Ukrajinský prezident varuje před omezením pomoci
RSS

Ukrajinský prezident varuje před omezením pomoci


G. SITAŘ
Prezident Zelenskyj poskytl v tomto týdnu rozhovor pro časopis Economist, ve kterém varoval, že omezení pomoci může Ukrajince rozzlobit. Plus další zprávy ze světového tisku.Subjektivní výběr ze světového tisku na téma Ukrajina. Kompletní zdroj informací na konci článku.
(1) Rozhovor pro časopis Economist
Časopis Economist o rozhoru napsal (překlad, zkrácení autor) :
Ukrajinský prezident vyniká ve své schopnosti oslovovat západní veřejnost. Stále věří, že nejlepším způsobem, jak přesvědčit vlády, že stojí na správné straně, je tlak za pomoci médií. Bylo to veřejné mínění, které postrčilo vlády k tomu, aby navýšily dodávky zbraní na Ukrajinu v prvních dnech války. Omezení pomoci, říká prezident Zelenskyj, může rozlobit nejen Ukrajince, ale i západní voliče. Začnou se ptát, k čemu celé to úsilí bylo. Lidé to svým lídrům nezapomenou, pokud ztratí Ukrajinu.
Vítězství nepřijde zítra nebo pozítří, říká prezident Zelenskyj. Ukrajina si zaslouží vyhrát a Západ by ji měl podpořit. Bouchaje hlasitě do stolu, prezident Zelenskyj rovnou zavrhuje kompromis s Vladimírem Putinem. Válka bude pokračovat, dokud bude Rusko okupovat ukrajinské území.
Omezení pomoci Ukrajině válku jenom prodlouží, tvrdí prezident Zelenskyj. A znamenalo by to pro Západ rizika na jejich vlastním území. Není možné předvídat, jak by se zachovaly miliony ukrajinských uprchlíků v evropských zemích, pokud Západ nechá Ukrajinu na holičkách. Ukrajinci se obecně chovali dobře a jsou velmi vděční lidem, kteří jim poskytli přístřeší. Nezapomenou na tuto velkorysost. Ale nebyla by to pro Evropu dobrá zpráva, pokud by tyto lidi zahnala do kouta.
(2) Od příštího roku válečná ekonomika
Reuters, 12. září
Šéf Zelenského strany v parlamentu zdůraznil, že prezident již nemůže být dále odpovědný za dlažební kostky, stadiony, tenisové kurty a ostatní zbytečnosti. Počínaje novým rokem musí země zavést válečný rozpočet a nebudou peníze na takové věci. Pouze věci nutné k obraně a zbraně.
(3) Výhodná válka pro Ameriku
Známý americký ekonom Jeffrey Sachs, který více než deset let radil generálnímu tajemníkovi OSN, napsal otevřený dopis americkému senátoru Blumenthalovi, ve kterém píše (překlad, zkrácení autor) :
Váš klíčový argument je následují: Američané by měli být spokojeni. Za méně než 3 % z našeho vojenského rozpočtu jsme umožnili Ukrajině, aby oslabila ruskou armádu o polovinu. To vše bez toho, aniž by zahynul jediný americký voják. Takové prohlášení je zavádějící a nemorální.
Selhání západních sankcí vůči Rusku odhalilo slabiny, ne sílu, amerického sankčního režimu. Co je zarážející, není jednota zemí NATO, ale jednota ostatních nezápadních zemí. Ještě horší je fakt, že smrt nespočtu ukrajinských občanů se nepočítá, protože to nejsou Američané.
(4) Setkání zemí G20 bez kritiky Ruska
BBC, 11. září
Setkání zemí G20, které se konalo v Indii, vyvolalo kritiku Ukrajiny. Závěrečné společné prohlášení se vyhýbá kritice Ruska a o válce hovoří jako o „válce na Ukrajině” místo původního termínu „válka proti Ukrajině”. Na závěr prohlášení říká, že „na téma ukrajinské krize existují různé názory”.
V porovnání s deklarací přijatou na setkání zemí G20 minulý rok neobsahuje text slovní spojení „ruská agrese”.
Rusko prohlásilo, že nečekalo shodu na textu prohlášení a že schválený text je krok správným směrem.
(5) Ženy do armády
CNN, 11. září
Všechny ženy s lékařským vzděláním, to jsou lékařky, sestry, zubařky a lékárnice ve věku od 18 do 60 let se budou muset od 1. října přihlásit do vojenské služby. Tyto ženy budou vykonávat vojenské povinnosti stejně jako muži. Podle ozbrojených sil musí zůstat na Ukrajině, neboť mohou být povolány do vojenské služby.
G. Sitař

The post Ukrajinský prezident varuje před omezením pomoci first appeared on .


Nejčtenější za týden