Drzá Čína prý skrze státní dotace uměle udržuje ceny svých elektromobilů na nízké úrovni
RSS

Drzá Čína prý skrze státní dotace uměle udržuje ceny svých elektromobilů na nízké úrovniJANA MARKOVÁ
Drzá Čína prý skrze státní dotace uměle udržuje ceny svých elektromobilů na nízké úrovni, což prý křiví trh . Aneb jak čínští soudruzi zase předběhli soudruhy unijní.

To je sice možné, ale není nic legračnějšího, než když to zazní z úst předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové. V době, kdy je evropská Green Deal politika bez nesmyslného dotování zcela nefunkční, se eurokomisaři podivují nad tím, že je válcuje právě obchodně zdatnější a agresivnější Čína. A jako obvykle, řešením není zefektivnění politiky vlastní, nýbrž naivní pokus o omezení vlivu té úspěšnější. Jestli vám tedy bude ještě někdy někdo říkat, že v Evropě existuje volný trh a zdravý rozum, můžete se mu s lehkostí vysmát.
Světové trhy jsou zaplavené levnými elektromobily z Číny, prohlásila von der Leyenová . „Jejich ceny jsou uměle drženy nízko díky rozsáhlým státním dotacím,“ dodala šéfka EK. Zároveň oznámila, že komise zahajuje vyšetřování ohledně čínských elektromobilů a státních dotací, které dostávají čínské automobilky. Inu vyšetřovat a zkoumat si může jak chce, ale na faktu, že už za Čínou nestíháme ani kulhat, asi nic moc nezmění.
Francie požaduje zavedení tvrdých cel, Německo má ovšem strach z čínské odvety, která je důležitým trhem pro jeho export a jednou z hlavních destinací pro jeho zahraniční investice. Německo na prvním místě. Restrikční opatření by totiž mohly vyvolat reciproční čínskou odvetu, kdy si autoprůmysl i politici uvědomují, že ve chvíli, kdy „rozzlobí“ čínské výrobce a dodavatele, mohou přijít o téměř jediný zdroj surovin a komponent pro baterie pro elektromobily, což by paralyzovalo výrobu a celý přechod na elektromobilitu, který si Evropa v čele s Němci naplánovala. Tedy, uvědomují si to ti příčetní, nikoliv ti naši, kteří jezdí provokovat na Tchaj-wan.
Takže bravurně uvažující a plánující Evropa má pod svou kontrolou zhruba celých 5% těchto surovin, a je tak zcela odkázaná na čínské producenty. Ano, tak moc jsme to promysleli dopředu. K tomu jsme se zavázali a tímto směrem kráčíme. Tleskáme našim ideovým vůdcům a posíláme Bludišťáka.
Zatímco my jsme se tedy od levných surovin úspěšně sami odstřihli, Čína nás zaskočila tím, jak pružně uměla zareagovat. Nic nového pod sluncem, naši soudruzi jsou ještě soudružštější, a kromě větru dešti hodlají zřejmě poručit i vzpurným nerostům.
Jako Evropa kráčíme dámy a pánové do slepé energetické uličky a ekonomické zdi. Zdi, do které to dříve nebo později plnou parou narveme, a kterou jsme si vznosně pojmenovali Zelený úděl.
 
FB

The post Drzá Čína prý skrze státní dotace uměle udržuje ceny svých elektromobilů na nízké úrovni first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden