

Belehrad, Priština 28. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Armend Nimani, Darko Vojinovic)
 
Zaujímavá zhoda sa objavila vo vzťahoch Srbska a Kosova práve v spornej teritoriálnej otázke. Prezidenti dvoch krajín Aleksandar Vučić a Hashim Thaçi sa vyjadrili v tom duchu, že Srbsko a Kosovo rokujú a nik iný by sa do toho nemal miešať. Obaja prezidenti požiadali, aby iné štáty neprekážali ich rokovaniam a Srbsko a Kosovo si sami vyriešia svoje problémy, aj keď to možno potrvá dlhšie. 
Na kombosnímke kosovský prezident Hashim Thaci a srbský prezident Aleksandar Vučič
Vo svojom vystúpení na Euroázijskom fóre v Alpbachu Aleksandar Vučić vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby umožnilo Srbom a Albáncom vyriešiť svoje problémy a hlavné otázku Kosova. Vyjadril nespokojnosť s tým, že niektoré krajiny sa príliš aktívne miešajú do tohto procesu a negatívne ovplyvňujú rokovania medzi Belehradom a Prištinou.
„V súčasnosti sa snažíme vytvoriť niečo, čo bude mať výnimočný význam pre našu budúcnosť. Bude to niečo veľmi významné ako pre Srbov, tak aj pre Albáncov. Musíme sa naučiť žiť spolu – my, dva najpočetnejšie národy na Balkáne. Ak tieto problémy nedokážeme vyriešiť, nedokáže to ani nik iný,“ podčiarkol srbský prezident.
Podčiarkol, že niektoré štáty a politici sa kvôli otázke Kosova, ako zdôraznil, „vzrušujú sa viac, ako Srbi a Albánci.“ Naznačil, odkiaľ vietor fúka: „Počujem hlasy z Londýna. Ako by tam mali väčší záujem o našu budúcnosť, ako my sami.“
Prezradil, že kvôli jeho snahe vyriešiť kosovský problém spolu s Albáncami, má veľa nepriateľov aj v samotnom Srbsku, hlavne v prostredí cirkvi. Opozícia vôbec ho obviňuje z vlastizrady. Na druhej strane mnohí politici a médiá na Západe a za oceánom ho označujú za priaznivca takzvaného „Veľkého Srbska.“
Vučič sa posťažoval, že je zlý aj pre prvých, aj pre druhých: „Ale ja chcem iba mier a stabilitu v regióne. Teraz, keď sme začali rokovať o najhorúcejších otázkach, niektorí sa nás pýtajú, čo a prečo robíme. Prečo sa o to zaujímajú, prečo ich to znepokojuje? Riešime dôležité pre nás otázky, snažíme sa urobiť niečo pre našu budúcnosť,“ vysvetlil.
Na prekvapenie v tejto otázke s nim súhlasí aj prezident samozvaného Kosova Hashim Thaçi. Vyhlásil, že ani jedna krajina sveta by nemala prekážať rokovaniam Srbska a Kosova a ich snahe dosiahnuť dohodu. Podčiarkol, že práve Srbsko a Kosovo by mali dosiahnuť dohodu, aj keď možno pôjde o čiastočnú zmenu existujúcich hraníc Kosova.
Eugen Rusnák
Príspevok Kosovský a srbský prezident žiadajú svet, aby im neprekážal v rokovaniach o riešení teritoriálnej otázky zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!



Dnes nejprohlíženější