Existuje ještě vůbec někdo, kdo na premiéra Fialu nenadává?
RSS

Existuje ještě vůbec někdo, kdo na premiéra Fialu nenadává?


JOSEF NOŽIČKA
V poslední době mě překvapilo, kdo všechno přišel v médiích s ostrou kritikou současného předsedy vlády.


Asi zde neprozradím nic nového, když napíši, že důvěra občanů České republiky v kabinet Petra Fialy je velmi nízká. Podle posledního dosud zveřejněného průzkumu na tohle téma, který přinesla v polovině srpna agentura CVVM, mu důvěru vyjádřilo pouhých 25 % respondentů. K nejvíce kritizovaným členům vlády v médiích přitom vedle ministra vnitra a vicepremiéra Víta Rakušana nebo ministra zdravotnictví Vlastimila Válka patří samotný premiér Petr Fiala.
Jeho stále věrní příznivci dost možná namítnou, že Fialova vláda to má v současné době vzhledem ke stále trvající agresi Ruska na Ukrajině či ke stavu veřejných financí, které jí zanechaly předchozí vlády, složité, a tak se takto nízkým číslům až tak nelze divit. Případně, že některým lidem se prostě nezavděčí žádný politik. Na tom samozřejmě část pravdy je, nicméně mě v poslední době překvapilo, kdo všechno s kritikou současného předsedy vlády (a většinou dosti nevybíravou) v médiích přišel. Uvedu tři konkrétní příklady.
Prvních z nich je bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, který by jakožto někdejší předseda TOP 09 a nesmiřitelný kritik předchozího premiéra Andreje Babiše měl být nadšen z toho, které politické subjekty současnou vládní koalici tvoří. Nicméně i k nynější vládě je kritický čím dál více, což dokumentuje například nedávný  článek na Echo24.cz , kde Kalousek označil Fialovo vyjádření k problematice stále rostoucích cen potravin za „ krystalický projev nepochopení tržní ekonomiky “. A směrem k celému kabinetu pak dodal: „ Máme právo na vládu, která dokáže alespoň inteligentně předstírat, že se snaží a že ví, co dělá. “
Na hlavní straně iDnes jsem pak v upoutávce na médium Expres zahlédl titulek „ Usmíření bratrů Etzlerových: Jejich vztah tuží odpor k premiéru Fialovi! “ I když tuhle bulvární rubriku otvírám málokdy, tenhle titulek mě zaujal a článek si přečetl. A dozvěděl se z něj, že ještě nedávno rozhádané bratry, bývalého redaktora České televize Tomáše i herce Miroslava (který v kampani před posledními sněmovními volbami dle vlastních slov Petra Fialu významně podpořil) spojil nyní kritický postoj k premiérovi a předsedovi ODS, konkrétně pak jeho neochota odvolat ministra spravedlnosti Petra Blažka po schůzce s Martinem Nejedlým. Pokud nicméně Petr Fiala tyto rozhádané celebrity opravdu spojil, tak lze říci, že jeho politika aspoň něco užitečného občas přinese…
Třetím ostrým Fialovým kritikem z poslední doby byl pak bývalý slavný hokejový brankář Dominik Hašek, který chce v příštím roce kandidovat do Senátu za stranu TOP 09. Asi uhodnete, že jeho kritika souvisela s tématem ruských a běloruských sportovců. Haška jakožto nesmiřitelného bojovníka vůči nim totiž rozčílil pozměněný postoj české vlády k této otázce, vynucený problémem, který nastal při nedávném startu ruských a běloruských fotbalistů v dresu kazašského týmu Tobol Kostanaj v evropském pohárovém zápase v Plzni (psal jsem o tom v nedávném článku  zde ). Naganský hrdina kvůli tomu napsal českému premiérovi na síti X poměrně nevybíravý vzkaz: „ Vláda rozhodla, že individuální (i jiní) ruští a běloruští sportovci mohou vesele na našem území soutěžit a propagovat ruskou válku a ruské zločiny. Jsou jim ukradené ukrajinské a ruské životy? Jak smutné a v protikladu s prohlášením Petra Fialy, že máme být sebevědomý národ, když on je připodělaný .“ (viz odkaz  zde ).
I když jsem koalici Spolu, ani jiný subjekt současné vládní koalice nevolil, občas je mi premiéra Fialy i trochu líto. Zvlášť, kdy například v posledním jmenovaném případě jeho vláda sice pozdě, ale přece pochopila určitou realitu a kvůli nesmiřitelnému boji Dominika Haška vůči ruským sportovcům (který ovšem porážku Ruska na Ukrajině asi těžko urychlí) nechtěla dostat do problémů české fotbalové týmy v evropských pohárech. Tím, že původní vládní opatření ohledně jejich startu u nás přijala v červnu dost možná na základě tlaku Dominika Haška, se tak nyní naplnilo známé lidové rčení „za dobrotu na žebrotu“.


Josef Nožička

 
The post Existuje ještě vůbec někdo, kdo na premiéra Fialu nenadává? first appeared on .


Nejčtenější za týden