Je vakcína Pfizer pro děti bezpečná? Děti bych jí raději neočkoval, říká Prymula
RSS

Je vakcína Pfizer pro děti bezpečná? Děti bych jí raději neočkoval, říká Prymula

Exministr zdravotnictví odmítá povinné a plošné očkování dětí. V současné době podle něj není dostatečně bezpečná vakcína, která by byla vhodná pro děti do 12 let. S očkováním by proto raději vyčkal. Rodiče však od něj neodrazuje. (Foto: Youtube)
V současné době v Česku zuří debata o očkování dětí. Svůj názor má k tomu i epidemiolog a někdejší ministr zdravotnictví Roman Prymula. Ten vyzývá k opatrnosti s tím, že na trhu zatím není vakcína, která by byla vhodná pro děti do 12 let.„Vychází to z mezinárodní konference, kde jsem byl asi před měsícem a kde jsme diskutovali, jestli vůbec očkovat takhle malé děti. Většinový příklon vědců byl pro to, abychom aplikovali inaktivované vakcíny,“  poukázal  v rozhovoru pro CNN Prima News Prymula.Jediným typem této vakcíny je v současné době francouzská Valneva, kterou sice Evropská unie již nakoupila, ale zatím není schválena. Prymula poukazuje na to, že ačkoli má tato vakcína slabší imunogenitu, tedy schopnost navodit tvorbu protilátek, „je naprosto bezpečná“.
Prymula přiznal, že trestají děti nošením roušek, kvůli neočkovaným rodičům
„Pokud půjdeme do této dětské kategorie, kde nechceme mít žádné reakce, tak je za mě vhodná právě tato vakcína,“ míní exministr.„Obsahuje pouze mrtvý virus a není tam tím pádem předpoklad, že by měly být jakékoliv reakce. A když se podíváme na používání inaktivovaných vakcín zpětně ve světě, kde se používaly celkem masivně, tak tam nebyly problémy s reakcemi,“ vysvětluje výhody vakcíny Valneva.„Problémem je jedině to, že se muselo přeočkovávat po šesti měsících, protože jsou slabší,“ dodává.Zároveň ale odmítá, že by vakcína od firmy Pfizer byla pro děti nebezpečná, neboť je schválena orgány Evropské unie.
Karel Janeček se vyjádřil ke svému projevu na Českém slavíkovi
„Obecně inaktivované vakcíny proti covidu jsou bezpečnější,“ uzavřel debatu o bezpečnosti vakcín Prymula.Kromě toho se epidemiolog pozastavil i nad tím, zda je vůbec vhodné malé děti proti koronaviru očkovat.„Přidaná hodnota pro dětskou populaci je výrazně nižší než pro dospělé,“ říká.„A pokud tady máme výraznou skupinu lidí, která není očkována v dospělém věku, tak si musíme klást otázku, jestli máme proočkovat tuto kategorii, když nepokryjeme vylučování viru, a to je to, co nám vlastně dělá největší problém. A stejně budeme mít nejstarší kategorii v riziku,“ poznamenal expert.Každopádně by jednoznačně doporučil rodičům naočkovat děti nad 12 let, u kterých je imunita zcela vyvinutá. U dětí ve věku 5 až 11 let je ale situace jiná.
Právnička Sudolská: Tečka nebo vykřičník?
„Studie na očkování dětí čítala asi 2000 subjektů. Data pro mě nejsou natolik přesvědčivá,“ poukázal bývalý ministr. Přesto podle něj mohou rodiče své děti v klidu naočkovat i zmiňovaným Pfizerem.„Je to jejich volba. Vakcína je registrovaná. Ale plošná či povinná řešení si u této skupiny představit nedovedu. Ale to snad nehrozí,“ sdělil Prymula.Od 13. prosince budou moci rodiče nechat zaregistrovat své děti ve věku 5 až 11 let k očkování proti koronaviru. Evropská léková agentura (EMA) schválila použití vakcíny Pfizer/BioNTech minulý týden. Do České republiky by měly první dávky dorazit v týdnu od 20. prosince. Zatím je objednáno 300 tisíc dávek.Zdroj: snews.com
Článek Je vakcína Pfizer pro děti bezpečná? Děti bych jí raději neočkoval, říká Prymula se nejdříve objevil na AC24.cz .


Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!


Nejčtenější za týden